Proč šéf Biontechu váhá s očkováním vlastní vakcínou?

Nejen anketa na našem Facebooku ukazuje, jak rozdílné názory mají jednotlivci na téma, zda se nechat či nenechat očkovat. O to více udivila ve vysílání televize ARD odpověď šéfa Biontechu Ugura Sahina na otázku, zda se nechá on sám očkovat, a půjde tak příkladem pro ty, kteří ještě stále nejsou rozhodnuti. Sahin nejenže s odpovědí váhal, on ji nakonec zavedl někam jinam.

Kdyby se nechal očkovat objevitel vakcíny, bude to určitě dobrý signál, poznamenal ke svému dotazu celkem logicky reportér. Sahina otázka očividně zaskočila, potřeboval chvíli, než začal odpovídat.

Zde je v překladu jeho odpověď: „Ano, my, samozřejmě, rád bych se nechal také očkovat, jen se musíme ujistit, že budeme dodržovat zákonné požadavky, v příštích dvanácti měsících budeme muset vyrobit více než 1,3 miliardy dávek vakcíny, je důležité, aby nevypadli žádní zaměstnanci, a proto uvažujeme o nalezení způsobu, který by nám legálně umožňoval chránit naše zaměstnance, ale to se v současné době stále objasňuje.“

Ještě nejsou na řadě?

Bojí se Sahin toho, že když dá svým zaměstnancům vakcínu, že by mohli vypadnout z pracovního procesu? Nebo je to naopak? Jeho zaměstnance zatím nemůže očkovat, protože tzv. ještě „nejsou na řadě“? Nebo se chrání mlhavým způsobem vyjádření záměrně? Ale proč?

V rozhovoru s redaktorem Clausem Kleberem pro televizi ZDF zase Sahin na otázku, zda se dají vyloučit genetické změny kvůli kontroverznímu použití RNA vakcíny, odpověděl, že se změny „neočekávají“. Řekl doslova: „Das ist eine natürliche Form der Informationsübertragung. Dadurch sind keine Veränderungen des Erbguts zu erwarten.“ V češtině tedy: „Jedná se o přirozenou formu přenosu informací. Tím nelze očekávat žádné změny v genomu.“ Přičemž mezi slovy „neočekávat“ a „vyloučit“ je obrovský rozdíl.

Sahin také utlumil vysoká očekávání ohledně vakcíny. Ano současné očkování nemůže zatím ovlivnit rostoucí počet infekcí: „Na to je na začátku imunizováno příliš málo lidí,“ prohlásil Sahin 23. prosince v televizi ZDF. Na to, co vakcína dokáže a nedokáže, si tedy musíme počkat. Jen je divné, že jí ještě nejsou naočkováni ti, kteří ji vyrábějí.

Připravila Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.