Poznáte dobrého ájurvédského maséra a v čem se liší od toho klasického?

Věděli jste například, že když masáž zad provádíme shora dolů, energeticky tím stimulujeme pohlavní orgány, když obráceně, uvolňujeme tím myšlenky? To ale správný ájurvédský masér velmi dobře ví. V čem se vlastně liší od toho klasického a podle čeho kvalitního ájurvédského maséra poznat?

Rozdíl spočívá v přístupu, ve znalostech základů ájurvédy a jejího neustálého studia a poznávání, v technice provádění masáže, kdy se zpravidla nehladí svalová vlákna, ale působí se na úpony svalů tahy a tlaky, čímž se docílí dlouhodobějšího účinku, protože vlastně opravujeme paměť tahů a protitahů těchto úponů, za účelem správné balance pohybového aparátu. Ájurvédský masér by měl mít dobré pozorovací schopnosti a individuální láskyplný přístup ke každému zákazníkovi.

Co vše by měl ájurvédský masér znát a jak poznat, že nejde o amatéra? Především by měl mít morální vlastnosti opravdového jogína. Měla by to být vyrovnaná a odborně znalá osobnost s dobrými pozorovacími schopnostmi a znalostmi ájurvédského tridóš systému (základní koncept ájurvédy, který je postaven na rovnováze tří životních energií – dóš: váta, pitta, kapha), které umí aplikovat u každého klienta. Spadá sem ale například i navození atmosféry v masérském salonu, vhodná vůně, hudba i barvy a samozřejmě také uvolněný věcný rozhovor před masáží, kdy masér především svému klientovi naslouchá. Ájurvédský masér není léčitel, takže by měl svým působením a znalostmi spíše pozvedat sebeuvědomění klienta a jeho schopnosti léčit sebe sama. To je jeho přidaná hodnota. Neměl by nikterak poučovat, radit, ale naopak správnými otázkami dovést klienta k vlastním odpovědím, které v sobě ve skutečnosti má.

Ájurvédský masér musí také umět pracovat a hospodařit s energií, dokázat kordinovat dech s pohybem, čímž při masáži dosáhne přirozeného toku energie v místech a na místa, kde masér působí, a která chce zprůchodnit, uvolnit. Maséři, kteří ještě nemají dlouhou praxi, se ze začátku často bojí, že energie, se kterou se učí pracovat jim může ublížit, tedy jak ta vlastní, tak ta případná negativní z masírované osoby, která očekává naši pomoc. Aby tyto energie neublížily, je třeba pracovat s otevřeným srdcem, díky čemuž se staneme průchozí a otevřené všemu pozitivnímu, skrze nás proudí energie na masírovaného, nikoliv opačně a masér i masírovaný si odebírají z vesmírných sil jen to, co potřebují. Masáž je pak jako meditace, kdy vše splyne v harmonii…v jedno.

Je-li masér uvolněný fyzicky i mentálně, intuitivně pozná směry masáží. Např. od konce páteře po konec lebky, pak energie proudí nahoru vzadu a vpředu směrem dolů. Když např. masáž zad provádíme shora dolů, energeticky tím stimulujeme pohlavní orgány, když obráceně, uvolňujeme tím myšlenky. Je-li to požadováno, věnuje ájurvédský masér vždy klientovi tolik času, kolik je třeba, musí umět však i odmítnout požadavek klienta – a to bez ohledu na nabízenou finanční odměnu – v případě, kdy vnímá, že by jej neuměl vyřešit či se na něj necítí.

Správného ájurvédského maséra poznáte také podle toho, že má základní znalost přírodních olejů a jejich účinků při různých typech masáží a při zdravotních problémech a samozřejmě také základní znalosti ájurvédských bylin. Měl by též umět doporučit, dle zdravotních problémů, vhodnou životosprávu a doplňující rehabilitační cvičení. Měl by mít základní znalosti z ájurvédské psychologie jednání se zákazníkem. Masér by měl žádat také zpětnou vazbu od klienta, kdy by po několika dnech jeho návštěvy, měl zjistit jeho reakce a účinky masáže a dle toho doporučit interval pro opakovanou návštěvu. Pokud masér splňuje výše uvedené předpoklady, pak jde o někoho, jehož služby se nemusíte bát využívat a v případě, že tomu budete otevřeni, pak by vám měly ájurvédské masáže ulevit na těle i na duši.

Připravila Barbora Vojtová ve spolupráci s Vladimírem Mazalem (ajurveda.top)

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.