Tím, co vyzařujeme, tvoříme v každém okamžiku svoji budoucnost

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Jistě už víte, že tam, kde je pozornost, je také energie. Věnujte pozornost okamžikům a nebudete mít pocit prázdnoty. Nebo je právě prázdnota tím, kam bychom měli směřovat, protože tvoří prostor pro změny?

Co znamená, když v sobě člověk začne cítit prázdnotu?

Pocit prázdnoty je dobrý. To znamená, že existuje prostor pro něco nového. Například cílem dlouhodobých meditací buddhistů je cítit prázdnotu, Velké Nic, ze kterého může vzniknout Všechno! Naše mysl je velmi malá, její vnímání je omezené, není schopna pochopit tajemství stvoření. Pocit prázdnoty proto může být děsivý, ale může to být také uzdravující odpočinek pro duši nebo podmínka pro pozvání něčeho nového.

Nesouvisí pocit prázdnoty ale i s tím, že v sobě nedokáže tvořit motivaci k novým cílům a těšit se z maličkostí?

Svět kolem nás nás neustále motivuje a stimuluje k jednání. Člověk je zřídkakdy v tichu, sám se sebou. Je nutné slyšet tichý hlas duše. Pak není potřeba motivace zvenčí. Člověk tím dokáže slyšet sám sebe a jednat či naopak nejednat na základě vnitřních pocitů, impulsů, rytmů a cyklů. Člověk, jeho osobnost, zásady a cíle, čili motivace, se mohou změnit. Například existuje sedmiletý cyklus. Předpokládá se, že každých sedm let si člověk vytvoří novou sebeidentifikaci, tj. nový obraz sebe sama a své interakce se světem, nové priority. A pak je cílem on sám, jeho růst, vývoj, obnova. Všechny maličkosti, které každý den tvoří, se pak stávají malými krůčky k lepší verzi sebe sama, k lepšímu poznání sebe sama a života na různých úrovních. Pak se každá maličkost stane důležitou a radostnou. Protože v každé maličkosti je cítit celek, všechno začíná dávat smysl. Takový význam dává osoba sama, vytváří tento význam na základě svých priorit. A tím se člověk liší od zvířete – na rozdíl od něj má schopnost vidět a odhalit, vytvořit a určit smysl životu.

Lze se nějak naučit „umění“ těšit se z maličkostí?

Celé tajemství spočívá v zaměření pozornosti. Kde je naše pozornost, tam je naše energie. Pokud jsme přítomni, pokud věnujeme veškerou pozornost tomu, co je nyní, pak tento okamžik začíná kvést, získávat na objemu, chuti, vůni – to je vstup do nového stavu, do nového postoje k sobě samým a k životu. Co všichni hledají? Co tak chybí všem? Pozornost, respekt, uznání, láska. Dejte to každému okamžiku svého života – věnujte mu veškerou pozornost, úctu, přiznání, lásku – pak každý okamžik začne kvést. A z maličkosti se najednou začne stávat velké potěšení. Každý okamžik se stane živý, laskavý, smysluplný, tvořivý, inspirující. A co toho příčinou? Vy, protože jen vy jste jeho tvůrce.

Nyní se společnost nachází v situaci, kdy nevidí „světlo na konci tunelu“ a často se vnitřní prázdnota prohlubuje i kvůli pocitu bezmoci, co s tím?

Člověk je zvyklý spoléhat na podporu a pomoc vnější síly – síly, která je větší než on – např. na Boha, na společnost, na stát. Je to ale dětinská pozice ve smyslu „někdo velký přijde a zachrání mě“. Existujeme na různých úrovních současně: na úrovni vibrací, energií, vědomí, těla. Když se energie na planetě rychle mění, vibrace se zvyšují a vědomí nemá čas se s tím vyrovnávat, může nastat nepohodlí, úzkost, strach.

Ve stavu nejistoty, strachu, psychika upadá do dětské polohy bezmocnosti, do pocitu toho, že na mě nic nezávisí. Od počátku věků to tedy byl nejlepší způsob kontroly – vytvářejte strach, vytvářejte obraz vnějšího nepřítele a lidé budou poslušní a budou dávat svou vůli a autoritu vnější síle, která se o ně postará. Když si ale uvědomíme, co nás ve skutečnosti pohání – čili, že jde o strach, je to až děsivé a ztrácíme moc nad naší duší. Nicméně, s tím ale vzniká příležitost pro vědomou volbu našich tužeb, myšlenek, pocitů a tedy i života. Vnější okolnosti se nakonec mohou lišit, ale náš vnitřní stav, vnímání, reakce závisí jen na nás.

Jaro obvykle přináší naději – v nové začátky, změny… V čem můžeme tuto „naději“ v této zvláštní době spatřovat?

Vnější okolnosti samozřejmě ovlivňují vnitřní stav. Lidé na západě se proto snaží obklopit maximálním komfortem, aby se cítili dobře. Paradoxem však je, že je těžké najít mezi bohatými skutečně šťastného člověka. Na východě šli jinou cestou – zvolili opačný přístup – vnitřní cestu. I proto existují různé principy východního učení, které pomáhá změnit vnitřní stav. Například jóga, meditace, pránájáma (dechové praktiky) atd. Například v Indii jsou miliony žebráků a bezdomovců, ale je velmi těžké potkat nešťastného a smutného člověka. Všichni jsou šťastní! Dokonce i žebráci. A to je paradox, který západní společnost jen těžko chápe. Na druhou stranu – ano, pohodlí a prosperita jsou skvělé ve smyslu, že mohou poskytnout vynikající příležitosti k poznání sebe sama a světa. Situace, kterou zažíváme nyní, staví lidi do velmi úzkého rámce, protože vnější omezení přinutila lidi nahlédnout do sebe. A tedy začít víc vnímat svůj vnitřní svět. A s tím také cítit základní hodnoty jakými jsou zdraví, dobrá nálada, schopnost zvládat a řídit svůj stav, vzájemná pomoc. Můžeme pomoci sobě, svým blízkým a naší planetě tím, co vyzařujeme. Naše vibrace tvoří obecné pozadí – atmosféru. Je velmi inspirativní a důstojné si uvědomit, že budoucnost závisí na nás. Že ji všichni vytváříme společně – tvoříme to, co vyzařujeme. V každém okamžiku tvoříme budoucnost. Jak se tedy cítíte nyní?

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – MODRÉ SVĚTLO A DIGITÁLNÍ DETOX
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – KOMPLIKOVANÝ VZTAH MATKA – DCERA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – VNÍMÁTE KAŽDODENNÍ OBYČEJNOST?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ŽIVOT MÁ BÝT OSLAVOU LÁSKY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – OBDOBÍ IDEÁLNÍ PRO ZMĚNY A NOVOU ENERGII
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK SPRÁVNĚ PÍT
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK POSÍLIT PŘÍZNIVÉ ÚČINKY VODY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JÁTRA JAKO CENTRUM NAŠÍ ENERGIE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – VŠECHNY JSME FEMINISTKY Z POHLEDU SPRAVEDLNOSTI

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.