Přichází období ideální pro změny a s ním nová energie

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. První záblesky jara s sebou nesou novou energii. Věnujme ji vyčistění života od všeho zbytečného. Tím uvolníme prostor pro nové plány a objevování!

Přichází první teplé paprsky slunce a vnímám, že přináší energii do těla, proč?

Naše tělo je součástí živé přírody a podléhá stejným cyklům, velkým i malým. Příkladem malého cyklu je jeden den: brzy ráno se energie probouzí, její vrchol je v poledne, pozdě odpoledne úroveň energie klesá, aby se tělo připravilo na noční odpočinek a generování nové energie. Podobný proces probíhá v rámci lunárního cyklu: se začátkem cyklu se energie začíná probouzet a růst, její vrchol nastává při úplňku, poté klesá a před novoluním se resetuje. To samé se děje po celý rok se změnou ročních období. V létě vše kvete a vyzařuje z něj energie, na podzim se sklízí, v zimě země odpočívá a na jaře se obnovená opět probouzí. A my též…

Jak co nejlépe využít období přechodu ze zimy na jaro?

Využijme energie, které se probouzí na začátku jara, a které vedou k zahájení procesů obnovy ve všech sférách života. Nejjednodušší je zahájit nový cyklus ve smyslu změn – změňme to, co stále odkládáme a už dlouho cítíme potřebu s tím něco udělat. Změna sezóny je vhodná pro restart těla, obnovu starého a pro očištění. Po „zimní hibernaci“ bude tělo vyžadovat lehkost ve všech dimenzích a pohyb v probouzející se přírodě. Jídelníček můžeme vědomě zrevidovat a následně i odlehčit a očistit tak, aby pomohl tělu obnovit se. Také v prostoru, kde žijeme je třeba určité očisty ve smyslu úklidu, vyčištění od zbytečných věcí, oprav. To všechno podporuje obnovu v životě. Jaro je také ideální čas dát věci do pořádku – vystopovat a opustit nefunkční programy a postoje od zbytečných kontaktů a informací, uvolnit prostor a věnovat čas pro nové plány, pro prozkoumání vyhlídek a hledání nových významů. Pamatujme na to, že obnova na všech úrovních vždy začíná u nás samotných!

Může pro nás být toto období také něčím nebezpečné, popř. k čemu být nyní obezřetný?

V této době se probouzí vše v přírodě, včetně patogenních mikrobů, virů, hub, kvasinek, bakterií. Nejlepší ochranou imunity je alkalizace těla ve smyslu konzumace více rostlinných potravin, zeleniny – zejména té, která je přirozeně zelené barvy. V alkalickém – zásaditém prostředí patogenní mikroorganismy umírají a naopak prospívají prospěšné bakterie, které zvyšují imunitu střev. Imunitní systém potřebuje dostatečné množství bílkovin a vlákniny pro produkci T-buněk – buněk, které ničí viry a všechno škodlivé – nejlépe při každém jídle.

Dalším nebezpečím je zimní setrvačnost. V chladném období jsme se málo pohybovali a jedli více těžkých a tučných jídel, takže se tělo drželo v tak zvaném energeticky úsporném režimu. Při dlouhodobém nedostatku slunce a aktivním pohybu na čerstvém vzduchu chybí radost – resp. hormony radosti v krvi, což často kompenzujeme sladkostmi a alkoholem. Rychlé sacharidy (chléb, těstoviny, palačinky, koláče, pečivo, sušenky, sladkosti) zároveň přispívají ke vzniku zásob vnitřního tuku, který se ukládá uvnitř břicha a zhoršuje fungování vnitřních orgánů. Sladkosti také vypínají náš imunitní systém a jsou živnou půdou pro patogenní mikroflóru jako jsou houby, kvasinky. Alkohol a kouření blokuje vstřebávání vitamínů. Během zimního období se nám v těle přirozeně hromadí spousta hlenu, toxinů, přebytečného tuku a vody, což způsobuje pocit únavy, ospalost, lenost, apatii, slabé trávení, ochablost svalů, otoky, nízkou hladinu energie. Máme v sobě pocit, že to, co není fyzicky pohodlné, nebude ani psychicky příjemné, což v nás může vyvolávat strach, úzkost, nejistotu a další negativní pocity.

Jaké kroky tedy můžeme udělat abychom využili toto zvláštní období ve svůj prospěch?

Krok č. 1 – očista / detoxikace: vyhýbejte se všem nezdravým, těžkým, mastným a smaženým jídlům, rychlým sacharidům a fast foodu.

Krok 2 – provádějte zdravé změny: přejděte na jednoduché a snadno stravitelné jídlo. Čím jednodušší, tím lepší. Méně masa a mléčných výrobků znamená více rostlinných bílkovin: čočka, fazole mungo, hrášek, cizrna, fazole, semena, ořechy. Rychlé sacharidy nahrazujme pomalými jako je tmavá rýže, pohanka, jáhly, ječmen, quinoa, amarant… Pro lepší vstřebání je vhodné vše přes noc namočit, aby mohlo naklíčit. Sladkosti nahrazujme sušeným ovocem, bobulemi, medem. Banány a tmavá čokoláda dokážou pomoci při produkci serotoninu. Omezte konzumaci sladkého tak, jak to nejvíc půjde.

Krok 3 – zrychlete metabolismus (zlepšuje to trávení a působí detoxikačně): pijte dostatek vody (raději teplou, než přímo studenou, ideálně do termosky s sebou a můžete přidat i plátek citrónu). Pijte půl hodiny před jídlem a hodinu – hodinu a půl po jídle.

Čemu bychom se měli v tomto období nejvíce věnovat pozornost?

Začátek jara je plný energií, jak už bylo řečeno. Potýkáme se sami v sobě se stavy, které prožívají malé děti ve smyslu, že najednou jsme otevření všemu novému a ideálně to všechno chceme hned a najednou vyzkoušet. Je ale potřeba energie nasměrovat správným směrem a změnit to, v čem jsme byli nespokojení. Často chceme změnit vše najednou: režim, návyky, vztahy, práci atd. Ale pamatujme na to, že každá změna začíná u nás samotných a vyžaduje péči a trpělivost. Musíme se fyzicky a psychicky podporovat a dělat ty věci, které nám metaforicky, fyzicky a mentálně umožní naladit se na obnovení a nastartování naší energie na nové úrovni. Nyní je nejlepší část roku zasít semena zdravých procesů a návyků, které nám pomohou obnovit, vzkvétat a přinést plody nového lepšího stavu a života obecně!

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – MODRÉ SVĚTLO A DIGITÁLNÍ DETOX
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – KOMPLIKOVANÝ VZTAH MATKA – DCERA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – VNÍMÁTE KAŽDODENNÍ OBYČEJNOST?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ŽIVOT MÁ BÝT OSLAVOU LÁSKY

Připravila: Barbora Vojtová

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.