ÁJURVÉDSKÉ BYLINY: Zpracování a účinné použití bylin

Ponořte se s námi do tajemství ájurvédských bylin. V tomto seriálu nahlížíme na souvislosti historické, zdravotní i duchovní. Seriálem provází propagátor ájurvédy Vladimír Mazal. Jak vlastně zpracovávat byliny a jak je vhodně aplikovat?

Čím mají bylinky více slunce a vhodné půdy a vláhy, tím jsou jejich účinky silnější. Každá bylinka vyžaduje trochu něco jiného a to je třeba respektovat. Proto mají ty samé bylinky dovezené z Indie nebo ze Srí Lanky jiné – silnější účinky než zdejší bylinky, například indická bazalka zvaná Tulsi ve srovnání s naší bazalkou. Ovšem v těchto zemích původu je třeba dodržovat zásady ekologického hospodářství, zpracování a způsobu přepravy ke spotřebiteli. Například pokud se z bylin zpracovávají listy, je třeba je nějakou dobu před sklizní chránit zastíněním proti přepálení od sluníčka. Pokud se byliny expedují v práškové podobě – platí to i u mletého koření – a pokud nejsou v takovém případě ihned zavakuovány, musí se do takovéto práškové formy – dle mezinárodních přepravních předpisů – přidávat určité minimální množství standartizované protiplísňové látky. Proto si ájurvédští lékaři bylinky raději melou sami těsně před použitím. Pro Evropany je nejpohodlnější formou použití bylin v prášku – v kapslích přímo od výrobce. Byť takováto forma není nejúčinnější. Při sběru a zpracování bylin bylo a stále je zvykem zpívat speciální mantry, ze kterých čiší pokora, oddanost a prosba směrem k bylince o její pomoc. Sám jsem to zažil a ten úžasný pocit je nesdělitelný. V USA přišli na to, že takovéto vibrace – tvořené například právě zpěvem – rozvíjejí účinky bylin ještě o něco víc, a proto při extrakci léčivých látek z bylin někde aplikují působení speciálních energetických generátorů.

Bylinky se používají dle svých vlastností. Někdy celé, jindy jen jako listy, někdy jen kořeny nebo nať a jindy v práškové podobě. Pokud jsou součástí směsi kořeny či pouze kořeny, je třeba bylinku vařit a to minimálně patnáct minut. Někdy se vaří tak dlouho až do té doby, než se vyvaří zhruba dvě třetiny odvaru. V práškové podobě se bylinka zaleje trochou vroucí vody nebo se prášek smíchá s malým množstvím medu či s ghí, záleží na tom, jak určí příslušný odborný lékař. Pokud jsou bylinky v kapslích, aplikují se až na výjimky přibližně tři měsíce v kuse, většinou v kombinaci s jídlem. Nicméně vždy zaleží na druhu bylinného léku a onemocnění. Možná se ptáte proč zrovna tři měsíce? I na to má ájurvéda vysvětlení. Naše tělo se skládá ze sedmi tkání, které mezi sebou postupně metabolisují. Metabolismus v každé tkáni trvá tři až pět dní což při sedmi tkáních trvá cca 28 – 35 dní. Aby se upevnilo vědomí změny v těle, každá buňka potřebuje projít třemi metabolickými cykly a tak se dostáváme ve finále ke třem měsícům. Dle vlastností bylin a vlastností onemocnění se podávají některé ráno a některé jen večer.

Více o Vladimíru Mazalovi a jeho ájurvédských projektech (včetně ájurvédského eshopuZDE

Připravila Barbora Vojtová a Vladimír Mazal

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.