SVĚT POKOJOVEK: Jaké rostliny vybrat do stinných míst naší domácnosti?

Také máte pocit, že místnosti bez pokojových rostlin stále něco chybí? Nemusíte se přitom doslova topit v zeleni, i jediná rostlina dokáže zázraky. Většina z nich ale vyžaduje spíše rozptýlené světlo, zatímco v tmavých prostorech může být trochu problém. Ale jde to! Jaké rostliny tedy vybrat do místností, kde není světla nazbyt?

Při budování domu nebo bytu se samozřejmě každý snaží, aby se do každé místnosti dostalo co nejvíce světla, ale i tak bývá většinou problém například s halou se schodištěm, toaletou nebo koupelnou. Stejně tak se můžete rozhodnout ozelenit třeba i od okna vzdálený kout, kterému stále něco chybí. Všeobecně platí, že je nutné si při koupi rostliny zjistit minimálně místo jejího původu, protože právě od něj se odvíjí nejen nároky na zálivku a hnojení, ale také na světlo. Ačkoliv se traduje, že do stínu se hodí například druhově bohatá skupina kapradin, není to úplně pravda. Většina těchto rostlin vyžaduje poměrně dost rozptýleného světla. Nízké požadavky na světlo stejně tak neočekávejte ani od kultivarů s panašovanými listy. I když se mnohdy jedná o potomky rostlin na světlo nenáročných, šlechtění podepsané do barvy olistění jejich požadavky zvýšilo. I tak ale většinou kultivar ve stínu přežije, jen postupně přijdete o dekorativní zbarvení, kvůli kterému jste si vlastně rostlinu pořídili.

Jaké rostliny NE

Sukulenty a kaktusy v naprosté většině případů vyžadují opravdu hodně světla. A to ideálně v jeho rozptýlené formě, ale snesou dokonce i přímé sluneční paprsky. Vyšší nároky na oslunění mají ve většině případů palmy. Pokojovky, kterým vyhovuje stinný interiér budou většinou pocházet z podrostů jiných rostlin, kam sluneční paprsky jen tak nezavítají a budou mít s největší pravděpodobností tmavě zelené listy bez výrazného panašování v podobě bílých či žlutých skvrn.

Správná nádoba

Určujícím faktorem pro výběr bude samozřejmě styl interiéru, ale také vzhled a velikost samotné rostliny. Rozhodně nepochybíte nádobou ve světlé barvě, která stín trochu více rozsvítí. Nemusíte se ale bát ani výraznějších barev nebo naopak přírodních tónů v podobě odstínů hnědé, okrové nebo béžové.

Jaké druhy snesou stín?

Monstera (Monstera deliciosa)

Hodí se ideálně do větší místnosti a fakt, že je celá rostlina – kromě zralého plodu – jedovatá, této mohutné liánovitě rostoucí pokojovce neubere na kráse. Mladá rostlina tvoří srdčité listy, které se ve vyhovujících podmínkách změní v hluboce vykrajované. Monstera patří do skupiny „pružných“ rostlin, kterým vyhovuje poměrně široké spektrum podmínek. Dobře poroste ve stínu, polostínu i v místnosti s rozptýleným světlem. Pouze přímé slunce bude pro monsteru problematické. Její výhodou je vyšší vzdušná vlhkost, omezení zálivky během zimy, zato si vyžaduje pravidelné přihnojování během růstové vegetace.

Popínavý filodendron (Philodendron erubescens)

Filodendron ve své domovině, což je Kolumbie, porůstá kmeny vzrostlých stromů, proto je to ideální popínavka na stabilní opory. Chybu ale neuděláte také výsadbou do závěsného květináče, ze kterého budou výhonu jednoduše splývat. Nové rostliny si namnožíte z koncových výhonů namočených do vody. Zatímco tmavolisté kultivary snesou stín, panašované odrůdy budou na světlo mnohem více náročné. Zalévejte odstátou vodou pokojové teploty. Během zimy zalévejte méně a udržujte rostlinu při teplotě vyšší než 15 °C.

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Této sukulentní rostlině se daří nejlépe v místnosti s rozptýleným světlem, ale lze ji pěstovat i ve stínu. Stejně tak jako monstera nebo filodendron patří do čeledi áronovitých rostlin a potěší poměrně snadným pěstováním. Díky sukulentnímu charakteru zvládne i delší sucho. Častější zálivku ji dopřávejte během léta, kdy ji občas přihnojte, na zimu se naopak zálivka výrazně snižuje.

Kapradina osladič (Polypodium)

Pěstování pokojových kapradin zrovna nepatří mezi nejsnadnější, proto ani u osladiče neočekávejte výjimku. Ačkoliv tato kapradina snese i stín či polostín, bude vyžadovat vysokou vzdušnou vlhkost. V případě suchého vzduchu ji bude třeba pravidelně rosit.

Juka (Yukka elephantipes)

Ve své domovině dorůstá výšky až okolo deseti metrů, v bytě se ale takového bujného růstu obávat nemusíte. Juku umístěte na stinné místo nebo dál od okna, kde na ní nebudou dopadat přímé sluneční paprsky. V létě ji můžete přenést i ven, jen ji raději dejte například pod korunu stromu nebo na krytou terasu. Pokud i v bytě nevzhledně přeroste, stačí ostrým nožem zkrátit bezlistý výhon na potřebnou délku. Po několika týdnech se v blízkosti řezu objeví nové listy. I z uříznuté části lze snadno vypěstovat novou rostlinu, tento řízek stačí dát do vody a počkat na zakořenění.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Tato áronovitá rostlina je oblíbená nejen díky atraktivnímu kvetení, ale hlavně díky výrazné odolnosti a nenáročnosti. Poměrně úspěšně se dá pěstovat i v hlubším stínu, nicméně v takových podmínkách ji považujte za pokojovou rostlinu okrasnou výhradně listem. Pokvete pouze v místnosti, kde je více světla, na plném slunci se jí ale dařit nebude. Sluneční paprsky způsobí stočení listů dozadu a po nějaké době se na nich objeví hnědé skvrny. Plné oslunění jim jednoduše dobře nedělá, což poznáte také podle zvýšeného výskytu svilušek nebo jiných hmyzích škůdců. Lopatkovec má rád zálivku měkkou vodou přibližně pokojové teploty.

Kořenokvětka (Aspidistra elatior)

Rostlina okrasná podlouhlými, většinou tmavě zelenými listy, pochází z oblasti Číny. Pokud hledáte rostlinu, která vydrží opravdu všechno, pak je to právě kořenokvětka. Listy vyrůstají z dlouhého oddenku, který časem zcela vyplní nádobu, což je signál pro přesazení a případné jeíj rozmnožení. V Anglii se aspidistře lidově říká hospodská rostlina, snese totiž i silně znečistěné ovzduší například cigaretovým kouřem. O její nezdolnosti svědčí také fakt, že přežije dokonce i krátké přejití mrazem nebo delší sucho. Největším nepřítelem je naopak intenzivní zálivka, při níž rostlina stojí delší dobu v nádobě s vodou.

Připravila: Lucie Peukertová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.