Ájurvédské masáže – miska, hlava, třetí oko

Není překvapením, že masážemi harmonizujeme tělo i duši. Ty ájurvédské patří k historicky nejdéle využívaným, i vzhledem k jejich ověřeným léčebným dopadům. Představíme vám tři vysoce účinné, které pocházejí z indické oblasti Radžastánu.

Masáž nohou tibetskou miskou KAN SU

Procedura pomocí jednoúčelové tibetské misky ze speciální slitiny pěti kovů, je v ájurvédské a tibetské medicíně úspěšně praktikována tisíce let a vychází z tradice používání kovů k léčebným účelům. Každý orgán má na ploskách nohou zastoupení jedním nebo více body. Působením na tyto body, tedy jejich aktivací, lze u příslušných tělesných orgánů vyvolat samoléčebný proces. Masáží prostřednictím tření misky určitými pohyby po ploše chodidel, které předtím v ideálním případě promažeme směsí ghí a indického puškvorce, vyvíjíme tlaky na různé body, dochází k regeneraci lymfatického systému, detoxikaci celého těla s posílením imunity, příznivému působení na otoky nohou, artrózu, roztroušenou sklerózu, poruchy krevního tlaku, zrakové problémy a na mnohé další tak zvané civilizační choroby. Protože tato masáž posiluje imunitu, je jako jedna z mála vhodná i při zánětlivých onemocněních, při menstruaci, při kardiovaskulárních problémech i při pooperačních stavech.

Ájurvédská lymfatická masáž hlavy ŠIROBJANG

Tato masáž je v ájurvédě hned po širodhaře (viz níže) druhou nejúčinnější masáží vůbec, která působí i na jemnohmotné úrovni. Začíná se vždy v sedě, aby se zapojily svaly kolem páteře a podpořil stav sebeuvědomění. Při její opakované aplikaci, může dojít až k ovlivnění našich hluboko uložených paměťových vzorců, nejen karmických a genetických dispozic našeho chování, ale též našich zpracovaných a vyhodnocených jak pozitivních, tak negativních životních zkušeností. Ukládané negace totiž zásadně zvětšují propast mezi tělem a myslí a dostávají nás dál od jednoty těla a vědomí, eliminuje naše dispozice k nemocem a vede k celkové vitalitě organismu. Kromě toho navozuje pocit lehkosti, uvolňuje též bloky v ramenním vazivu a na krční páteři. Tento problém mají obvykle všichni, kdo pracují s počítačem či ve stresových zaměstnáních a také se projevuje u sportů při jednorázové zátěži. Tato masáž má v ájurvédské medicíně tisíciletou tradici a je uzpůsobena současným evropským podmínkám. Je vhodná též u nervově labilních jedinců, působí podpůrně u léčby lupenky, astmatu, rakoviny, alergií, snížené imunity, při poruchách krevního oběhu, očních chorob, u chorob stařecké demence včetně Parkinsona a dalších civilizačních nemocí. Celkově působí revitalizačně a ovlivňuje detoxikaci celého organismu. Doporučuje se délka 45 minut a 15 minut následného odpočinku. Při masáži se používají ájurvédské léčivé oleje dle konstituce jednotlivce a jeho momentálního stavu.

„Nebeský obklad“ shirodara

Tato masáž je považovaná za jeden z nejsilnějších dostupných léčebných prostředků, protože doslova „odzbrojuje“ nervový systém. Říká se jí královna všech masáží a je označovaná jako masáž třetího oka. Při pravidelném opakování může řešit i nejhlouběji uložené VASANY (= naše vnitřní touhy, které jsou destrukční pro udržování rovnovážného stavu organismu) v limbickém mozku a uvést do úplně nového stavu sebeuvědomění. Tato masáž snižuje rychlost metabolismu, zpomaluje mozkové vlny. Stav klidu, který při ní nastává, je neporovnatelný s ostatními technikami. Nervový systém se dostává do stavu hlubokého ticha. Ajurvédský nepřetržitý tok léčivého oleje tekoucího na čelo a skalp je ojedinělou léčebnou terapií určenou k uvolnění duševního napětí a blaženě zklidňuje mysl. Stálý rytmus tekoucího oleje působí povzbudivě na lidské smysly. Nelze vyjmenovat všechny příznivé účinky, protože působí léčebně na přibližně osmdesát nemocí, ale zde alespoň některé z nich, které pomáhá řešit: onemocnění krku, očí, uší, nosu, podporuje krevní oběh, zlepšuje paměť, vyživuje vlasy a pokožku hlavy, zpomaluje šedivění, podporuje růst vlasů, zklidňuje organismus, odstraňuje stres a napětí, léčí nespavost, eliminuje civilizační nemoci a další. Doporučená doba trvání je asi 55 minut, přičemž samožná procedura trvá 25 minut. Z hlediska aplikace Shirodhary je velmi nutná předchozí detoxikace pacienta bylinnými přípravky, masážemi plosek nohou, lymfatickými masážemi, cvičením a vhodným dietním jídlem. Pak i samotná jedna procedura má hluboké výše popisované účinky. Při aplikaci několik dní za sebou dochází velkému srovnání koordinace pravé a levé mozkové hemisféry a tím k uvolnění samoopravných vnitřních procesů v těle, které pak uvádějí celý organismus do fyzické i psychické rovnováhy. Důležitá je typologie pacienta dle principů ájurvédy pro aplikaci vhodných olejů, teplota oleje při proceduře, trvání procedury a způsob pohybu shirodharové nádoby a též přístup maséra k pacientovy. Samozřejmostí je co největší ticho a zvýšená teplota v masérské místnosti.

Připravila Barbora Vojtová ve spolupráci s Vladimírem Mazalem (ajurveda.top)

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.