Z pětice ájurvédských novoročních pozastavení: 3. ŠTĚSTÍ

Začíná nový rok. S ním bilancujeme ten uplynulý a s nadějí na nové začátky, životní změny a výzvy upínáme naši mysl k budoucnosti. Máme pro vás pět novoročních pozastavení z pohledu ájurvédy, které by pro vás mohly být inspirací pro otevření roku 2021. Zde je třetí – ŠTĚSTÍ.

Skutečné štěstí naleznete jen sami v sobě, nikoli vně. I při meditaci se nejdříve obracíme dovnitř, abychom mohli vidět to, co je skutečně kolem nás. Říká se: „Dělej, co máš a dostaneš to, co potřebuješ, ale nezaměňuj s tím, co chceš.“

Pokud chceme něco jen kvůli tomu, že až to dostaneme, budeme konečně šťastní, pak jde o naivní a pomíjivou představu. O prchavý okamžik, který v krátkém čase opět pomine a poté jsme zase na začátku bludného kola našich představ, protože určité věci považujeme za nezbytné ke štěstí, ačkoliv nezbytné nejsou a tak si vytváříme vlastní důvod, proč jsme nešťastní. Ve fázi, kdy se nám podaří věc získat, marně čekáme na uspokojení v podobě štěstí. Ve skutečnosti přijde další a další věc, po které budeme bažit a štěstí nakonec nedosáhneme nikdy. Možná na mžik, ale jedná se o „umělý“ hmotný pocit štěstí. Štěstí je ale ve skutečnosti nehmotnou hodnotou, která vzniká uvnitř nás. Jde o bezprostřední radost z absolutní přítomnosti. Jde o situaci, kdy se neotáčíme do minulosti, ani se neupínáme k budoucnosti. Jsme tady a teď s pocitem blaženého naplnění.

Z cesty ke štěstí nás odvádí zlo ve všech jeho podobách, požitkářství a lenost. Konám-li dobro, stávám se dobrým, konám-li zlo, stávám se zlým. Vyjadřuje to dobře i citát od Alfa Lohneho z jeho knihy Zítřek začíná již dnes: „Každý má nejen nenaplněné touhy a slabosti, ale i určité přednosti. Jestliže vidíme dobro u druhých, pak svůj život budujeme nejen na dobru, které je v druhých, ale i na dobru, které je v nás samých.“

Nezištná pomoc druhému, pokud je to zapotřebí, přispívá k vnitřnímu štěstí a též životu v pokoře a poznání sama sebe. I každá jedinečná životní situace, může posloužit jako základ ke štěstí. A pak budeme poznávat život v radosti. Je to o umění přijímání – jak to vysvětluje i jedno z mouder buddhistických mistrů na otázku co je skutečný recept na štěstí. „Člověk musí přijmout sám sebe. Aby se přijmul, musí se paradoxně oprostit sám od sebe, zvláště, má-li nějaké iluzorní já, které považuje za žádoucí.“ Přidejme k tomu ještě jedno staré přísloví, tentokráte z našich luhů a hájů: „Naučte se vidět sami sebe v tom, co právě děláte.“

TIP DO 2021: Nehledejte štěstí ve získání hmotných statků, ani na něj nečekejte, samo nepřijde. Skrývá se v každém z nás, stačí mu dát pozornost a prostor. Také se zkuste sami na sebe dívat tak, jako kdybyste vystoupili ze svého těla a pozorovali se. Jen se ale dívejte, nehodnoťte, nic si nevyčítejte, začne vám najednou řada věcí docházet sama od sebe.

První novoroční pozastavení – VŠEHOMÍRA

Druhé novoroční pozastavení – MORÁLNÍ KODEX

Čtvrté novoroční pozastavení – ODPUŠTĚNÍ

Páté novoroční pozastavení – MEZILIDSKÉ VZTAHY

Text: Vladimír Mazal: www.ajurv.cz, Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.