Vnímáte každodenní obyčejnost?

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Jak najít neobyčejnou krásu ve všední obyčejnosti a proč se často necháváme vláčet společenskými očekáváními místo toho, abychom se řídili vlastním rozumem a intuicí?

Jsme každý z nás skutečně jedinečnou bytostí? A jak si to vlastně uvědomit? Je to asi dost těžké i proto, že se stále s někým – z našeho pohledu lepším – srovnáváme, je to tak?

Ano, každá duše má svoji jedinečnou sadu tužeb a vlastností pro svou realizaci. Pro děti a jejich rozvoj muže být velmi užitečné mít idola, určitého hrdinu, jako obrázek toho, kterým chtějí být a kterého napodobovat. Napodobováním se učíme, osvojujeme si vlastnosti, image, způsoby interakce se světem. Postupným dospíváním se proces odhalení vlastní individuality – jedinečnosti stává stále více vzrušujícím. Pak mohou externí příklady sloužit jako inspirace, nikoli však pro srovnání nebo pro sebepodceňování. Ale jak si to sám v sobě vlastně uvědomit? Pozorovat se, vnímat, co mě naplňuje, motivuje, inspiruje, dovolit si jít za svým a žít svoji vlastní pravdu. Když žijeme a komunikujeme se světem – nikoli myslí, ale ze srdce – stává se kritická sebeúcta pouhým pocitem, pak dochází k tomu, že se svobodně vyjadřujeme, aniž bychom čekali na uznání a chválu. A nastává vnitřní spokojenost. Bez srovnávání s okolím.

Proč potřebujeme stále od někoho „posvěcení“ toho, co děláme, proč se o správnosti našich činů neustále potřebujeme ujišťovat. Je to o našem nízkém sebevědomí?

V dětství byla pro nás velmi důležitá pochvala a uznání od rodičů. Nyní – v dospělosti – ale můžeme i sami sebe chválit a podporovat. Vztahy s rodiči jsou nahrazeny vztahy s Bohem/ vyšším smyslem/ životem, kde si uvědomuji sám sebe. Chceme totiž být užiteční a mít potvrzení o tom, že to, co děláme, je přínosné a správné. Život nás ale učí, že hlavní věcí je růst, osamostatnění se a nečekání přitom na schválení každého našeho činu. Neustále víc a víc musíme vnímat a důvěřovat své duši.

Řada lidí žije podle toho, co se očekává a co vyžaduje společenský protokol. Například – nyní se ještě nemohu vdát, nyní ještě nemohu mít dítě, nyní ještě není vhodný čas přiznat nového nového partnera, ještě musím chvíli vyčkat atd. Proč nežijeme více podle toho, co cítíme, ale spíše podle toho, co je společensky přijatelné?

Pokud žena spěchá, aby se dostala do vztahu, spěchá založit rodinu a mít děti, protože už je podle společenského protokolu „pravý čas“ nebo ji dost často ovlivňuje očekávání rodičů, pak to není její rozhodnutí, ale něco, do čeho ji společnost donutí a dost často je pak i komplikované toho docílit. Např. po bolestivé zkušenosti ve vztahu může člověk promítnout tyto negativní zážitky a související pocity na všechny další podobné životní zkušenosti. Dokonce i v takové míře, že se může zcela „vypnout“ od života. Jako by upadl do pozastavené animace v režimu sebezáchovy. Události, které nám dává osud, nemůžeme přilákat ani se jim vyhnout. Můžeme je však žít úplně jinými způsoby a získávat různé zkušenosti, v závislosti na našem stavu a postoji. Pokud si je ovšem dokážeme uvědomovat.

V čem podle vás spočívá krása obyčejnosti a proč ji člověk často nachází až tehdy, kdy se mu stane něco fatálního?

Krása je přirozenost. Příroda je krásná, v přírodním světě je vše harmonické a vše se odehrává samo od sebe tím nejlepším možným způsobem a ve správný čas. Zasadit semínko a počkat, až rostlina vyroste, rozkvete a bude plodit je proces. Jde o každodenní život. Nemůžeme donutit pupen vykvést předem, můžeme vytvořit pouze příznivé podmínky pro kvetení. Každodenní život vytváří příznivé prostředí – podmínky pro rozkvět duše, schopnost péče, výchovy. Je to tichý a pozorný proces. Naše mysl je neustále v pokušení a stimulována toužit více, být lepším člověk, ale přitom neslyší tichý hlas vlastní duše. Jedině tehdy, kdy je člověk nucen zůstat sám bez vnějších podnětů, mohou vnitřní síly (jeho podvědomí) vytvářet okolnosti pro plnění jeho přání.

Dokáže vůbec člověk, který si může všechno koupit, onu „krásu obyčejnosti/ prostoty – všeho v ničem, respektive všeho ve všem“ vůbec vidět?

Je důležité, aby se člověk (myslíme tím zde zejména muž, vysvětlíme níže – pozn. red.) neustále o něco snažil, zkoušel svou sílu, rozšířoval hranice svých schopností, reagoval na životní výzvy. I výzvy k dosažení úspěchu a bohatství, což může být něco, co bude motivovat k rozvoji osobních vlastností. Ale může to být i dost nebezpečné, protože například pokud se člověk vrhne do vydělávání peněz, čímž naplní vnitřní prázdnotu vnějšími atributy, pak může dost snadno uniknout sám sobě. Například v případě, že chce někomu (nejčastěji rodičům) něco dokázat, může sice dosáhnout vnějšího úspěchu, ale ve finále to může vést k jeho hluboké vnitřní krizi. Existuje mnoho případů, kdy člověk, který dosáhl neuvěřitelného hmotného úspěchu, nakonec spáchal sebevraždu kvůli ztrátě smyslu života. Nebo se pak musel vydat na duchovní cestu, aby smysl života znovuobjevil. Může často dojít i k tomu, že se bohatství stává vedlejším produktem seberealizace, zejména v podnikání. Když člověk, který rozšiřuje hranice svých schopností, začíná chápat, že vnější zdroje nestačí, musí vstoupit do sebe, sladit své vnitřní rozpory a konflikty, dobýt své obavy a omezení, sjednotit se s vnitřním božským a animálním v sobě, uvědomit si své Světlo a Tmu a vše přijmout. Jedině tak dojde k vnitřní harmonii a všechny protiklady samy o sobě znovu získávají svou celistvost a proměňují vše ve zdroj a příležitost sloužit světu. Ostatní cíle pak mizí. Přijme všechno v sobě i svou „nicotu“, protože se stal vším. Dochází tak zvaně ke „smrti ega“. Mír v duši pak vytváří mír kolem nás. Proč to je popisováno zejména ve vztahu k mužům? Protože pro ženu obecně nejsou vnější pobídky (peníze, úspěch) tak důležité. Pokud je žena propojena sama se sebou, se svou hloubkou, ví na úrovni svých pocitů, že nepotřebuje ničeho dosáhnout a dokázat, protože ona sama je vším. To ale neznamená, že by žena neměla o nic usilovat. To znamená, že motivem ženské realizace je diktát duše – její jedinečný projev lásky (může to být něco docela jednoduchého a „obyčejného“). Tento stav v ní se může rozšiřovat dál – do rodiny, do blízkého i vzdáleného kruhu, města, země a vlastně do celé planety.

Když člověk přijme a uspokojí své nedostatky, komunikuje pak se světem kolem a sdílí svou jedinečnost, přestává se pak stavět k lidem a světu jako ke spotřebiteli a vztahy přestávají být trhem ve smyslu „něco za něco“. Konzumní společnost se náhle začíná rozpouštět…

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – MODRÉ SVĚTLO A DIGITÁLNÍ DETOX
SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – KOMPLIKOVANÝ VZTAH MATKA – DCERA

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.