Keltové věděli, že magie tajemného Beltainu dokáže zázraky, využijte síly přírody

Blíží se předvečer prvního května – Beltain – jeden z nejdůležitějších keltských svátků plný magie a síly. Očistné plameny ohňů zahánějí temné síly a přináší plodnost. Spalte minulost a přitáhněte si svá přání. Jaké k tomu použít rituály?

Samotný název vznikl od slova „bel“ (jasný, zářící) a „tine“ (oheň). Ale zároveň je označení spojeno s vládcem Belenusem (Belenosem) označovaným jako bůh slunečního ohně a léčivých vod, který byl v době římské přirovnáván k Apollónovi. Prý ovládal léčitelské schopnosti a věštectví. Tato noc je ale v Česku vnímána především jako „pálení čarodějnic“, na kterou navazuje první máj – svátek všech zamilovaných. Čas, kdy se stavějí májky z březového nebo smrkového kmene. Jejich zelená koruna prochází květinovým věncem ozdobeným barevnými stuhami. Obyvatelé vesnice pak kolem májek tančili a večer se scházeli u ohňů. Mladí přes něj vždy skákali a odnášeli si pak domů žhavé uhlíky, aby novým ohněm posvětili své domácí krby. Jde o čas a radovánky spojené s láskyplnou hojností země i lidí, s plodností i ochranou a se spálením všeho špatného.

Beltain, Belltine, Beltene či Beltine býval dnem, kdy dokonce ani církev v minulosti nevěděla, jak zastavit původní pohanské oslavy. Ty totiž představovaly vše, oč církevní morálka zrovna nestála – čili svobodu, lásku, sexualitu, tanec a zpěv. V předkřesťanských dobách se na Beltain setkávaly ženy, aby slavily svátek ženskosti a plodnosti, čili schopnosti dávat život. Ženy také doslova tahaly své vyvolené do křoví, aby vyzkoušely, zda je daný muž schopen zplodit děti a být otcem. Se svým milovaným pak společně popíjeli číši vína, do které vkládaly čerstvý jarní květ.

Beltain zkrátka byl a je tradičním svátkem milenců, kteří se vzájemně obdarovávali věnci z březového proutí, což mělo asi stejný význam jako dnešní výměna zásnubních prstýnků. Byly též společensky tolerovány výlety milenců do přírody k vzájemnému zasvěcení do tajů lásky a manželé se pro změnu milovali na polích, aby zajistili dobrou úrodu. Keltové však uznávali i rozvod. Jejich manželství, tradičně uzavíraná o Lughnasadu (1. srpna), bylo možné po uplynutí necelého roku – právě během Beltainu – bez problémů ukončit. O beltainské noci si lidé slavnostně zdobili své příbytky větvičkami cesmíny, hlohu a jeřábu. Tím vzdávali čest slunci, aby až ráno vyjde, našlo jejich příbytky pěkně vyzdobené. Věřilo se, že ženy, které si ozdobí hlavu věncem z jeřábu a na obličej si nanesou kapky rosy z hlohových poupat, si tím zajistí u bohů krásu i zdraví. Ráno pak lid pod vedením druidů slavnostně vítal vycházející slunce. Léčivá energie tohoto času měla obrovskou magii a moc.

O Beltainu chodili lidé k menhirům (posvátným kamenům) a vyslovovali u nich svá přání. Provádělo se také vykuřování domů – na počest duchů chránící obydlí. Hloh je a vždy byl posvátným stromem lásky a druidů. Jeho léčivé vlastnosti na srdce, a tím i v oblasti srdeční čakry, jsou – obzvláště v den Beltain – velice silné. Pokud najdete rozkvetlý hloh, v lásce i úctě se pokloňte a nasbírejte léčivé kvítky i lístky pro sebe a své blízké. Poté je usušte a podávejte v podobě čaje.

MÝTY A RITUÁLY

Navíc tam, kde roste spolu dohromady dub, jasan a hloh, je možné o beltainské noci spatřit skřítky. Také se v tuto noc zdají velmi nevšední sny. Během dne buďte co nejvíce na slunci a v přírodě. Ta je již probuzená, nastává čas lásky a radostného života plného plodnosti. Sexuální síly dosahují svého vrcholu. Ale aby se mohlo zrodit nové, je třeba nejdříve zničit staré. To se provádí pomocí ohně, který vždy plápolal na kopcích i ve svatyních. Očistné plameny zaháněly jak temné síly, tak měly zaručit plodnost – jak půdy, dobytka, tak i lidskou.

Kromě toho, že se kolem ohně tancovalo (vždy ve směru hodinových ručiček – tedy podle slunce), také se v něm pálily posvátné byliny a do vzduchu se házela zapálená březová košťata jako ochrana proti zlým duchům. Oheň, zažehnutý o Beltainu, i jeho dým, byl považován za nejen očistný, ale i chránící zdraví lidí a zvířat.

Využijte tuto magickou noc k nějakému očistnému obřadu, k partnerskému rituálu nebo k obřadu plodnosti. V úctě a lásce k měsíční bohyni Rhiannon ji proste o lásku, sexualitu, vášeň a soucit. Pomůže vám také s tvořením, uměleckou inspirací a zhmotněním vašeho snu.

KADIDLO BELTAIN: 4 díly kadidlovníku, 1 díl hlohu, 1/2 dílu petrklíče, 1/2 květů jabloně a 1 díl dubové kůry

PAPÍR ODNESE TRÁPENÍ: Se svátkem Beltain se spojují další očistné rituály. Na papír můžete napsat všechno, co vás trápí a nechcete si do dalšího cyklu roku s sebou nést. Papírek s textem potom rituálně spalte v ohni.

SŮL VYMÍTÍ NEGATIVNÍ ENERGII: Jako jeden z hlavních prostředků očisty a zažehnávání je od středověku používaná sůl. Solí lze očistit sebe sama od kleteb a emocionálních nánosů a lze ji použít i k očistě prostor. Sůl do sebe negativní síly nasakuje. Magickou sůl můžete nasypat do rohů místnosti a ponechat ji tam působit přes noc, aby z obydlí vytáhla negativitu. Můžete ji dát také doprostřed místnosti společně s bílou svící a tímto způsobem očišťovat prostor pomocí ohně, světla a soli.

PARTNERSKÝ RITUÁL: Tento keltský svátek je i příhodným momentem pro partnerský rituál. Najděte si s partnerem nějaký čas pro sebe, ideálně v klidné přírodě a pod hvězdami zapalte oheň a společně meditujte. Naplňte jeden pohár vínem či obyčejnou vodou, vhoďte do něj jeden jarní květ a dejte si navzájem z číše napít.

RITUÁL PRO STMELENÍ RODINY: Rituál vhodný pro rodinu nebo skupinu přátel je zdobení stromku přání. Najděte vrbu nebo břízku, nastříhejte dlouhé pruhy látky a na stuhy pak napište svá přání a zavěste je na stromek. Pokračujte, až získáte bohatě ověšený stromek nabitý pozitivní energií, který pomáhá přivolat štěstí.

Připravila: Barbora Vojtová & bylinkářka a léčitelka Lanna Pracna

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.