Jaký druh ájurvédských terapií zvolit na přelomu zimy a jara?

Vypadá to, že zima se jen tak nevzdává a jaru předává žezlo s velkou rozvahou. Právě v tomto období na hraně zimy a jara jsou ájurvédské terapie více než žádoucí. Uklidňují bloudící mysl, harmonizují tělesné energie a naplňují nás vnitřní sílou.

Zatím ještě stále vládne zima, takže v tomto čase se ájurvédské terapie nesou zatím stále ještě v duchu prohřívajících olejů a procedur – tedy například prostřednictvím bylinného svédan boxu. Jde o parní lázeň, ve které dochází k rovnoměrnému prohřátí celého těla kromě hlavy. Efektem prohřátí celého těla, především po předchozí masáži olejem, je vylučování škodlivých látek – toxinů a vstřebávání oleje do pokožky. Člověk leží v dřevěném boxu na roštu, přes který zdola prochází pára aromatizovaná bylinkami. Voňavá pára vyplňuje uzavřený prostor boxu, celé tělo se postupně prohřívá, otevírají se póry, odchází toxiny, čistí se střeva od plísní, vstřebává se olej z předešlé masáže a dochází k velice příjemnému pocitu celkového uvolnění. Nejdůležitější je, že hlava zůstává po celou dobu mimo uzavřený prostor, člověk vdechuje vzduch o běžné pokojové teplotě a nedochází k nežádoucímu přehřívání plic, hlavy a mozku. Mezi indikace, kdy bychom měli zvolit popisovaný bylinný svédan box patří kašel, škytavka, astma, celková únava, bolesti uší, zhoršení hlasu, ochrnutí těla, únava svalů, napětí břicha, zácpa, potíže s močením, ztuhlost hrudníku, zad, pasu, pánve, kolen, nohou a kotníků nebo otoky mužských pohlavních orgánů.

Další doporučenou terapií je tak zvaný Kajásek. Jde o polévání a potírání celého těla teplým sezamovým olejem s následnou koupelí v kádi s teplou vodou s mořskou solí, kurkumou a kafrem. Důsledkem je velmi silná regenerace celého organismu. Zejména díky celkovému uvolnění a prohřátí, výživě a zvláčnění pokožky celého těla.

Když se pak zima přehoupne do jara, je jednou z nejúčinnějších ájurvédských detoxikačních masáží již v předchozích článcích popisovaná masáž Kan su, která se provádí speciální tibetskou miskou. Tvar misky, velikost a složení ze slitiny pěti kovů je specifikováno pouze pro tento druh masáže.

Jako doplněk je k detoxikační masáži je vhodné – po dobu alespoň tří týdnů – aplikovat vždy na noc na plosky nohou detoxikační náplasti. Původ těchto náplastí pochází opět z Indie a fungují jako obklady z bylin přikládané na plosky nohou. Komerčně tyto náplasti vyvinulo Japonsko na bázi přírodních látek tak, aby se daly přilepit na chodidlo a obsahovaly látky, které z těla přes noc vytahují nečistoty. O tom se přesvědčte sami, ale nelekejte se, když budou po odlepení zbarvené do černa. Jde totiž o váš pot zabarvený toxiny. Po absolvování takovéto procedury, se dostaví zhruba po oněch třech týdnech pocit uvolnění, lehkosti a dokonce i přirozeně vypnuté pokožky na obličeji. Na evropském trhu patří mezi nejosvědčenější výrobek dovážený z Koreje. Tomu – jak to tak bývá – odpovídá i cena.

Připravila Barbora Vojtová ve spolupráci s Vladimírem Mazalem (ajurveda.top)

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.