Svět pokojovek: Minimalismu sluší sukulenty

Nejvíc budou prospívat na plném slunci a rozhodně jim nebude vadit, když je sem tam zapomenete zalít. Sukulenty právem patří mezi oblíbené pokojové rostliny, které dobře snášejí i suchý vzduch v městském bytě. Díky svému netradičnímu vzhledu perfektně vyniknou i v jednoduchých designových nádobách.

Díky nízkým nárokům se dají dobře pěstovat také ve formě kokedamy, v netradičních kamenných nebo dokonce dřevěných nádobách. Materiály v surové podobě jim sednou nejvíce, protože právě ony jim umožní odhalit kouzlo jejich netradičního vzhledu. Ačkoliv se mnoho pěstitelů domnívá, že do této skupiny patří výhradně kaktusy, pravdou je, že sem řadíme mnohem více pokojových rostlin. Dokonce i na zahradě se běžně pěstují sukulenty. Jak se tedy v jejich sortimentu vyznat a jak sukulent odlišíme od jiných rostlin? Většina jich pochází z tropických nebo subtropických oblastí, a protože tam není vody nazbyt nebo lépe řečeno tam prší jen v určité roční době a nárazově, musely se sukulenty těmto podmínkám přizpůsobit nejen vzhledem, ale také celkovým režimem růstu. Jednoznačným rozlišovacím znakem je tvorba zásobních orgánů, do kterých rostliny v době dešťů, v bytě pak v období zálivky, ukládají vodu. Díky ní pak přečkají měsíce bez vody. Silné kožovité listy nebo ztlustlý stonek jsou pro ně typické. Mnohé druhy pak tvoří také trny, což je případ kaktusů i mnohých pryšců. Ačkoliv by se zdálo, že pro všechny sukulenty budou platit stejná pravidla při péči, opak je pravdou.

Péče se odvíjí od druhu

Ačkoliv jsou většinou sukulenty na péči nenáročné, i tak je nutné si o nich při koupi zjistit základní informace. Zatímco pro jednu skupinu je typické vegetační období od jara do podzimu, jiné druhy to mohou mít přesně naopak, rostou tedy nejvíce během zimy, kdy také potřebují zalévat, zatímco u předchozí skupiny se v zimě zálivka výrazně omezuje. Prakticky pro všechny sukulenty ale platí, že by květináč neměl nikdy dlouho stát ve vodě. Zálivka by měla probíhat až tehdy, když je pěstební substrát proschlý nebo vyschla minimálně jeho horní třetina. Stejně tak je většina sukulentů náročná na světlo. Ideálním stanovištěm pro pěstování pak bývá okno orientované na jih nebo jihovýchod. Podmínky pěstování se odvíjí od vlastností původního stanoviště, proto si vždy zjistěte, kde má daná rostlina svou domovinu. U rostlin vyžadujících zimní klid proto počítejte například s tím, že je budete muset přenést sice do světlé, ale chladné místnosti s teplotou okolo 10 až 15 °C, zatímco přes sezonu jim bude plně vyhovovat 24 až 25 °C. O některých běžně pěstovaných pokojovkách mnohdy jako o sukulentech ani nesmýšlíme a pěstujeme je bez ohledu na jejich skutečné požadavky. Tento případ se týká například kalanchoe (Kalanchoe), sloní nohy (Beaucarnea recurvata) nebo popínavé voskovky (Hoya carnosa).

Zrnitý pěstební materiál a hnojit málo nebo vůbec

Protože všechny sukulenty až na pár výjimek vyžadují opravdu dobře propustný substrát, počítejte s tím, že jim bude vyhovovat materiál bohatý na kamennou drť, kterou promísíte se stejným dílem zeminy. Ta nesmí být v žádném případě bohatá na dusík, i tak by ale měla obsahovat důležité minerály. Stejně tak by neměla na dně nádoby chybět drenáž v podobě střepů z hliněných květináčů, keramzitu nebo štěrku. Přesazování se odvíjí především od rychlosti růstu. Zatímco rychle rostoucí sukulenty lze přesazovat po jednom až dvou letech, ty pomalu rostoucí přesazujte po delší době. Pokud je nutné zkrátit poškozené kořeny, pak rostliny po přesadbě asi týden nezalévejte, aby řezné rány stihly zaschnout. Stejně nejednoznačné je to s potřebou hnojení. Většina druhů si poradí i bez něj, pokud tedy rostliny nezanedbáváte a po několika letech je přesadíte. Rychle rostoucí druhy pak občasné hnojení vyžadují, hnojivo by ale opět stejně jako substrát nemělo obsahovat moc dusíku. Raději proto volte kapalné hnojivo určené přímo pro sukulenty.

Zkuste to třeba s těmito sukulenty

Nolina, sloní noha (Beaucarnea recurvata)

Často ji koupíte v miniaturní podobě ve formě tří sesazených rostlin s kulovitě rozšířeným stonkem. Z této kulovité „hlízy“ se časem stane ztlustlý prodloužený stonek, na to si ale roky počkáte. Nolina je prakticky nezničitelná pokojová rostlina, která snáší celoroční pěstování v teple. Je to ideální druh pro ty, co rádi a často zapomínají na zálivku. Když už je opravdu zle, nedostatek vody poznáte podle deformace dužnaté spodní části stonku, ze které vyrůstají listy.

Tlustice (Crassula ovata)

Jedna z nejběžnějších sukulentních rostlin pěstovaných v bytě pochází z jižní Afriky. Snáší slunce i polostín a snadno se množí pomocí samostatných listů, které stačí dát řeznou ránou do substrátu s pískem. Spíše si poradí se suchem, zatímco zamokření v kořenové zóně dlouho nevydrží. Tento druh je okrasný kožovitými listy, drobné bílé květy se u rostlin pěstovaných bytě objevují jen zřídka.

Živé kameny (Lithops)

Tyto netradiční rostliny pocházejí z nejsušších oblastí jižní Afriky a abyste se dočkali květů, musíte dodržet poměrně specifické podmínky pěstování, což se ne vždy podaří. Živé kameny začínají růst od května, přičemž vykvétají na podzim. Během této doby se tedy zalévají měkkou vodou. Další zálivka probíhá výhradně po proschnutí substrátu. Během zimy se nezalévá vůbec, přičemž se rostliny udržují ve světlé a chladné místnosti. Teplota pro přezimování nesmí klesnout pod 5 °C. Pro tento druh je důležité zajistit teplo od spodu nádoby. Květináč s miskou nepokládejte přímo na okenní parapet, ale podložte ho například kartonem nebo lépe slabší polystyrénovou deskou.

Připravila Lucie Peukertová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.