O Velikonocích nastává čas na zázraky!

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Pojďme se na Velikonoce podívat trochu z jiného úhlu pohledu – z pohledu znovuzrození a nového zdroje energie, obnovení starého, zahájení nového. Je čas na zázraky…

Mám dojem, že Velikonoce jsou v současnosti spíše o velkém jarním úklidu, nekonečném vaření a nákupu čokoládových zajíců. Není škoda, že zapomínáme vnímat jejich původní význam?

Původní významy a symboly hlavních svátků jsou zakořeněny ve starověku. A pokud se ponoříte hlouběji, uvidíte, že kosmické a přírodní cykly spojené se sluncem – a samozřejmě měsícem – jsou základem, ze kterého vždy vycházely téměř všechny náboženské kulty a oslavy. Jarní svátky, které následovaly po jarní rovnodennosti, byly vždy spojeny s oživením v širokém slova smyslu, s obnovou života a začátkem setí.

V čem pro nás může být toto období prospěšné nikoli vyčerpávající?

Ve všech našich oblastech života a procesech to může být produktivní čas na očištění se od starého, přípravu na přijetí nového a zasetí nových semen a to ne jen ve vztahu k zahradě a poli, ale také v přeneseném slova smyslu jako „zasetí“ nových myšlenek, nápadů, projektů nebo vztahů…

Na Velikonoční pondělí jde muž „vyšlehat“ ženu pomlázkou a ta mu zato dá malovaná vejce. Co to má znamenat a není to trochu zvláštní forma vyjádření přízně?

Toto jsou ozvěny archaických tradic oslav jara a plodnosti země, které vždy symbolizovaly znovuzrození nového života. Naši předkové byli zemědělci a budoucnost závisela na úrodnosti půdy. V klíčových dnech, které Slovani nazývali „velký den a velká noc“ mělo vše rituální význam.

Například pomlázka, kterou muž šlehal ženu, vždy symbolizovala akt zasvěcení mužským aktivním principem na pasivní „přijímající“ ženský princip (Země), která mu za to jako vděčnost dávala červená vejce vyjadřující symbol nového života. Pomlázka navíc vždy symbolizovala „omlazení” ženy ve smyslu dát jí nový impuls k probuzení nové energie a obnově – stejně tak jako slunce dává zemi na jaře – dát jí sílu plodnosti.

Všechno mělo zvláštní význam, pomlázku muži pletli z mladých vrbových větví, protože vrba byla vždy považována za posvátný strom. Má dobrou energii pro léčení „vodních“ orgánů – uzdravuje urogenitální orgány – ženskou sféru. Vrbě se přisuzuje také kouzelná vlastnost – je považována za strážce, neboť chrání před zlými vlivy. Všechny části vrby vždy chránily před zlem. Vrbové háje byly považovány za tak magické, že v nich sedávali kněží a knežky, ale i umělci, aby podpořili své schopnosti, získali inspiraci či dokonce v sobě rozvinuli umění věštby.

V čem tkví energie tohoto období – období Velikonoc – prvního jarního víkendu po první jarním úplňku?

Za nejsilnější den se považuje první neděle po úplňku po jarní rovnodennosti. Předpokládá se, že od tohoto dne sluneční světlo získává speciální letní vlastnosti ve smyslu oteplování a vyživování všeho živého. Den, od kterého je země již zahřátá a připravena k orbě a přijímání semen.

Mohou být Velikonoce vhodným obdobím pro určitou osobní kontemplaci?

Samozřejmě! Toto je obzvláště energeticky silná doba, která může zintenzivnit všechny procesy. Nebo dát nový impuls a směr myšlenkám, představivosti, záměrům. Stačí, když to dovolíte a přestanete lpět na starém, na místo toho se otevřete novému. O Velikonocích nastává čas na zázraky!

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – MODRÉ SVĚTLO A DIGITÁLNÍ DETOX
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – KOMPLIKOVANÝ VZTAH MATKA – DCERA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – VNÍMÁTE KAŽDODENNÍ OBYČEJNOST?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ŽIVOT MÁ BÝT OSLAVOU LÁSKY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – OBDOBÍ IDEÁLNÍ PRO ZMĚNY A NOVOU ENERGII
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK SPRÁVNĚ PÍT
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK POSÍLIT PŘÍZNIVÉ ÚČINKY VODY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JÁTRA JAKO CENTRUM NAŠÍ ENERGIE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – VŠECHNY JSME FEMINISTKY Z POHLEDU SPRAVEDLNOSTI
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – TÍM, CO VYZAŘUJEME, TVOŘÍME SVOJI BUDOUCNOST

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.