40 známých osobností v novém dokumentu Tomáše Adama – Sebepoznání

Dokumentární film Tomáše Adama – Sebepoznání – diváka zavede do netradičního příběhu muže a ženy, který se prolíná s výpovědmi téměř čtyřiceti „vědomých“ známých osobností. Podívat se na něj můžete online – premiéra je ve 21 hodin, 21. 3. 2021.

Autor dokumentu Tomáš Adam (vlevo) a Ctirad Hemelík

21. března vypustíte do světa dokumentární film Sebepoznání. Je zřejmé, že k jeho vzniku přispěla pandemická situace, která podněcuje k zamyšlení se nad hodnotami života. Co bylo konkrétně tím, co rozhodlo, že takový dokument chcete natočit a definitivně jste si řekl, že do toho jdete?

Pandemie, chcete-li to tak nazvat, byla spíše utvrzením, že nyní je ten správný čas. Vnitřní volání přenést do myšlenky a tu zhmotnit. Vnímám se spíše jako kanál, skrze který film mohl vzniknout, aby pomáhal lidem s tématy, která opravdu stojí za úvahu. Definitivní utvrzení byla zpětná vazba na první neveřejnou verzi traileru, kterou jsem rozposílal lidem kolem mě a osobnostem.

Jak dlouho trvalo připravit scénář a bylo vám od začátku jasné, o čem dokument bude?

Scénář pro témata, na která chci hovořit s lidmi byl pro mě jasný a odvíjel se od toho, co mě niterně zajímá. Současně vnímám, že podobné situace v sobě řeší téměř každý. Bylo jasné o čem dokument bude, ale do poslední chvíle jsem v sobě hledal příběh, kterým film propojit. Měl jsem dvě verze, ale něco mi tam stále nesedělo. Pak jsem to na pár týdnů úplně pustil z hlavy… V pořadí asi 33. osobnost, kterou jsem oslovil, byla herečka a autorka Léčivého Divadla Gabriela Filippi. Gabrielu jsem navštívil doma, přičemž mi otevřela její dcera Sofie, kterou jsem dosud neznal. V ten den jsem pocítil, že Sofie bude mým hereckým parťákem a za pomoci Gabriely jsem příběhovou linku posadil na svůj reálný slet situací, které jsem prožil, a díky tomu mohl vzniknout scénář pro příběh. Pak už to šlo samo…

V dokumentu figuruje řada známých osobností, které se dlouhodobě snaží mít dopad na vědomý život společnosti. Jak s nimi probíhala spolupráce?

Spolupráce s nimi probíhala přesně tak, jak jsem si představoval, že bude probíhat. V laskavosti a plné důvěře ve vizi vzniku něčeho, co může mít reálný přínos pro život mnoha lidí.

Bylo něco, co vás na spolupráci s těmito opinion lídry překvapilo?

Měl jsem radost z ochoty sdílet jejich poznatky a názory na tolik opomíjené téma jakým je sebepoznání. Úžasná byla důvěra osobností v mou práci a nulová lhostejnost k tomu, o čem hovoříme. Také mě hodně překvapilo, jak jsem se během cesty celého vzniku filmu mohl rozvinout já sám.

AŽ 40 OSOBNOSTÍ, MEZI KTERÝMI JSOU: Gabriela Koukalová/ Jan Müller/ Michal Knězů Mrvka/ Jirka Charvát/ Marian Jelínek (na fotce)/ Pappis Niass/ Jaroslav Dušek/ Lilia Khousnoutdinová/ Tomáš Klus/ Karel Janeček/ Miroslav Šafařík/ Bedřich Nikl/ Asha/ Jakub Otipka/ Martin Hausenblas/ Kvido Kuželka/ Alžběta Protivanská/ Majk Spirit/ Markéta Franke/ Kovy/ Jirka Rostecký/ David Kirš/ Lenka Jeřábková/ Kuba Ryba/ Martin Jotov/ Suvereno/ Victoria Contoret/ Radek Petráš a další…

Pro finanční prostředky jste se rozhodli využít portál HitHit, kde máte v současné chvíli asi 200 přispěvatelů a dávno jste přesáhli stanovenou částku 300 tisíc. Nicméně, přispívat mohou lidé dál. O čem podpora lidí podle vás vypovídá?

Na HitHitu jsme vybrali částku, ve kterou jsem věřil, že ji vybrat zvládneme. Film je i přes podporu úžasných lidí a firemních partnerů ve velkém mínusu a poslední půl rok je to doslova vabank, ale trval jsem na tom, že to dotáhnu i kdyby trakaře padaly. Nyní je hotový a připravujeme ho ve spolupráci s Artinii, za kterým stojí Ctirad Hemelík a Vít Krajíček. Vnímám, že je nyní na lidech, zda tvorbu nadále podpoří poté co ho zhlédnou. Každá pomoc a podpora mé tvorby mi udělá obrovskou radost, jelikož to vypovídá o tom, že když je tvořeno ze srdce, tak se celý vesmír spojí, aby se vše povedlo. Vypovídá to také o tom, že jako lidé neustále hledáme odpovědi na otázky, které se dotýkají našich životů. Chceme vědět, proč se nám děje to či ono. A možná cítíme vnitřní nesoulad v sobě i ve společnosti…tak nás zajímá, jak žít vyváženě.

Co má podle vás aktuální situace spojená s celosvětovou pandemií společnosti říct?

To nemohu vědět. Nejsem její tvůrce. Ale vím, co říká mně. Máš skvělou ženu, zdravého syna a rodiče. A k tomu stále možnost se rozhodovat jaké postoje zaujmout.

Co vám osobně dala práce na tomto filmu a propojení se s jeho aktéry? Změnilo to nějak váš život či alespoň pootočilo úhel pohledu?

Dostalo se mi obrovského požehnání. Poznal jsem mezi osobnostmi řadu nových přátel a ano toto prostředí mi změnilo značně život. Dá se to tak opravdu říct.

Symbolicky jste se rozhodli mít premiéru 21. března – na jarní rovnodennost, v čem je to pro vás důležité?

Číslo 21 mě provází od mých 21 let a je pro mě velmi významné. Tak pro mě nemohlo být snad lepšího časování a spojení čísel než je 21. den 3. měsíc v roce 2021 ve 21 hodin.

Radek Petráš

Co si myslíte, že by podle vás mohl společnosti dokument přinést, mohlo by to být právě zmíněné „sebepoznání“ či „probuzení“ a v jakém slova smyslu?

Film provokuje mysl diváka – zejména tématicky. Jak jsem řekl, domnívám se, že každý divák si odnese to, co si odnést nyní potřebuje. Dotkneme se tématu myšlení, vztahů s rodiči nebo dětmi, životních chyb, odpuštění, ale také systémové manipulace, tématu peněz, kladení si správných otázek, ale i spirituality. Jisté je, že až si divák pustí film podruhé a potřetí, uvidí nové “aha” momenty, které mu mohou zahýbat dosavadními paradigmaty.

Více na: www.sebepoznani.film

Seznamte se s lidmi z dokumentárního filmu Sebepoznání, jehož záměrem je vyprovokovat mysl k úvaze. „Žijeme tak, jak chceme nebo žijeme chyceni v životní iluzi?“ ptá se Tomáš Adam, producent filmu, prostřednictvím kterého chce poukázat na témata v nichž vnímá, že je užitečné širokou společnost rozvíjet. TRAILER ZDE


PŘIPRAVUJEME PRO WEB AB: Seriál SEBEPOZNÁNÍ

Seriál příběhů lidí, kteří se rozhodli nebo byli okolnostmi donuceni radikálně změnit směr svého života. Podíváme se do duší lidí, jejichž osudy jsou možná podobné jako ty vaše nebo se alepoň stanou inspirací či podnětem k tomu udělat zásadní krok ke změně, kterou už dlouho cítíte, že musí nastat…
BRZY JAKO SERIÁL NA NAŠEM WEBU!


Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.