Z pětice ájurvédských novoročních pozastavení: 5. MEZILIDSKÉ VZTAHY

Začíná nový rok. S ním bilancujeme ten uplynulý a s nadějí na nové začátky, životní změny a výzvy upínáme naši mysl k budoucnosti. Máme pro vás pět novoročních pozastavení z pohledu ájurvédy, která by pro vás mohla být inspirací pro otevření roku 2021. Zde je finální páté – MEZILIDSKÉ VZTAHY.

V mezilidských vztazích vznikají konfliktní situace. Při jejich řešení je nejklíčovější setrvání u „já“ ve smyslu vyjadřování se sám za sebe. Žádné žádosti, obviňování a řešení prostřednictvím hledání viny, kárání, poučování.

Mějme na paměti, že tak zvaná konfliktní osoba se snaží určitým způsobem vyjádřit svůj vlastní postoj. Genialita v komunikaci je schopnost být zcela upřímný a zároveň ohleduplný. Nepoužívejme jednoznačné výroky, omezujeme tím prostor pro vyjadřování toho druhého a nemluvme o druhých v jejich nepřítomnosti, dáváme tím prostor pro pomluvy. Obé ubírá naši vnitřní sílu na cestě k (sebe)poznání.

Fungující partnerský vztah je o doplňování energií, nikoliv o soupeření. Partneři by měli mít vždy něco společného a něco protikladného, jen tak se udrží celek. V ájurvédě to vyjadřuje pojem samjoga, což v podstatě znamená „dobré spojení“. S tím souvisí i používání slov a vnímání jejich pravého významu.

Je třeba opatrnosti ve smyslu toho, co říkáme, proč to říkáme a zda je vůbec třeba něco vyslovit. Neplýtvejme slovy a mějme též na paměti jejich důležitost. A to důležitost v širokém slova smyslu – tedy v souvislosti s tím, nač nám skutečně záleží.

Nejdůležitější je ten člověk, se kterým právě jsem. Když nejsem s nikým, jsem to já. Uvědomme si též důležitost každé naší myšlenky, naší představy, protože z toho vznikají pocity – myšlenky realizované tělem. Myšlenky máme ovládat, nikoli připustit, aby ony ovládaly nás.

TIP DO 2021: Mezilidské vztahy jsou o komunikaci, o prostoru ke sdílení různých úhlů pohledu. Umění komunikace znamená vyjádření respektu vůči tomu, na kom nám záleží. Zkusme se na mezilidské vztahy dívat jako na něco, co nás může obohacovat, protože právě díky nim můžeme v/n-esmírně růst.

První novoroční pozastavení – VŠEHOMÍRA

Druhé novoroční pozastavení – MORÁLNÍ KODEX

Třetí novoroční pozastavení – ŠTĚSTÍ

Čtvrté novoroční pozastavení – ODPUŠTĚNÍ

Text: Vladimír Mazal: www.ajurv.cz, Připravila: Barbora Vojtová

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.