Všechny jsme feministky z pohledu smyslu pro spravedlnost

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Tentokrát na téma – jak zůstat ženou v mužsky laděném světě a jak nezaměňovat „ženskost“ s „feminismem“.

Současný svět je silně zaměřený na výkon, toto směřování je spíše doménou mužů, ale bohužel se vyžaduje i po ženách. Proč k tomu došlo a umíme si s tím my ženy poradit?

Moderní svět se rychle mění – struktura společnosti, obvyklý tradiční způsob života, životní priority… Důležitější než produktivita a úspěch se stáva proces poznání sebe sama a objevení svého potenciálu, touha být zdravý a šťastný. Žena může být velmi produktivní, pokud dělá to, co miluje.

Jaký si k dnešnímu světu z pozice ženy vytvořit přístup, abychom i přesto zůstaly samy sebou – ženou?

V přírodě se všechno děje samo od sebe, přirozeně, díky přírodním zákonům. Čím je žena blíže své přirozenosti (přirozenému programu), tím je její život snažší a harmoničtější. Přirozeným projevem mužského principu je napětí a námaha ve smyslu, aby se tou nejkratší cestou přes všechny překážky dostal k cíli. Když je muž v napětí, v jeho těle se tvoří stresové hormony (kortizol, adrenalin a testosteron) čili hormony tak zvaného aktivního působení. Když je v napětí žena, také se uvnitř ní přestavuje hormonální systém, což může být pro ženské zdraví destruktivní. Hormony jsou podmínkou stavu a vůní. Muži ji mohou v extrémních situacích začít vnímat jako muže, jako konkurenta, soupeře, kterému je třeba ukázat jeho místo. To ženu naštve, ona se ještě více namáhá, což vůči ní způsobuje ještě větší agresi. Když je žena v ženských energiích (měkká, otevřená, vnímavá), pak muži nechtějí bojovat, naopak, chtějí ji chránit a pomáhat.

Mám pocit, že řada lidí – obzvláště mužů – často mylně zaměňuje úsilí ženy o zachování si své ženskosti s feminismem, proč?

Feminismus je bojem za práva žen. To, co bylo potlačeno po dlouhou dobu, vyžaduje kompenzaci. Příroda se vždy snaží o rovnováhu. Jakýkoli boj jsou ale extrémy, opozice, které mohou způsobit negativní postoje. Feministky neocenitelně přispěly k rozvoji společnosti, vývoji, pokroku. Právo žen na vysokoškolské vzdělání, volební a zákonná práva, právo na vlastnictví a stejnou odměnu v práci, právo na stejná práva v manželství, právo na mateřskou dovolenou, právo na tělesnou autonomii – to, co se nyní jeví jako absolutní životní norma, se více než před sto lety zdálo jako neuvěřitelné.

Jaký je vlastně rozdíl mezi vyzdvihováním ženskosti a feminismem? A jak tenký led mezi tím je?

Feministky bojovaly za stejná práva pro všechny členy společnosti bez ohledu na pohlaví. Jedná se spíše o vnější zákony a pravidla, podle nichž lidé žijí. A rozvoj ženskosti je hluboký pocit jednoty s přírodními zákony, soulad. Je to síla, která nebojuje a nesnaží se někomu něco dokázat, je to jiná úroveň vnímání a interakce.

Proč se některé ženy stávají feministkami, co v tom hraje roli?

Všechny jsme feministky. Pokud tímto jménem myslíme smysl pro spravedlnost a touhu rozvíjet se. Pokud se ale pod rouškou feminismu skrývá frustrace a obzvlášť vůči životu, společnosti, mužům, pak je to slepá ulička. V ženském kolektivním nevědomí se nahromadilo mnoho bolesti, nyní dosahuje úrovně vědomí, což může být jako krize, která v konečné fázi podporuje uzdravení. Eckhard Tolle dal těmto procesům název „aktivace těla bolesti“ (může to být osobní, kmenové, ale i jako tělo – národu, země, státu, planety) – jde o proces čištění, uvědomění, uzdravení na všech úrovních. Uzdravená žena se může vyléčit. Uzdravená žena se chce milovat, ne válčit. Uzdravená ženskost uzdravuje svět…

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – MODRÉ SVĚTLO A DIGITÁLNÍ DETOX
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – KOMPLIKOVANÝ VZTAH MATKA – DCERA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – VNÍMÁTE KAŽDODENNÍ OBYČEJNOST?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ŽIVOT MÁ BÝT OSLAVOU LÁSKY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – OBDOBÍ IDEÁLNÍ PRO ZMĚNY A NOVOU ENERGII
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK SPRÁVNĚ PÍT
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK POSÍLIT PŘÍZNIVÉ ÚČINKY VODY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JÁTRA JAKO CENTRUM NAŠÍ ENERGIE

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.