Svět pokojovek: Kouzelné popínavky do bytu

Tyto rostliny objevíte také pod označením pokojové liány. Pokojové rostliny s ovíjivými nebo také převisajícími výhony umožňují zase zcela jiné využití, než na které jste možná u jiných pokojovek zvyklí. Nejlépe vyniknou hlavně v závěsných nádobách, ale klidně se dají pěstovat i ve formě kokedamy.

Do kategorie popínavých pokojových rostlin často řadíme i rostliny, které vlastně ani nemají schopnost ovíjení, protože jejich výhony jednoduše převisají přes okraj nádoby. Je jen na vás, jestli jim v tomto přirozeném růstu ponecháte volnost nebo jejich výhony usměrníte a připevníte k opoře. Jejich využití spočívá především v možnosti pěstování v závěsné nádobě, díky čemuž lze ozelenit i taková místa v interiéru, kam by se jiné pokojové rostliny jednoduše nevešly. Můžete si takový závěs vytvořit třeba v koupelně, v kuchyni nebo třeba v pracovně, prostě všude tam, kde většinou nebývá místa nazbyt, ale ani tak se nemusíte bujné zeleně vzdávat. Ve skupině popínavých rostlin si můžete vybrat rostliny okrasné květem i listem a na své si přijdou i pěstitelé začátečníci nebo ti, co na péči o náročné rostliny nemají čas.

Nádoba v hlavní roli

Podoba pěstební nádoby ovlivní celkovou působnost a možné využití v interiéru prakticky každé pokojové rostliny, ale tím, že u popínavých rostlin nádobu „zvednete“ do úrovně očí, budete si jí také mnohem více všímat. Výběr nádoby tedy bude v tomto případě opravdu stěžejní. Kromě toho, že můžete pokojovou liánu pěstovat i v substrátu obaleném mechem v podobě kokedamy, můžete zvolit i klasický květináč s obalem. Květině umožníte nejvíce vyniknout hlavně tehdy, když zvolíte vzhledově nenápadnou nádobu. U keramických nádob počítejte s větší hmotností, která může být někdy při zavěšování spolu s bujně rostoucí rostlinou, která celému závěsu přidá ještě nějakou hmotnost navíc, na obtíž. Mnohem lehčí variantu představují nádoby plastové, kterých se rozhodně nebojte. Seženete je v zajímavých decentních designových řadách. Závěsy makramé pak představují příjemný kompromis, jak do vzduchu „dostat“ květiny vysazené v běžných nádobách.

Popínavky okrasné listy

Tato kategorie zahrnuje snad ty nejméně náročné pokojové rostliny, jejichž nenáročnou údržbu si oblíbí snad úplně každý. Liány s dekorativními listy ozelení světlou i stinnou místnost, navíc se většinou dají i poměrně snadno množit pomocí řízků, a to dokonce i zakořeňováním ve vodě. Z těchto nenáročných druhů lze určitě doporučit voděnku známou také jako tradeskancie (Tradescantia). V květinářství bývá dostupných hned více druhů, pro které jsou typické tmavě zelené nebo žlutě, bíle či šedavě panašované dužnaté listy. Tradeskancii nelze jednoznačně považovat za popínavku, její výhonu se totiž spíše plazí nebo převisají, nicméně využití je prakticky stejné, jen se této květině ponechává více volnosti. Dužnaté křehké výhony se totiž běžně neuvazují k opoře. Ačkoliv tento druh vytváří květy, často si jich ani nevšimnete pro jejich celkovou nenápadnost. Voděnka nejlépe poroste na stinném místě v substrátu dobře zásobeném vodou. Typicky srdčité a kožovité listy na bujně rostoucích výhonech pak tvoří snad jedna z nejoblíbenějších popínavek, filodendron. Mezi nejčastěji pěstované druhy patří Philodendron scandens, který bude dobře prosperovat v místnosti s rozptýleným světlem. Přímý úpal by byl pro tuto jinak nenáročnou květinu problematický. Ačkoliv si filodendron poradí i s méně pečlivou péčí, při které občas zapomenete na hnojení nebo zálivku, má všeobecně rád vyšší vzdušnou vlhkost, stálou teplotu pěstebního substrátu i pravidelnou zálivku s hnojením. Menší výkyvy ale snese. Dá se množit jednoduše pomocí koncových výhonků namočených do vody.

Rozptýlené světlo a vyrovnaně vlhký substrát pak vyžaduje další popínavka okrasná listy. Břečťan popínavý (Hedera helix) bývá dostupný i v panašované formě, která je ale mnohem náročnější na pěstování, proto pokud s pěstováním břečťanu teprve začínáte, zkuste nejdříve zelenolistou formu. Živou záclonu z drobných listů s šedou kresbou pak vykouzlí svícník (Ceropegia). Dá se jednoduše pěstovat v hydroponii, ale i klasický substrát mu dodá vše potřebné. Při přesazování mu dopřejte substrát pro kaktusy bohatý na písek. Dobře poroste i na jižně orientovaném okně a vůbec mu nebude vadit, když občas zapomenete na zálivku. Podobně nenáročná je také šplhavnice (Epipremnum), možná byla tato bujná popínavka právě první rostlinou, kterou jste vůbec jako děti dostali do vlastní péče.

Když popínavky rozkvetou

Když vám nevadí o něco náročnější péče o pokojové rostliny, můžete se pustit do pěstování i některých náročnějších druhů. Tak trochu náročnější bude jasmín (Jasminum officinale), který potřebuje dostatek světla, nikoliv ovšem úpal, pravidelnou zálivku a na živiny bohatý substrát. Na zimu pak tuto květinu bude nutné přenést do světlé ale chladné místnosti s teplotou nad 5 °C. Odměnou za poctivou péči vám budou nádherné bílé květy s typickou nasládlou vůní. Neméně aromatické květy pak rozkvétají na okolících na výhonech voskovky (Hoya), která je ale v porovnání s jasmínem naprosto nenáročná. Dobře poroste v místnosti s rozptýleným světlem i ve stínu, a díky až sukulentním listům vydrží i delší dobu bez zálivky. Vyzkoušet ale můžete také pěstování dipladénie (Dipladenia), rostliny pocházející z tropických pralesů, která zaujme svými středně velkými květy v odstínech bílé, růžové a červené barvy. Kromě rozptýleného světla ale bude potřebovat také pravidelnou zálivku. Během zimy je nutné rostlině dopřát chvíli klidu při teplotě maximálně 15 °C. Během odpočinkového období je nutné omezit také zálivku.

Připravila Lucie Peukertová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.