Z pětice ájurvédských novoročních pozastavení: 2. MORÁLNÍ KODEX

Začíná nový rok. S ním bilancujeme ten uplynulý a s nadějí na nové začátky, životní změny a výzvy upínáme naši mysl k budoucnosti. Máme pro vás pět novoročních pozastavení z pohledu ájurvédy, která by pro vás mohla být inspirací pro otevření roku 2021. Zde je druhé – MORÁLNÍ KODEX.

Známých Desatero božích přikázání je zakódováno v každé lidské bytosti bez toho, aniž by nás s nimi církev musela seznamovat. Jsou to zásady pro bezkonfliktní žití, které má člověk v sobě podvědomě zaznamenané i bez toho, aniž by je musel studovat. Když je člověk poruší, přichází totiž stísněný pocit – něco, v čem se necítí dobře a je mu jasné, že provedl něco špatného. Něco, co více nechce opakovat…

Téměř všechna náboženství mají nějaký druh svatých textů nebo biblí. V buddhismu – ve své podstatě nenáboženském systému – jsou tyto zásady velmi pečlivě a zřetelně rozděleny a roztříděny do různě pojmenovaných skupin buddhistických textů a mniši je studují celý život. Je to v podstatě souhrn rad, vysvětlení, ponaučení a povzbuzení od velkého muže – Buddhy. Bez nich – a to je třeba si uvědomit – je meditace jen cvičení bez hlubšího smyslového efektu.

Podobně je na tom jóga. Pokud se v rámci ní nerozvíjí morální kodex, je pouze fyzickým cvičením. Izraelité (Tóra, hebrejsky zákon, je základním dokumentem judaismu) i muslimové (Korán – hlavní náboženský text islámu) kladou ve své víře též důraz na neustálé studium a rozvíjení tohoto morálního kodexu i připouštění konstruktivních diskusí a porovnání s praxí.

V ájurvédě jsou to dávné spisy, pojednání, zvané védy (patří sem i pojednání o józe) sepsané od významných učenců (svatých mužů – ríšijů ) té doby. A sepsané též za tím účelem, aby nám pomáhaly žít v souladu těla i duše, tedy v harmonii a tím i bez nemocí.

Obrázek jako symbol porážky deseti neřestí. Jde o motto každoročně pořádaného festivalu v Indii.

TIP DO 2021: Věřte svému vlastnímu úsudku, věřte svým emocím a intuici. Sami na sobě poznáte, v čem se cítíte dobře nebo špatně. To, že někdo něco napíše a vám to přikáže neznamená, že je to pro vás správné. Nenásledujte slepě příkazy, které z vás snímají osobní zodpovědnost a dělají z vás ovce, ale místo toho rozviňte svoji intuici a používejte selský rozum.

První novoroční pozastavení – VŠEHOMÍRA

Třetí novoroční pozastavení – ŠTĚSTÍ

Čtvrté novoroční pozastavení – ODPUŠTĚNÍ

Páté novoroční pozastavení – MEZILIDSKÉ VZTAHY

Text: Vladimír Mazal: www.ajurv.cz, Připravila: Barbora Vojtová

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.