JAK STIMULOVAT POHLAVNÍ HORMONY?

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Tentokrát jsme se bavili o tom, co je principem pohlavních hormonů a jak je můžeme stimulovat?

Do jaké míry řídí náš život pohlavní hormony a které to jsou?

Pohlavní hormony úzce souvisí s přežitím, rozmnožováním, s touhou žít. Pro snazší vnímání si vezměme hlavní pohlavní hormony – testosteron a estrogen, které ovlivňují formování lidského jedince v mužském a ženském typu a ovlivňují naše role/ projevy/ způsoby interakce se světem. Jak testosteron, tak estrogen se produkují jak v mužském, tak v ženském těle, ale v různých poměrech (je to jako symbol Jin jang – kapka ženského v mužském a kapka mužského v ženském). Regulace reprodukční funkce však není jedinou nebo dokonce hlavní fyziologickou rolí pohlavních hormonů. Jejich funkce koreluje s hrou a projevem vitality podle mužského nebo ženského principu: aktivita – pasivita, tvrdost – měkkost, vnější – vnitřní, touha učit se novým věcem (snaha jít do neznáma) a schopnost uchovat zkušenosti v paměti atd.

Jak na sobě poznáme, že naše pohlavní hormony nefungují tak, jak by měly?

Sexuální hormony úzce souvisí s hormony štěstí a vzájemně se posilují. Pokud jsem šťastná, že jsem žena, dává mi to sílu, pak je vše v pořádku. Ale pohlavní hormony se produkují nejen v pohlavních žlázách, ale také v nadledvinách. Na stejném místě, kde se produkují všechny stresové hormony (adrenalin, noradrenalin, kortizol), protože jejich funkcí je také odolnost proti stresu (souvisí opět s přežitím). A také existuje přímé spojení se štítnou žlázou (emoce a jejich projevy). Neschopnost s úctou zacházet s životní silou se proto může projevit agresí – vyhořením nadledvin nebo depresí, pak často vznikají právě problémy se štítnou žlázou. Proto často lidé v postmenopauze, když ustoupily hormonální bouře, říkají, že konečně mají doma klid. Ale to není proto, že se naučili samoregulaci a harmonické interakci s opačným pohlavím, ale proto, že jejich vitalita „vyschla“.

Jsou nějaké metody, které dokáží účinně podpořit rovnováhu pohlavních hormonů?

Jak jsme již zmínili, hormony jsou emoce. Co udržuje emoční rovnováhu? To je dýchání a správný přístup. Když emoční vlna stoupá, „nezapínejte“ hlavu, protože intelekt rozděluje vše na špatné/ dobré a začíná dokazovat/ bojovat proti opaku. Musíte věnovat pozornost tělu, začít dýchat a sledovat, jak se uvolněná energie distribuuje po celém těle. To je celé. Pomáhá vše, co zahrnuje tělo a dýchání: chůze, sport, tanec, sex. Existují taoistické a tantrické praktiky, jejichž podstatou je způsobit velmi silné emoce – například hněv, ovládnout tuto energii a nasměrovat ji podle svého názoru, ale to jsou velmi pokročilé metody… V hlavě musíme umět připustit, že nemůžeme změnit život a to, jak se lidé projevují, ale že si můžeme vybrat svůj postoj a tedy i způsob reakce. Uznejte sami, že zóna interakce mezi mužským a ženským světem je napětím mezi protiklady a to není problém, ale příležitost lépe porozumět sami sobě a životu.

A co strava a přírodní doplňky/ popř. byliny – můžeme pohlavní hormony vybalancovat i touto cestou a jaké to jsou?

Vliv jídla na sexuální výkon je obrovský! Ke stimulaci produkce pohlavních hormonů není dostatek vnějších a vnitřních podnětů (touha, představivost, myšlenky, emoce, motivační cíle) – jsou zapotřebí i kvalitní stavební materiály. Z čeho si tedy tělo vytváří hormony? Zejména z cholesterolu. Hlavním zdrojem mastných kyselin, z nichž tělo produkuje vysoce kvalitní cholesterol, jsou luštěniny, ořechy a semena a oleje z nich. Semena (slunečnice, lněné semínko, mák, chia, sezam), ořechy (vlašské ořechy, mandle), luštěniny (fazole, hrách, čočka, cizrna). Vše by mělo být před použitím namočeno (nebo naklíčeno). Mezi hlavní vitamíny, které také ovlivňují produkci pohlavních hormonů, patří: fosfor, zinek, vitamín E a skupina B. Tyto obsahují vejce, ořechy, fazole, pohanka, ovesné vločky, mastné ryby atd. Med a včelí produkty jsou také velmi užitečné: včelý chléb perga, včelí pyl, mateří kašička. Všechny pohlavní hormony podporují také afrodiziakální potraviny a rostliny: ženšen, avokádo, lilek, petržel a celer, čokoláda nebo ústřice. Stejně tak jako stimulující a hřejivé koření: skořice, kari, pepř atd. Existují i velmi účinné bylinné stimulanty. Je však obtížné poskytnout obecná doporučení, protože například cholesterol je dobrý a špatný, je jím i estrogen a jejich vstřebávání a vylučování závisí na stavu jater. Pokud játra již nedokáží zvládnout eliminaci špatného estrogenu (k čemuž obvykle dochází u žen po 40 letech, kdy začnou používat omlazovací prostředky např. fyto-estrogeny ze sóji, mohou estrogeny způsobit nádory jako jsou myomy, polypy, atd.)

Do jaké míry hraje při tvorbě pohlavních hormonů naše hlava a jak ji můžeme odblokovat?

To je tvrdý oříšek! Pokusím se to jednoduše vyjádřit… Sexuální hormony se produkují v těle, ale hypofýza (kontrolní středisko) musí na žádost těla dávat příkaz k jejich produkci. Analogií by mohlo být toto: lidé/národ se pokoušejí sdělit své potřeby králi a on musí dát souhlas k uspokojení těchto potřeb. Král sám neprodukuje jídlo a nemůže nasytit všechny hladové, ale může vydat zákon – vytvořit podmínky pro výrobu (snížit daně přerozdělováním zdrojů/ přestat je posílat do války, čímž vytvoří podmínky pro rozvoj zemědělství a obchodu). Ale pak i lidé, kteří cítí své příležitosti, se možná budou chtít osamostatnit, protože si řeknou proč vlastně potřebují krále, který nic neprodukuje? A pak se vše, co se dostane z centralizované kontroly, může proměnit v chaos (na úrovni vývoje duše je to jako vzpoura puberťáka proti ovládající moci rodičů; odmítnutí starého, neschopnost vytvořit nové). Na úrovni fyziologie: životně důležité vnitřní orgány a žlázy s vnitřní sekrecí jsou řízeny autonomním vegetativním nervovým systémem, který je mimo kontrolu mozku! Toto je nejstarší fáze formování biologického druhu, který nás spojuje s flórou a faunou. Na úrovni vědomí a intelektu je to velmi obtížné přijmout: jsme ovládáni tím, co nemůžeme ovládat! Chthonic, přirozené prvotní síly, vždy vyvolávaly strach a touhu převzít nad ním kontrolu a řídit jej. S rozvojem civilizace, kultury a náboženství se tabuizovaný systém stal nástrojem kontroly nad tím zvířecím v člověku. V určité fázi byl představen koncept „hříchu a viny za něj“. To zablokovalo nekontrolovaný výraz sexuality. Na úrovni masivně nevyvinutého vědomí jej to pomohlo domestikovat.

A nyní? Člověk, který žije hlavou, se snaží svým intelektem porozumět tajemství života, aby udržel situaci pod kontrolou a vyvaroval se chyb. Logika jako nástroj však není při chápání života efektivní, pouze ví, jak se spoléhat na minulé zkušenosti a odmítat to nové nevysvětlitelné. Proto je, jako nikdy předtím, relevantní vývoj intuitivní inteligence, která neodmítá (nemá strach), ale syntetizuje a vnímání na všech úrovních. Zde je velmi důležitý serotonin. Jeho produkci stimulují nejen produkty jako jsou fíky, čokoláda, sýr, ale co je nejdůležitější – stav vděčnosti – hormon uznání.

Vděčnost za život daný rodičem, vděčnost všem kolem nás za zkoušky, úkoly, radosti, bolesti, vděčnost svému tělu, mužské nebo ženské povaze, všem možnostem a schopnostem, které máme. Na této úrovni – na úrovni přijetí – pak není válka, žádné rozpory, pouze energie a rovnováha a spojení mysli a těla je obnoveno. Na této úrovni můžeme ovlivňovat vše na základě zpětné vazby. Životní síla začíná živit vědomí a vědomí expanduje do bezpodmínečné lásky – jednoty života.

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – CO V NÁS ZPŮSOBUJE LÁSKA?

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ARCHETYP JAKO NEVĚDOMÝ SEMAFOR ŽIVOTA

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SLUNOVRAT DÁVÁ MAGIČNOST VÁNOCŮM

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PŘITÁHNĚTE SI PRO ROK 2021 TO, CO CHCETE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – LEDEN PLNÝ ENERGIE A VYPLNĚNÝCH PŘEDSEVZETÍ

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – HORMONY ŠTĚSTÍ

Připravila: Barbora Vojtová

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.