Modré světlo a digitální detox

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Jak pro nás může být ohrožující online svět a jeho modré světlo a jaká jsou doporučení na digitální detox?

Mám pocit, že moderní společnost žije víc online než offline. Zásadně v tom přispěla i korona krize. Proč je nám ve virtuálním světě tak dobře?

Ve virtuálním světě je vše zaměřeno na přilákání, fascinování, vzbuzení zájmu a upoutání pozornosti. Vzniká iluze potřeby, náležející k něčemu většímu. Internet vnímáme jako neomezené možnosti, snadné uspokojování potřeb a všemohoucnost! Jde o svět, který máme pod naší kontrolou a v našich službách. Můžeme si v něm vybrat to, co potřebujeme a vypnout jej kdykoli. Je to velmi pohodlné a poskytuje nám pocit bezpečí (ten patří mezi základní lidské potřeby a k jejich uspokojení již nemusíme riskovat ve smyslu opustit svou komfortní zónu).

Myslím si, že hlavně mladá generace je na internetu až nebezpečně moc závislá, je to fakt, se kterým je potřeba se smířit nebo je nějaká pravděpodobnost, že pochopí, že život offline je vlastně mnohem
dobrodružnější?

Pro řadu dnešních rodičů je mnohem jednodušší, když je dítě na internetu a „neotravuje“. Ale měli by si u toho uvědomit, že jejich dítě pak není schopno vyjádřit se v životě po svém. Pokud jeho jedinečnost není udržována a rozvíjena, pak jej zbytečně okrádáme o jeho potenciál do jeho života. Pokud je jeho zvědavost uspokojena internetem, skutečný svět se mu nemusí zdát tak lákavým a tak vzrušujícím dobrodružstvím.

Počítačová závislost je podobná závislosti na hrách – ty v podstatě evokují iluzi dobrodružství, nekonečných možností a umožňují prožít celou škálu emocí od hororu po euforii. Faktem je, že náš mozek nerozlišuje mezi realitou a představivostí. Iproto se jako reakce na imaginární strach – například hororový film – produkuje adrenalin a endorfiny z vítězství (např. v počítačové hře). Ale když veškerá energie je v hlavě, pak zůstáváme bez pozornosti k duši a tělu). Mění se psychika (jako u jakékoli jiné formy závislosti), mění se charakter, zvyšuje se citlivost, zranitelnost, úzkost, sklon k depresím, vzniká nízká sebeúcta a odolnost vůči stresu, neschopnost řešit konflikty a vyhýbání se problémům. Vytváření tradičních typů závislosti (herny, alkohol, drogy) trvá roky, bohužel pro závislost na internetu někdy stačí jen půl roku.

Jak na člověka působí modré světlo z počítače a mobilu, tvrdí se, že může být nebezpečné…

Příroda (rostliny a zvířata, samotná planeta a kosmos) poskytuje člověku přirozené elektromagnetické pozadí, které podporuje, vyživuje a harmonizuje biorytmy. Ale s rozvojem civilizace vytváří technogenní dopad ve formě neviditelné elektromagnetické sítě prostředí, ve kterém žijeme všichni odříznutí od matky přírody. Podle nejnovějšího výzkumu elektromagnetické pole ovlivňuje biologii ve všech frekvenčních rozsazích a není zdraví bezpečné, protože má tendenci se během let hromadit, což může vést k vývoji dlouhodobých následků degenerativních procesů. Centrální nervový systém, kardiovaskulární, imunitní a endokrinní systémy jsou na ně obzvláště náchylné. Negativním vlivem elektromagnetického pole jsou obzvláště ovlivňovány děti, těhotné ženy a oslabení lidé.

Jaké jsou konkrétní negativní účinky elektromagnetického pole?

Má negativní účinky zejména na nervový systém, což se projevuje jako únava, poruchy spánku, poruchy paměti, sklon k rozvoji stresových reakcí. Ale také na kardiovaskulární systém: náhlé změny tlaku, pokles počtu erytrocytů a leukocytů, zvýšená srážlivost krve. Nebo na imunitu: potlačování T buněk (buněk, které ničí patogenní viry a bakterie). Na endokrinní systém: zvýšená produkce adrenalinu, snížení produkce pohlavních hormonů v důsledku snížení aktivity hypofýzy, metabolické poruchy. Negativní dopad elektromagnetického záření na lidské zdraví má specifický název – elektromagnetický smog/ znečištění.

Účinek záření z počítače a mobilního telefonu je samozřejmě velmi silný, protože jsou téměř neustále v těsné blízkosti těla. Postiženy jsou zejména oči, mozek a páteř. Oči – nejpohyblivější orgán v lidském těle, byl vytvořen přírodou, aby dynamicky vnímal svět kolem nás, zvažoval detaily a celek, vnímal nuance a odstíny, díval se všemi směry, zblízka i daleko. V důsledku nefyziologického použití (dlouhé pozorování na světelné obrazovce) vznikají problémy se zrakem a sítnice oka se vysušuje. Kvůli dlouhodobému nepohyblivému napětí vznikají problémy v páteři, krku, ramenních kloubech; svalová slabost. Intenzivní práce s klávesnicí způsobuje bolesti a změny loketních kloubů, zápěstí, prstů, kdy každý prst je spojen s vnitřními orgány a mozkem. Takže se může stát, že v důsledku napětí v krku vznikne cévní mozková příhoda. Modré světlo také mění biologickou aktivitu mozku a nervové impulsy.

Máte nějaké rady na – alespoň částečný – digitální detox?

Pokud do sebe neustále něco vkládáme, žádný detox nepomůže.  Musíme být velmi selektivní ohledně toho, co do sebe pustíme (zejména videa a informace). Mozek to totiž vše vnímá jako realitu, vše analyzuje a přidává k neomezenému ukládání paměti. Např. jóga Nidra pomáhá očistit mentální a emoční tělo od zbytečnosti a stresu. Když potom nadměrná mozková aktivita zmizí, můžete začít meditovat.

Obecná doporučení a opatření:

– sedět s rovným hřbetem (boky a záda by měly tvořit pravý úhel), koruna hlavy se díky tomu táhne nahoru bez napětí, ramena jsou uvolněná),

– monitor by měl být ve vzdálenosti 60-70 cm od očí,

– nedívejte se na zářící obrazovku ve tmě,

– nenechávejte zbytečně zapnutý počítač a mobilní telefon,

– vypněte telefon v noci, ponechte jej ve vzdálenosti nejméně jeden metr od hlavy,

– nedržte telefon ramenem u ucha, pokud je to možné, zkraťte dobu konverzace na 5 minut;  používejte head set – sluchátka vždy kdy je to jen možné,

– v některých místech se škodlivé záření z mobilního telefonu zvyšuje: v metru, v autě, s kovovým rámem brýlí,

– snažte se nenosit telefon v kapse (nejlépe v tašce, daleko od životně důležitých orgánů),

– s dlouhou prací u počítače by měla probíhat každou hodinu pauza po dobu 5-10 minut;  každé dvě hodiny je vhodné cvičit na oči, krk, prsty tak, aby se uvolnilo napětí,

– větrejte místnost a zvlhčujte vzduch (zvlhčovač, difuzor, pokojové rostliny, akvárium),

– ke zmírnění napětí v hlavě a harmonickému přerozdělení energie po celém těle provádějte koupele na nohy se solí a s éterickými oleji (např. levandule), masírujte chodidla, ruce, uši; doporučuje se také auto-masáž celého těla, pomáhá také zpěv, tanec, skákání, blbnutí…

– procházky na čerstvém vzduchu ideálně každý den; co nejčastěji se dostat ven do přírody, do lesa,

– interakce s přírodními živly: země, voda, rostliny, zvířata, živý oheň (alespoň svíčka),

– vytvořte si pro sebe pozitivní stres: otužování, sauna, sport, který zapotí.

Neutíkejme z toho do iluze, že to bude třeba lepší někdy později nebo že moderní medicína vyřeší všechny naše zdravotní problémy. Naše realita a budoucnost vyplývají z toho, co každý den děláme sami se sebou, co si vybereme. Někdy je i negativní motivace silným podnětem ke změně. Otočím se a jdu opačným směrem, od újmy ke prospěchu. Nikdy bychom ale neměli zapomínat na to, že naše tělo a zdraví jsou jediné věci, které vlastníme a které jsou s námi navždy.

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.