Svět pokojovek: Obejdou se i bez květináče

Říká se, že pokud se chcete doma cítit dobře, pěstujte květiny. Ano, právě ony totiž do interiéru vnesou to pravé kouzlo nejen díky zajímavým květům a olistění, ale i kvůli tomu, že si prostřednictvím péče o ně utváříte k těmto zeleným nájemníkům vztah. Květiny ale mohou mít i tak trochu netradiční podobu, a pokud rádi zkoušíte neotřelá řešení, pak pro vás budou zajímavé pokojovky, které se obejdou bez klasického květináče nebo dokonce takové, které vyžadují úplně jiný přístup.

Ne každý interiér umožňuje pěstování květin tak zvaně na okně. Například v některých restauracích na návštěvníky čeká překvapení v podobě levitujících pokojových rostlin, u kterých vyměníme květináč za mechovou kouli. Ta v sobě skrývá pěstební substrát s kořenovým systémem rostliny. Zajít ale můžete ještě dál. Zajímavým způsobem se dá totiž kombinovat elegance čirého skla s květinami se zajímavou texturou nebo třeba zbarvením. Aerária mohou mít navíc různou podobu. Některá vypadají jako skleněné baňky, které se podobně jako kokedama zavěšují, jiné rostliny se pěstují ve skleníčku, což je dobré řešení pro vlhkomilné mechy. Pokud jste okouzleni východním uměním a už jste třeba někdy zkusili pěstovat náročnou bonsai, určitě vás nadchne i kusamono, které se pěstuje podobně jako zmíněná tvarovaná květina, ale můžete k tomuto účelu upřednostnit květinu méně náročnou a nevyžadující pravidelný řez. Ani v případě, že hodně cestujete, nebo doma nebýváte tak moc často, abyste se mohli starat o náročnější druhy pokojovek, se interiérové zeleně tak úplně vzdávat nemusíte. Epifyty zvládne pěstovat opravdu každý, navíc je to zajímavý designový prvek, který stačí jen zavěsit nebo připevnit ke vhodné opoře.

Krajinka ve skle

V tomto případě můžete opravdu popustit uzdu své fantazie. Kompozice skleněných nádob s výsadbou květin se všeobecně nazývají jako aerária. Dokonce i v obyčejné zavařovací sklenici se dají pěstovat květiny, ale mnohem vhodnější jsou speciální závěsné skleníčky různých tvarů i velikostí. V těch nejmenších se dají dobře pěstovat hlavně květiny nenáročné. Vhodné jsou kaktusy či sukulenty, nebo pokud jste úplný začátečník, dejte do aurária některý z epifytů, který pro růst nevyžaduje ani pěstební substrát a plně si vystačí jen s občasným rosením.

Levitující květina jménem kokedama

Její pěstování vás jednoduše nadchne. Je to pokojová rostlina a designový prvek v jednom a všimnete si ho prakticky okamžitě. Podstatou kokedamy je pěstování pokojové ale i zahradní rostliny bez nádoby, kterou nahrazuje koule ze směsi materiálů obalená mechem. Hlavní podíl tvoří rašelina a substrát pro pokojové rostliny. Po smíchání těchto dvou složek by ale nikdy nevznikla soudržná hmota, proto se přidává podíl jílu, který lze snadno sehnat v podobě steliva pro kočky. Postupným máčením a hnětením v ruce pak vznikne tvárná hmota, ve které by ale chyběl pro kořeny důležitý vzduch, proto se přidává ještě menšinový podíl drobného keramzitu a perlitu. Z této hmoty se pak vytvoří koule, do jejíž horní části se vytvoří důlek určený pro výsadbu rostliny. Povrch se nakonec obalí mechem a převáže se nití. Pro výsadbu do kokedamy je nutné upřednostnit rostliny méně vzrůstné a ideálně nenáročné. Zálivka pak probíhá namáčením koule v nádobě s vodou. A jak poznáte, že má rostlina dost vody? Podle toho, že se koule po nějaké době ponoří na dno nádoby.

Doporučené druhy rostlin pro výsadbu

Pokojové druhy – nolina neboli sloní noha (Beaucarnea recurvata), parožnatka (Platycerium), různé druhy tlustice (Crassula), chamaedora sličná (Chamaedorea elegans), sleziník (Asplenium nidus), toulitka (Anthurium), alokázie sanderova (Alocasia sanderiana)

Kusamono pro ty, co mají rádi detail

Pro pěstování kusamona přeci jen nádobu budete potřebovat, ale postup výsadby je tak trochu podobný jako u kokedamy. S běžným květináčem ale nepočítejte a raději sáhněte po nízkých keramických miskách určených pro pěstování bonsaí. Ty se pak vyplní hmotou stejnou jako u kokedamy, tedy rašelinou, pěstebním substrátem, jílem, keramzitem a perlitem. S tvarováním si můžete doslova vyhrát, květina může být vysazena na vyvýšeninu nebo naopak do prohlubně. Povrch hmoty se po výsadbě rostliny už jen pokryje mechem. Pěstební substrát ovšem nesmí nikdy úplně vyschnout. Kvůli obsahu jílu by totiž ztvrdnul a jen těžko by nasál novou vodu, proto je nutné na zálivku ideálně pomocí rozprašovače dohlížet a rostlinu kontrolovat.

Připravila Lucie Peukertová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.