Život má být oslavou lásky. Nejen na Valentýna!

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Tentokrát jak jinak, než na aktuální téma lásky. Kde jsou historické kořeny oslav lásky? A jak vyznat lásku bez nutnosti movitých darů?

Proč lidé s nadšením oslavují Valentýn a svému protějšku přinášejí dary?

Je to uznání, že láska je dar. To je to, co živí duši a dává životu smysl. Osoba, která je zamilovaná, milující, se cítí povznesená, naplněná, a proto v sobě má také velkorysost, ochotu sdílet a dávat. Světlo lásky aktivuje v člověku jeho nejlepší vlastnosti a touhu sdílet je. Láska v člověku vyjadřuje božský princip. Za příležitost milovat, projevovat lásku, sdílet ji, přichází vděčnost. Touhou není brát, ale dávat a lásku sdílet…

Mají lidé iluzi toho, že prostřednictvím darů si lásku mohou pojistit?

Ano, na podvědomé úrovni je touha uklidnit boha a bohyni lásky. Za starých časů, kdy byli lidé blíže přírodě, na ní přímo záviseli. Bylo tradicí přinášet dary a dávat oběti jako platby vyšším silám/ mocnostem za ty nejvyšší hodnoty, které vnímali. Tedy za život a za vše, co jej pomáhalo chránit, živit a rozšiřovat ve smyslu plodnosti u žen a úrody z přírody.

Valentýn zde v minulosti nebyl, ale bylo v naší historii něco podobného, co bylo oslavou lásky?

V předkřesťanské a raně křesťanské éře existovaly svátky, které lze nazvat oslavou lásky a života. Slavily se druhé novoluní po slunovratu, které připadalo přibližně na čtyřicátý den (40 je posvátné číslo), a oslavy trvaly několik dní. Nyní v tento den se začíná oslavovat čínský Nový rok (letos připadl na 11. února) a oslavy pokračují až do úplňku. Na planetární úrovni to symbolizuje „setkání“ Slunce a Luny, což dává Zemi impuls ke zrodu nového jarního cyklu. Venku je sice stále zima, ale v útrobách Země začínají probíhat procesy zrození nového života. Za starých časů byla tato doba oslavována jako svazek/ svatba mužského produktivního principu a ženské generativní moci. Například ve starém Římě se tento svátek nazýval Lupercalia, což symbolizovalo spojení boha Fauna/ Luperca a bohyně lásky Juno/ Junona. Svátek byl spojen s kouzlem plodnosti a konal se na posvátném místě pro Římany, kde podle legendy vlčice napájela svým mlékem zakladatele Říma – Romula a Rema. Den před Lupercalii byl svátek Juno, patronky mateřství, narození žen a ženské produktivní síly. Bohyně byla také považována za patronku manželství, rodinných svazků. Římané jako první zavedli monogamii a v tomto ohledu vznikl následující obřad: na svátek Juno dívky psali milostný dopis pro své snoubence, který podepsaly svým vlastním jménem. Tyto dopisy byly následně složeny do obrovské urny a pak každý svobodný muž vytáhl z urny jeden z dopisů a dívka, která jej napsala, se musela stát jeho přítelkyní až do příštího svátku. V tom byla viděna vůle bohů při výběru životního partnera.

Germánské a skandinávské pohanské kmeny uctívali boha Vala – boha vegetace, plodnosti a znovuzrození. Svátek symbolizoval vítězství slunečního světla nad zimou a byl doprovázen tradičními rodinnými oslavami s výměnou darů a přání lásky. Toto období bylo také považováno za příznivé pro zásnuby a svatby. Mezi Slovany byly tyto dny zasvěceny uctívání boha Velese (boha plodnosti a bohatství, který byl podobný římskému Faunovi a řeckému Panu) a jeho manželce bohyni Makoš (byla považována za bohyni Země a vody – voda je vnímána jako mateřské prostředí pro vznik života), patronka ženské plodnosti a hojnosti/ hospodaření a také ženské ruční práce. Často byla zobrazována s kolovratem jako bohyně, která splétá nitky osudu. Bůh Veles a bohyně Makoš byli považováni za rodiče Jarmily – boha jara a lásky, symbolu vítězství života nad smrtí. V těchto dnech Slované prováděli magické rituály pro posílení a ochranu rodiny. V roce 494 se papež Gelasius I. pokusil Lupercalii zakázat a nahradil ji svátkem svatého Valentýna (pohanské svátky plodnosti nebyly „svaté“). Z hlediska energetické struktury člověka a jejího vývoje vypadá velmi logicky, když životodárná přírodní energie stoupá z nižších center do srdce, je rafinovanější, romantičtější a zduchovněnější.

Existuje v lásce k partnerovi vůbec nějaká jistota? Nepokládá se za ni například manželský svazek?

Pokud pod jistotou máme na mysli něco neměnného, stabilního, pak takové očekávání život vždy zničí. Nebo minimálně ono očekávání jistoty potlačí a obrátí lásku v předvídatelnou rutinu. Láska je život – něco, co se mění, vyvíjí, roste tak jako všechno živé. Prochází různými fázemi a období. Umírá a znovu se rodí v nové kvalitě jako celá živá příroda a prochází různými cykly vývoje, jako duše. Romantické zamilování se může proměnit v lásku, rozvíjet se spolu s duší, posunout se na další úroveň. Takový proces může trvat jako život, navždy se obnovovat a otevírat se novým aspektům a významům. Může mít jakoukoli formu vztahu, ne nutně manželství. Láska vyžaduje nebojácnost a trpělivost. Zároveň vyžaduje jistotu, aby se srdce a duše mohly bez obav rozvinout. Na úrovni mysli je to rozpor, ale na úrovni srdce se mohou všechny rozpory spojit a svazek manželství může poskytnout optimální podmínky pro stabilní a udržitelný/ vytrvalý/ nekonečný růst duše a lásky.

Rada kamarádky Jany, která je více jak třicet let vdaná, na šťastné manželství zní: „Udržovat, obnovovat, opravovat, recyklovat. Nejen věci, ale i vztahy. Je to lepší než pořizovat stále nové a nové a tím vršit odpad a ucpávat cesty… Opakovat, počkat si, přijmout a užívat krásu cyklu, ve kterém je řád a pravidelnost, ale přitom je to stále jiné. Na řádu lze stavět, vždy něco zlepšit, vždy se něco nového naučit.“

Máte nějaké „nemovité“ tipy na způsoby toho, jak vyznat svému partnerovi lásku?

Každodenní maličkosti života mohou být významem lásky. To, jak myslíme na partnera (ale i na sebe a své blízké), jak vnímáme, koukáme, mluvíme, dotýkáme se… to vše se stává projevem lásky. Používat/ zapojit do projevu lásky doslova všechny naše orgány ve smyslu nástroje pro skladbu/ kreativitu a vyjádření lásky. Zapojit představivost, city, mysl a vlastně vše co lze. Zkrátka žít lásku naplno! Nešetřete na svých pocitech, ale buďte v lásce opatrní a empatičtí, statečný a velkorysí. Nechť se život stane oslavou lásky. A to nejen na Valentýna…

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – MODRÉ SVĚTLO A DIGITÁLNÍ DETOX
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – KOMPLIKOVANÝ VZTAH MATKA – DCERA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – VNÍMÁTE KAŽDODENNÍ OBYČEJNOST?

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.