Svět pokojovek: Pokojovky pro začátečníky

Žádný bytový doplněk se nepostará o stejný efekt, jaký umí vykouzlit jen pokojové rostliny, kterých se nemusí vzdávat žádný i méně zkušený pěstitel. Najdete vhodné druhy do stinného bytu, do místnosti s kolísavou teplotou i do interiéru, kde není místa na zbyt. Jaké rostliny ale vybrat, když s jejich pěstováním nemáte až tak velké zkušenosti?

Je úplně jedno, jestli je tím začátečníkem v pěstování pokojových rostlin dospělý nebo teprve ještě dítě. Pro začátek je vhodné vybrat méně náročný druh, kterému neuškodí vynechání zálivky nebo třeba absence hnojení. Nevybírejte si rostlinu se specifickými požadavky nebo atypickým režimem, což je běžné například pro orchideje, bromélie nebo také kvetoucí kaktusy. Ačkoliv by se zrovna u poslední zmíněné skupiny rostlin dalo říct, že se hodí i pro lajka, byla by to pravda jen napůl. Tyto květiny většinou budou opravdu při absenci péče svým způsobem prosperovat, ale zřejmě se nedočkáte květů. Rozhodně se ale nebojte, péče o pokojové rostliny nemusí být nutně věda a zvládne ji opravdu každý. Kromě začátečníků tyto nenáročné druhy ocení i ti, co hodně času tráví mimo domov nebo jsou pracovně značně vytíženi, ale přesto se nechtějí zeleně ve svém okolí tak úplně vzdát.

Aby děti pěstování hlavně bavilo

Nejmenší pěstitelé jistě ocení, když budou moct rostlinu pozorovat nejen v průběhu jejího běžného denního režimu, ale budou svědky i růstu nových mladých rostlin. Nejlépe uděláte, když dětem pořídíte rostliny, které snadno odnožují nebo rostou bujně a jejich množení je založené na jednoduchém postupu, kdy výhon nebo samostatnou odnož necháte zakořenit třeba jen ve sklenici vody. Dobrým řešením je například zelenec (Chlorophytum comosum), který dětem rádi svěříte i z toho důvodu, že je to jedlá pokojová rostlina pro domácí mazlíčky, radost tedy neudělá jen samotnému pěstiteli, ale třeba i dalšímu obyvateli domácnosti. Kromě toho, že tato květina vydrží i kratší přísušek, dobře prospívá na slunci i ve stínu a poroste dobře i bez hnojení, také je oblíbená díky tvorbě odnoží na převisajících šlahounech. A právě ty mohou posloužit pro první množitelské pokusy. Podobně snadné je zakořeňování jednotlivých listů africké fialky (Saintpaulia ionantha), která patří mezi nejoblíbenější kvetoucí pokojovky vůbec. Kromě miniaturních odrůd jsou k dostání také fialky s panašovanými listy, s květy plnými i třepenitými. Pro namnožení stačí šikmo seříznout plně vyvinutý list a jeho konec ponořit do vody. Za pár týdnů se u báze řezu objeví mladé lístky, které je nutné nechat ještě chvíli růst, aby se při přesazování zbytečně nepoškodily.

Květiny pro pěstitele „nepěstitele“

Méně zkušení milovníci pěstování pokojových rostlin by neměli úplně riskovat a měli by raději vsadit na jistotu. Ideální volbou jsou květiny, které i bez specifické péče mají co nabídnout a postarají se i tak o velký efekt. Pokud hledáte opravdu bujně rostoucí květinu, které bude slušet závěsný květináč a snese slunce i poměrně tmavý stín, pak vyzkoušejte voskovku (Hoya). Nejběžněji se setkáte s druhem Hoya carnosa, pro kterou jsou typické sukulentní tmavě zelené dužnaté listy s drobnými šedými skvrnami. Během roku v několika vlnách od května do září vykvétají světle růžové květy na okolíku. Ne nadarmo se ale říká, že se voskovka příliš nehodí do ložnice, během noci se totiž její květy silně rozvoní. Tato vůně je tak intenzivní, že může být až na obtíž. V případě, že je pro vás všeobecně největší problém si vzpomenout na zálivku, pak při výběru pamatujte na druhy sukulentních pokojovek. Kromě aloe (Aloe vera) budou dobrou volbou zajímavé pryšce (Euphorbia). Ty nejsou zrovna vhodné pro děti, protože mají na svých výhonech trny a při poranění jejich tkáně roní leptavý a jedovatý latex, která nesmí přijít do styku s pokožkou, a především pak se sliznicemi. Dospělí si ale s těmito absolutně nenáročnými květinami snadno poradí, zvláště pro městské byty se suchým vzduchem to bude vždy ta nejlepší volba.

Nenáročné i tak trochu nevyzpytatelné fíkusy

Nenáročné gumovníky, fíkovníky nebo také fíkusy bývaly především v minulosti zcela běžnou pokojovou rostlinou. U fíkus malolistého (Ficus benjamina) sice platí, že si s jeho pěstováním poradí i lajk, ale i ten by měl vědět, že tento druh fíkusu nemá rád velké změny. Určitě ho tedy nebude dobré přemisťovat z místnosti do místnosti, v jeho blízkosti otevírat okno nebo se při péči o něj dopouštět větších výkyvů, především pak při zálivce. Při každé větší změně se vám tato jinak celkem nenáročná rostlina „odvděčí“ opadem listů. S většími výkyvy si mnohem lépe poradí příbuzný druh, fíkus pryžodárný (F. elastica).

Nejbarevnější kopřiva

S okrasnou kopřivou (Coleus blumei) se setkáte také jako s letničkou, která se běžně vysazuje na záhony spolu s ostatními jednoletkami. Jenže tato pestrá kráska bude prospívat i v interiéru, a to dokonce i s minimem péče. Abyste se ale dočkali pestrého zbarvení listů, které bývají třeba i po obvodu zpeřené, musí mít dostatek, ideálně pak rozptýleného, světla. Na okně orientovaném na jih ji budete muset trochu přistínit, aby se nepopálila. Stín pak bude mít naopak za následek zezelenání jinak barevných listů. Ačkoliv kopřiva snese i krátký přísušek, bude vděčná za bohatou zálivku během léta. I když se dá pěstovat po více let, bude při dlouhodobém pěstování ze spodu vyholovat, proto se doporučuje ji pěstovat i v interiéru jako jednoletku. Děti si i na této rostlině ale mohou vyzkoušet jednoduché metody množení, koncový výhon ve spodní části zbavený listů se dá opět zakořenit jen ve sklenici vody.

Více článků ze seriálu o pokojových rostlinách si můžete přečíst tady.

Připravila Lucie Peukertová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.