ÁJURVÉDSKÉ BYLINY: Formy podávání bylin, jejich účinnost a závěrečné slovo průvodce

Ponořte se s námi do tajemství ájurvédských bylin. V tomto seriálu nahlížíme na souvislosti historické, zdravotní i duchovní. Seriálem provází propagátor ájurvédy Vladimír Mazal. Jaké jsou formy byliny a jaké jsou jejich účinky?

Než se pustíte do aplikace bylin, zkuste nejdříve zkorigovat vztah k sobě samému. Přijmutí sebe sama je totiž základní cestou ke zdraví i k dlouhověkosti. Nejen dle ájurvédy. Bylinná léčba nastupuje až tehdy, pokud selhává korekce životního stylu a přiměřené tělesné aktivity. A je třeba ji přijímat s pokorou. Z hlediska účinnosti forem podávání bylin jsou tyto možnosti: bylinka jako taková, ve formě čajového nálevu, přičemž silnější je její odvar, bylinka v práškové podobě, bylinka v práškové podobě s extraktem, tedy s výtažkem z této byliny, a nejsilnější formou je bylinka jako tinktura s lihem, či s destilovanou vodou, či na bázi oleje. Velmi často se aplikují pro posílení účinku různé kombinace – tedy bylinné směsi, často také ve spojení s kořením i minerály. Příkladem takovéto výživové směsi je ájurvédská marmeláda čavanpraš, podrobněji vč. legendy ZDE. Jejíž unikátní a vysoce účinnou recepturu starou několik tisíc let nikdo dosud nepřekonal. Nejsilnější jsou bylinné směsi obohacené o kovy nebo dokonce o diamantový prach. Tyto aplikace se však v Evropě nesmějí používat.

OSOBNÍ POHLED PRŮVODCE

„Studium ájurvédy mne vedlo k založení ájurvédských lázní a také webu s e-shopem s ájurvédskými bylinnými produkty. Udělal jsem to hlavně za účelem osvěty, kde jsem postupně uváděl a uvádím zkušenosti s vybranými produkty, které mají příznivé účinky na lidský organismus a které jsou od seriozních výrobců a dodavatelů. Navíc si jejich kvalitu stále hlídám. Podařilo se mi také zahrnout do nabídky vysoce kvalitní prášek z kurkumy s extraktem kurkuminu. Mnozí v domácnosti sice používají kurkumu, ale často netuší, že v ní mohou být nežádoucí příměsi. Po delší praxi poznáte, že bylinka v kvalitní práškové formě musí mít charakteristickou vůni a zářivou barvu a prášek musí být jemný,“ říká Vladimír Mazal a popisuje i své nepříjemné zkušenosti s dodavateli a producenty: „Stalo se mi jednou, že moringa měla poněkud jinou chuť a barvu než obvykle. Po urgencích až u producenta v Etiopii, jsme se dozvěděli, že přišlo o dost dříve období dešťů a moringa tak nebyla zcela dobře usušená. Též byl jednou problém s kvalitou sezamového oleje ze Srí Lanky, drobní zemědělci nedodávali požadovanou kvalitu a producent to maskoval příměsemi.“

„Výroba bylinných produktů v bio kvalitě vychází z osvědčených receptur dávných i současných ájurvédských lékařů ověřených mnohaletým vědeckým výzkumem – jak v zemích původu, tak zejména v USA. Do mnou prodávaných produktů se nepřidávají dochucovadla, protože ty mohou snížit účinnost bylin. Extrakty z mnoha těchto bylin, jsou též základem mnoha farmaceutických léků,“ shrnuje propagátor ájurvédy, který nás v dalších dílech seznámí s některými vybranými ájurvédskými bylinami hlavně z pohledu různorodých účinků na náš organismus.

Více o Vladimíru Mazalovi a jeho ájurvédských projektech (včetně ájurvédského eshopu) ZDE

Připravila Barbora Vojtová a Vladimír Mazal

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.