Játra jsou centrem naší energie a zdraví, znamenají život!

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Játra jsou orgánem, na který často zapomínáme, přitom jsou klíčové pro zdraví celého těla. Jak tedy o ně správně pečovat?

Jakou roli hrají v našem těle játra?

Role jater je jedinečná svou multifunkčností, vykonávají 24/7 více než pět set různých funkcí současně. Jsou taková obrovská chemická laboratoř. Produkují například více než tisíc různých enzymů, z nichž každý reguluje některé důležité funkce. Hlavní funkce jater jsou: METABOLISMUS – v játrech se proteiny štěpí na aminokyseliny, syntetizuje se glykogen, na který navazuje přebytek glukózy a podle potřeby vstupuje do krevního řečiště. I proto se setkáváme s „výbuchem“ energie během sport. Játra jsou také zodpovědná za metabolismus – likvidaci tuků v těle. Metabolismus vitamínů a hormonů probíhá také v játrech. Druhou zásadní funkcí je DETOXIFIKACE. V játrech jsou neutralizovány škodlivé látky jako toxiny, alergeny, bakterie, ethanol, nejrůznější chemie atd. Poté jsou produkty po jejich rozpadu vylučovány ledvinami. Třetí klíčovou funkcí je SYNTÉZA. Játra syntetizují žluč, která se podílí na trávení tuků, asimilaci vitamínů a také stimuluje střevní peristaltiku.

Jak poznáme, že je s játry něco v nepořádku?

Hlavní příznaky problémů s játry jsou bolest v pravém hypochondriu (pod žebry na pravé straně). Pocit tíže a nepohodlí v břiše. Pocit hořkosti v ústech. Skvrny na nehtech, rozlámané, zkrátka nekvalitní nehty. Při narušení jater může docházet k bolesti a otokům kloubů, ztuhlosti a zhoršení zrakové ostrosti. Na úrovni psychiky dochází k bezdůvodné podrážděnosti nebo naopak k apatii a depresi.

Když se na játra podíváme z pohledu celostní medicíny, s čím jsou propojena a o čem problémy s nimi svědčí?

Lékaři starověku zacházeli s játry s největší úctou, považovali je za hlavní orgán v těle. Ve starověkých lékařských pojednáních lze pro játra najít taková jména jako například „schránka duše“, „matka srdce“, „zdroj životního principu“… Dnes ve světě můžeme tento výjimečný význam jater najít vyjádřený v jazyce daného národa. Například ve hindštině je slovo játra (jigar) také obrazem odvahy a silných pocitů. V urdu je to projev náklonnosti. V perském slangu může jigar znamenat hezkého člověka nebo předmět touhy. V jazyce zulu (zulusy) jsou játra a odvaha vyjádřeny stejným slovem – isibindi. V jazyce gbaya jsou játra zdrojem lidských pocitů – výraz „štěstí“ se doslovně překládá jako „dobrá játra“ a „nespokojenost“ jsou jako „špatná játra“. Sloveso „závidět“ se překládá jako „dát ránu do jater“. Játra se v tomto jazyce vyjadřují jako něco, co je centrem člověka. V kazašském jazyce jsou játra „bauyr“, stejné slovo se používá k označení milovaného člověka. No a v germánských jazyce – v angličtině jsou játra liver (live – žít), v němčině – Leber od slovesa Leben a v holandštine – lever – leven znamená život.

Jazyky ukládají a vyjadřují významy. Vztah pocitů, životních projevů a orgánů člověka v těle nejlépe popisuje čakrový systém. Játra se nacházejí na úrovni manipury – třetí čakra, oblast solar plexus – to je naše „vnitřní slunce“, činnost, projev, vůle, oheň, včetně toho trávicího. Právě zde se nachází velmi silné energie. Je to náš motor. Pokud se člověk nenaučí/ neví, jak ho ovládat, pak je to stejné jako kdyby nemohl řídit auto a může dojít k nehodě v podobě vzteku, agresivity, hněvu. Nebo naopak auto nejede tam, kam je potřeba nebo jede velmi pomalu – v případě, když je energie potlačena v důsledku apatie, podrážděnosti, nervozity, deprese. Proto rozvíjejte podvědomí, pozorujte, učte se řídit. Pomáhají meditace, relaxace, uvolnění napětí (jóga nidra). Nerozhodujte se na emocionální vlně! Pokud emoční vlna vzrostla, nesměřujte ji dovnitř (směrem k sebezničení). Nejlepší je okamžitě nasměrovat ji na aktivní užitečnou akci – jakoukoli fyzickou aktivitu jako je například tanec, zpěv, sport, těžká fyzická práce, velký úklid. Zkrátka něco, co dříve postrádalo sílu nebo motivaci. Energie není ani špatná, ani dobrá. Je prostě mocná. Můžete ji použít pro vlastní prospěch. Pokud ve spodních centrech, kde jsou umístěny naše hlavní touhy/ přání/ potřeby – zkrátka naše „chci“, pak v manipuře je energií pro jejich ztělesnění naše „můžu! Mám na to!“

Do jaké míry játra souvisí s krví a proč?

Ve starověku se věřilo, že „játra jsou matkou krve“. To není daleko od pravdy, protože játry projdou až dva tisíce litrů krve denně, tj. veškerá krev v těle prochází játry 300 – 400x. Kvalita krve, tedy všech vnitřních orgánů, závisí na stavu jater. Pokud se játra nedokážou vyrovnat s neutralizací toxinů, pak špatně vyčištěná krev vstupuje do plic a srdce. Vzniká bronchitida, problémy s kardiovaskulárním systémem, vysoký nebo nízký krevní tlak. To vše může být důsledkem přetížených jater.

Můžete specifikovat, jak regeneraci jater pomoci?

Játra jsou největší žlázou v těle a tudíž jsou také zodpovědné za regenerační funkce. Přičemž játra sama jsou toho příkladem – i v případě, že dojde k odstranění většiny jater, může se tento orgán za příznivých podmínek obnovit sám. Játra je třeba očistit a udržovat, zejména na jaře. Pokud jsou problémy závažné, jsou-li v žlučníku kameny, je nutné se poradit s lékařem! Nicméně, nejvíc poškozují játra – nasycené tuky, rafinované a tepelně upravené oleje, smažené potraviny, průmyslově vyráběné zákusky, rafinovaný cukr, silná káva, tabák, alkohol a všechny potraviny obsahující chemická aditiva. Takže nejlépe vynechat vše škodlivé z jídelníčku. Játra mají rády dost vlákniny s každým jídlem, což pomáhá nejen na dobré trávení, ale i jejich očistu. A játra mají rády také pravidelný režim včetně dostatku spánku. Nejvíc totiž dokáží regenerovat, když spíme v čase 21 – 3 hod. Pijte čistou vodu (nejlépe teplou a popíjet ji zvlášť od jídla) – ta odlehčuje čištění a neutralizuje toxiny.

Pro jemné čištění jater a prevenci stagnace žluči lidová medicína doporučuje: pití čaje z listu černého rybízu (nejlépe z čerstvých listů přímo z keře), odvar z ovsa (3 hrnce ovsa propláchnout a zalít třemi litry vody, povařit deset minut a dát vychladnout, přelít přes sítko, přidat med a citron podle chuti a popíjet 3x za den – nejlépe půl hodiny před jídlem).

Můžete se pustit také do tří denního jaterního detoxu – na jeden den: připravte si šťávu z tří citrónů, šest stonků celeru a petrželovou nať – vše rozmixovat a k tomu přidat šest sklenek vody a opět rozmixovat. Nápoj se musí pít 3x za den mezi jídlem, nejlépe půl hodiny až hodinu před jídlem. Co se týče cvičení, čím snadnější, tím lepší. Metabolismus posiluje chůze na čerstvém vzduchu alespoň hodinu. Užitečným cvikem k detoxikaci je zvednout natažené ruce nad hlavu a mírně je vytahovat za špičky prstů a za korunou hlavy nahoru (nejméně minutu a nejlépe po pití a po jídle). Játra, trávicí systém a páteř to zbožňují! Pečujte o váš pramen života, s vědomím a láskou.

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – MODRÉ SVĚTLO A DIGITÁLNÍ DETOX
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – KOMPLIKOVANÝ VZTAH MATKA – DCERA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – VNÍMÁTE KAŽDODENNÍ OBYČEJNOST?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ŽIVOT MÁ BÝT OSLAVOU LÁSKY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – OBDOBÍ IDEÁLNÍ PRO ZMĚNY A NOVOU ENERGII
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK SPRÁVNĚ PÍT
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK POSÍLIT PŘÍZNIVÉ ÚČINKY VODY

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.