Oleje a meditativní klid při ájurvédských masážích startují samoléčebné procesy

Co je láska pro srdce, to je olej pro tělo. Oleje jsou jednou z klíčových součástí ájurvédských masáží, ale nejen to. Stejně důležitá je pokora, která vede k nemyšlení – stavu podobnému meditaci – a následnému samoléčení.

V evropské civilizaci je účelem mozku myslet. Ale v ájurvédě se ví, že centrum myšlení nesídlí v mozku, ale v srdci, které chrání naše pocity. Měli bychom se alespoň trochu naučit myslet podle ájurvédy, abychom dokázali pocítit to, co děláme ve stavu „nemyšlení“, který je podobný stavu při meditaci. Není to ale jednoduché, protože bez nesobecké pokory to nefunguje. Pokora nás totiž vede k tomu, abychom se dokonale uvolnili do zapomnění sebe sama, včetně všech zavádějících pocitů tak, že technika masáže sama o sobě se stane až druhotnou záležitostí. Ájurvédský masér, dále jen ájurvédář, pak s masírovaným začíná komunikovat tiše srdcem, kde každý jeho dotek je provázen vědomým, tedy bez přemýšlení nad aplikovanými hmaty a tlaky. Bezprostředně, přirozeně, spontánně. Výsledkem je, že dochází při vzájemném souznění k postupnému hlubokému procesu na všech úrovních obalů těla, od fyzického, přes energetické, mentální (tzv. Velká bariéra) – až po nejvyšší dvě astrální hodnoty, tedy vědění a blaženost, ve kterých figuruje tvořivý zdroj Atman. Rychlost metabolismu našeho těla se v takové situaci sníží a právě v takovém meditativním klidu se nastartují samoléčebné procesy. Tělo se stává jezerem absolutně klidným a křišťálově jasným. V tomto stavu cítí sebe samo mnohem silněji – spíše jako jednotné pole vědomí, než jako tisíce fyzických částí. A přesně na takovém principu a s takovým efektem fungují ájurvédské dátá snéhan masáže. Patří mezi ně ty, které jsme si již popsali v předchozím článku – ZDE.

Ájurvédská Dátá snéhan masáž je dar. Dar bychom měli obecně dávat nesobecky, tedy s pokorou a láskou tomu, kdo chce dar přijmout. Proto ájurvédář vždy klienta žádá, zda jej může masírovat a po masáži mu poděkuje, že měl tu možnost. Největší odměnou pro ájurvédáře je pak dosažení právě výše popisovaného souznění. Aby mohly být takové masáže prováděny, je podstatné i vhodné vybavení ájurvédského masážního salonu. Ukázkou může být přiložené foto. Důležitý je masérský stůl z masivního dřeva, který je universální – polohovatelný, nastavitelný a který umožňuje i polévání olejem, tedy včetně vaničky. Měla by existovat možnost nastavení vhodné teploty místnosti, regulace osvětlení i ozvučení. Při ájurvédských dátá snéhan masážích se používají také masážní ájurvédské oleje, které je třeba vnímat z pohledu tridóš systému – Váta, Pitta, Kapha – konkrétně tří dvojic, charakterizujících vlastnosti a souvztažnosti základních pěti elementů přírody (éter tedy prostor, vzduch tedy proudění, oheň, voda a zem).

Zde jsou vlastnosti olejů z pohledu Váty, Pitty a Kaphy používaných při masážích:

OLEJ VÁTA PITTA KAPHA
SEZAMOVÝ vyvažuje zvyšuje neutrální
MANDLOV vyvažuje zvyšuje zvyšuje
KOKOSOVÝ zvyšuje vyvažuje zvyšuje
GHÍ vyvažuje vyvažuje zvyšuje
HOŘČIČNÝ vyvažuje zvyšuje vyvažuje
NAVRATNA vyvažuje vyvažuje zvyšuje
BHRINGARADŽ vyvažuje vyvažuje zvyšuje
MAHANARAJAN vyvažuje zvyšuje vyvažuje
JASMÍNOVÝ působí afrodiziakálně, celkově povzbuzuje
BRAHMÍ S KOKOSEM vyvažuje pittu, se sezamem vyvažuje vátu, vyživuje mysl a smysly

 

Obecně můžeme říci, že u masážích pohybového aparátu, je základem vlažný sezamový olej pro své vyživující, prohřívající a částečně antibakteriální účinky. U masáží hlavy se na obličejovou část používá v ájurvédě zásadně mandlový olej bez dalších příměsí, pro své vyživující, regenerační a dezinfekční účinky, kdy působí též pozitivně na naši nervovou soustavu, protože i na obličeji jsou body související s různými orgány našeho těla. Obecně na masáž skalpu, tedy části hlavy s vlasovým porostem, se používá Navratna olej, což je směs bylinných olejů, kde převládá bylinka amla, která snižuje vnitřní oheň (agni), což je pro většinu klientů žádoucí, protože díky našemu hektickému životu máme většinou energetický přetlak v hlavě a v nižších částech těla nám naopak energie chybí.

U masáže shirodhary je opět základem sezamový olej s příměsí tzv. tridóš oleje který vyvažuje výše uvedené dóši nebo se individuláně přidávají další oleje dle momentálního zdravotního stavu klienta. U masáže miskou KAN SU, jak bylo již uvedeno v předchozím článku, se používá pouze směs ghí a indického puškvorce, kdy puškvorec celkově posiluje naši přirozenou energii a ghí vyživuje všechny tkáně. Kokosový olej, podmáslí a někdy též jogurt se používají tam, kde je třeba orgány chladit, tedy snižovat jejich vnitřní oheň, což je často důsledkem různých kožních onemocnění.

Připravila Barbora Vojtová ve spolupráci s Vladimírem Mazalem (ajurveda.top)

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.