Svět pokojovek: Seznamte se

Přenesení tropických i některých subtropických rostlin do interiéru byl ten nejlepší nápad pro všechny, kteří hledají řešení pro prostor, jenž by mohl působit trochu fádně a bez rostlin i studeně. Jenže pokojovky toho umí mnohem víc. V připravovaném seriálu vám představíme hned několik specifických skupin, které by u vás doma určitě neměly chybět.

Člověk se v přírodním prostředí cítí samozřejmě nejlépe, což má ve svých genech pevně zakódováno. Kdybyste se měli obklopit jen neživými předměty a studenými barvami, brzy by vám „něco“ začalo chybět. Špatná nálada a o nic lepší pocit z nepřátelského prostředí by byly jen začátek celé řady problémů. A právě tento nedostatek řeší pokojové rostliny. Nejde ale jen o to, že jsou to živé organismy reagující na péči i prostředí, ony toho dokáží mnohem víc!

Změňte na ně pohled

Pokojovky se staly součástí interiérů už před mnoha staletími a dnes je považujeme za naprostou samozřejmost. Při jejich výběru se ale zaměřujeme výhradně na jejich vzhled, což je škoda. Nejsou to jenom pomocníci pro zútulnění jinak neživého interiéru, některé druhy jsou jedlé pro nás, jiné zase pro domácí mazlíčky, poměrně hodně druhů se stará o kvalitu bydlení, protože fungují jako čističky vzduchu a jiné zase snižují vlhkost vzduchu ve vlhkém bytě. Ačkoliv to vypadalo, že o jejich pěstování některé generace třeba trochu ztratí zájem, skutečnost je úplně jiná. Asi by nikdo jen tak nečekal, že se do kaktusů nebo epifytů zamilují mileniálové, které si spíš představujeme v poloze vsedě u počítače. Tato generace se v pěstování opět zhlédla a je příslibem i do budoucnosti, že se zeleň z domovů jen tak nevytratí. Zájem o různé skupiny interiérových rostlin co se týče využitelnosti se ale přeci jen mění. Zatímco v minulosti hrála prim spíše estetika, dnes od zelených pokladů očekáváme i nějakou tu přidanou hodnotu.

Bonus k nezaplacení

Krása už rozhodně není jediný aspekt, který stojí při návštěvě květinářství za naším rozhodnutím ke koupi. Současní pěstitelé, a hlavně pak ti mladí, jsou na květiny nebo květinové dekorace náročnější. Co si takhle v obývacím pokoji nebo v koupelně vypěstovat mech, klasický květináč vyměnit za mechovou kouli levitující ve vzduchu, zkusit asijské kusamono nebo si pro nedostatek času na údržbu vypěstovat neskutečně nenáročný epifyt? Možností je hodně a je pravdou, že umíme perfektně skombinovat praktické s efektním designem nádob. Ty totiž rozhodně nekončí u plastu a keramiky, trendové sklo bude mít zřejmě při pěstování v bytě velkou budoucnost. Bonusem při výběru může být ale i fakt, že je rostlina jedlá pro domácí mazlíčky. Na některých rostlinách si mohou pochutnat psi i kočky, na jiných zase činčily, papoušci nebo křečci a morčata.

Jenže i samotný pěstitel by se měl alespoň občas odměnit. Co si takhle život okořenit bylinkami v květináči, kterým to nejlépe sluší na okně v kuchyni nebo na světlém místě na kuchyňské lince? Alternativou krátkodobé jedlé pokojovky jsou pak klíčky, ty si snadno vypěstujete ze semínek na klíčící misce, což jde zvládnout celoročně.

Když se nestíhá

Pokud to máte podobně jako já a nevíte, kam dřív skočit, což bývá pro současnou dobu naprosto typické, ale ani tak se nechcete úplně vzdát pěstování zelených společníků, zvolte pro jistotu takové, které vydrží delší dobu i bez zálivky. I já jsem propadla trendu neustálého zkoušení i modernímu designu, takže jsem se vrhla do pěstování rostlin v aeráriích nebo pro změnu v mecháriu. Někdo by mohl vytknout, že mech přeci potřebuje vodu, jenže ta se z krytého skleníčku jen tak nevypaří a zálivka jednou měsíčně je pak zvládnutelná opravdu pro každého.

Připravila Lucie Peukertová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.