Svět pokojovek: Rostliny pro domácí mazlíčky

Mezi milovníky pokojových rostlin často panuje názor, že jsou téměř všechny interiérové rostliny jedovaté, a to i pro domácí mazlíčky, kteří si na nich i tak rádi pochutnají. Ve skutečnosti mezi zelenými rostlinami běžně pěstovaných v domácím prostředí najdete i několik druhů pro zvířata neškodných, které jim pomohou vyčistit trávicí trakt nebo jim během podzimu a zimy zpestří jídelníček.

Pro očistu trávicího traktu u koček

U většiny pokojových rostlin opravdu platí, že jsou nejedlé nebo dokonce přímo jedovaté nejen pro člověka, ale také pro domácí zvířata. Pokud tedy doma chováte psa nebo kočku, kteří mají k pokojovkám volný přístup, je poměrně praktické jim v první řadě nabídnout jedlou alternativu. Tento přístup je důležitý především u koček, které všeobecně potřebují zelenou hmotu pro očistu trávicího traktu. Vzhledem k tomu, že jsou domácí kočky velmi čistotné a dokáží trávit péčí o srst i podstatnou část dne, není překvapením, že se jim v těle hromadí smotky chlupů, kterých se musejí zbavit. Kočky tedy všeobecně nepojídají rostliny za účelem zasycení, ale spíše pro očistu. Zatímco zvířata chovaná ve venkovním prostředí mají volný přístup k trávě i některým bylinkám a mohou se tedy zbavit smotků kdykoliv, u domácích zvířat je tomu jinak. Když nebudou mít možnost pojídat jedlou zelenou hmotu, budou přirozeně okusovat i nejedlé pokojové rostliny, proto jim dejte ideálně k oknu, kde rádi odpočívají květináč s jarním osením nebo také „kočičí“ šáchor (Cyperus alternifolia ´Zumula´). Tuto na podmínky nenáročnou rostlinu seženete většinou v hobbymarketech v sekci s krmením pro domácí zvířata. Její pěstování je opravdu nenáročné, květina okrasná listy vyžaduje pouze rozptýlené světlo a vydatnou zálivku.

Voňavé lákadlo ze zahrady

Ani doma chovaným kočkám nemusíte tak úplně odříct rostliny, které jsou pro ně atraktivní na zahradě. Jistě jste si někdy všimli, jak moc si užívají odpočinek v aromatické šantě (Nepeta). Tato rostlina s šedavě zelenými listy a modrými květy kolem sebe v plném létě šíří výraznou vůni, a pro někoho dokonce až nepříjemný zápach, při sebemenším dotyku. Ne všechny kočky jsou na působení aroma citlivé, některé tuto rostlinu jen tak přejdou bez povšimnutí a na jiné působí jako magnet. Šantu si můžete v květináči přinést i domů na světlé místo a potěšit tak na několik týdnů svoji kočku. Šantu ale opravdu berte spíše jako krátkodobou dekoraci interiéru, dlouhou dobu vám doma nevydrží. Většinou se ale používá v sušené podobě jako plnidlo kočičích hraček nebo se ve formě aromatického postřiku aplikuje na škrabadla. Další zahradní alternativou i pro domácí kočky je kořen kozlíku lékařského (Valeriana officinalis), který funguje obdobně jako šanta.

Nejméně náročná pokojovka pro králíky a morčata

Zelenec (Chlorophytum commosum) mají mnozí pěstitelé pokojových rostlin zafixovaný jako rostlinu jedovatou. Tato informace bohužel v minulosti kolovala v nejedné domácnosti, ačkoliv je to omyl. Nenáročný zelenec, který vydrží opravdu téměř všechno včetně začátečnických chyb, je skvělou pochoutkou pro králíky i morčata chovaná celoročně doma.

Rostliny je dokonce možné vysadit i do samotného výběhu. Zvířata si na nich pochutnají,  a navíc si doplní vitamíny i v období, kdy jim nemůžete dopřát zeleň ze zahrady, tedy na podzim a v zimě. Zelenec je navíc známý i tím, že dokáže na své listy vázat i škodlivé syntetické látky, které se v domácnosti uvolňují z odpadu i některých elektrospotřebičů. K životu toho moc nepotřebuje – vystačí si s rozptýleným světlem a s vyrovnanou zálivkou. Snese ale i krátkodobé přelití nebo naopak přísušek, je to totiž ideální pokojová rostlina pro časově vytížené pěstitele.

S kalisií do terária

Ani pěstování kalisie (Callisia repens) není nijak složitý úkol. Podobně jako šáchor nebo zelenec i ona potřebuje ideálně rozptýlené světlo. Jediné, na co si opravdu musíte dávat pozor, je přelití, nesnáší totiž dlouhodobé přemokření kořenového systému. Drobné listy této rostliny jsou bohaté na vitamíny, minerály i vlákninu, která je důležitá pro domácí mazlíčky chované v teráriích i jiných výbězích. Pochutnají si na ní papoušci, želvy, chameleoni, leguáni a dokonce i potkani nebo křečci.

Pozor na rostlinné nástrahy

Některé rostliny v interiéru mohou skýtat nebezpečí především pro psy a kočky, které pobíhají volně po bytě. Kromě klasických alkaloidů, kterými jsou vybaveny například diefenbachie (Diffenbachia) nebo třeba monstery (Monstera deliciosa), jsou velkým problémem i trny nebo jemné chlupy na povrchu některých rostlin sukulentního charakteru. Právě ty mohou zvířeti poranit ústní dutinu a přinést tak problémy i do budoucna. Neméně vážné potíže mohou obstarat i rostliny s obsahem jedovatého latexu, který pletiva roní při mechanickém poškození. Leptavou látku bílé barvy připomínající barvou i konzistencí mléko obsahují pokojové pryšce (Euphorbia).

Pro domácí mazlíčky nebezpečné rostliny

  • všechny rostliny s ostrými trny – sukulenty a kaktusy
  • pryšec nádherný, vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)
  • pryšec trojhranný (Euphorbia trigona)
  • difenbachie (Diffenbachia)
  • lopatkovec (Spathiphyllum)
  • monstera (Monstera deliciosa)

Připravila Lucie Peukertová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.