Komplikovaný vztah matka – dcera

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Proč to, co na své matce nejvíc nesnášíme, potom sami nevědomě činíme? A proč bychom měli zůstat vděční?

Je pravda, že dříve byl vztah matka – dcera mnohem silnějí? Proč je to dnes spíše o vzájemné nesnášenlivosti?

V minulosti byla osoba součástí systému nikoli sociálního, ale kmenového. Hlavními hodnotami byl rod/kmen (ten se skládal z mnoha rodin), přičemž rodina stála vždy na ženě – strážkyni domova. Z matky na dceru se předávaly zkušenosti a moudrost generací o roli žen, nezbytných vlastnostech a dovednostech, protože na tom závisela síla rodiny, což znamená stabilitu a prosperitu celé rodiny a tedy i rodu/kmene. Byla to síť podpory na všech úrovních: energetické, emocionální, materiální, duchovní. Nyní to lidem chybí, a proto jsou tak populární sociální sítě, které dávají pocit velké rodiny a komunity. V dnešní době sociálních kataklyzmů (velkých pohrom – pozn.red.) jsou bohužel tyto hodnoty našich předků dost znehodnoceny a do značné míry ztraceny, takže matka neví, co má své dceři předávat. Sděluje své životní zkušenosti, které se jí zdají cenné, ale její dcera to nepotřebuje, odmítá přijmout a adoptovat. To může matku urazit, a proto vzniká vzájemná nesnášenlivost.

Takže to je důvod k tomu, proč se vlastně inspirace a úcta ve vztahu matka – dcera změnila spíše v kritiku a ponižování? Proč?

Protože ženy jsou dnes často ztraceny, ztratily orientaci a naučily se znehodnocovat to, co je bolí. Příčinou bolesti jsou nenaplněná očekávání. To může způsobit velmi hluboké zklamání (až frustrace) v lásce, ve spravedlnosti, v životě, v Bohu. Jedná se o nejužší vztah mezi matkou a dcerou (analogický – vztah mezi duší a Bohem, pocit vděčnosti za dar života, bezpečí a přijetí, které jsou základem pro rozvoj duše). Dítě, pokud pociťuje nedostatek lásky a pozornosti, se snaží tuto lásku získat, snaží se být poslušné – např. „syndrom slušné dívky“. Za touto maskou se však začíná hromadit vnitřní agresivita, která se pak rozlévá do adolescentního protestu. Matka je z dítěte zklamaná, protože si myslí, že mu dala to nejlepší. A dcera je zklamaná z matky, protože má pocit, že jí nikdo nerozumí a ona za to může… Inspirace a respekt vznikají ve vztazích, když dojde k oddělení (odloučení) od rodičů. Ale když budeme i nadále hrát matku a dceru z dětinské pozice (v závislosti na názoru/ souhlasu někoho jiného), pak se dětské emoce zapnou a přichází devalvace jako nástroj kritiky a ponížení. To se přitom celé děje nevědomky.

Jaké životní moudrosti se dříve přirozeně předávaly z matek na dcery a dnes úplně vymizely?

Za starých časů byla hlavní a jedinou rolí ženy role manželky a matky. Harmonie v rodině zcela závisela na psychickém a energetickém stavu ženy; svým stavem musela harmonizovat všechny členy rodiny. Od dětství se dívka učila být vyrovnaná, láskyplná, trpělivá, to pomohlo udržovat energetickou rovnováhu a být vždy naplněna a spokojena. Ženská domácí práce, ruční práce, vyšívání, tkaní atd. sloužily jako druh ženské meditace, pomáhající rozvíjet a udržovat vynalézavý a klidný stav ženy. Když se takové ženy spojí, vzájemně se posilují a přenášejí prostřednictvím svého pole/ aury potřebné vlastnosti a moudrost. A to i beze slov. Naše matky byly toho zbaveny, takže to nemohly sdělit. Hledání síly se u nich transformovalo v mužský způsob: prostřednictvím peněz, společenského významu, workoholismu, úspěchu, sběru znalostí/ informací, což ženám nedává kýžený pocit spokojenosti a štěstí. A děti to vnímají. Až nyní si to ženy začínají opět uvědomovat a stává se pro ně nejdůležitější umět být opět naplněny a umět zvládnout své emoce (umění hospodařit se svojí energií).

Proč to, co nejvíc nesnášíme na naší matce nakonec sami – ať už více či méně vědomě – začneme také dělat?

To, co odsuzujeme, se podle zákona karmy stává naším osudem. Karma – opakující se cykly/ scénáře, osobního a rodinného charakteru. Karmické nemoci nejsou přenášeny dědičnými chorobami, ale emocionálními stavy (programy), které tuto chorobu způsobily. Dítě na podvědomé úrovni čte a absorbuje stavy matky. Proto se již v dospělosti v podobně emocionálně nabitých situacích chová a projevuje podobně tomu, čemu věřilo nebo odsoudilo. Takové situace jsou vytvářeny a přitahovány podvědomě, protože příroda se chce rozvíjet – uvolňovat energii, směrovat ji jiným směrem. Pokud začneme vědomě pozorovat a volit své emocionální reakce, řetězy karmy se rozpadnou a čím dál půjdeme, tím více svobody a volby budeme mít. My sami jsme režisérem svého života.

Existují nějaké tipy, které pomohou vylepšit vztah s naší matkou?

Matku a vztahy musíme nechat na pokoji a obrátit se k sobě. Podívat se upřímně dovnitř a zeptat se sám sebe: „Proč se mě to tolik dotýká/ štve/ rozčiluje?” A všimnout si, že to naše dětská část potřebuje pozornost, pochvalu, podporu a přijetí, ale ta není od matky, musí být od nás! Je to o našich vlastních citech a jenom my sami je můžeme přijmout a uspokojit. Tato bolavá část duše je dětská a my budeme reagovat z její dětské a bolavé části na jakoukoli kritiku, odmítnutí, agresi zvenku, pokud ji vyhodnotíme jako nepříjemnou. Jen my sami jsme pro sebe ředitelem/ rodičem a nepotřebujeme ostatní lidi, aby nám situace pořád potvrzovali a podporovali naše hodnocení. V dětství dostáváme nejenom dary, ale i rány, které způsobují, že na vlastní kůži pocítíme, co je nepříjemné a nefunkční, abychom pak rozhodli o tom, že takové nastavení chceme smazat. Separace od rodičů pomáhá uvolnit energii kořenů/rodu a nasměrovat ji v náš prospěch. Hlavně přijmout to, že rodiče jsou také lidé a mají právo na chyby a nemusejí být vždy vzorcem slušného chování.

Napište si seznam odpovědí na otázku: „Co dlužím svým rodičům?“ Jestli je mezi odpověďmi VDĚČNOST, tak je to správně. Někdo si ale může říct: „Vděčnost za co?“ Vděčnost za život a sílu rodu, kterou mi předali a to je pak obrovská síla a podpora, když to dokážeme přijmout. Pokud to nepřijmeme, můžeme mít pocit odříznutí a prázdnoty. Nevdečnost vůči rodičům znamená ve skutečnosti vnitřní válku na genetické úrovni. Bez vděku rodičům tělo přestává vyrábět cerotonin – hormon přiznání. Požádejte své podvědomí ať posílá rodičům váš vděk neustále. A i přesto, že vás třeba matka trápí, zkuste jí od srdce posílat vděčnost a přitom podle situace jí naznačte své hranice a klidně a laskavě ji řekněte, že kritiku své osobnosti nepotřebujete. Kdo chce zůstat zdráv a vyrovnaný, musí se naučit vyjadřovat vděk neustále. Má to pak nesmírný vliv na všechny vaše vztahy.

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – MODRÉ SVĚTLO A DIGITÁLNÍ DETOX

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.