Z pětice ájurvédských novoročních pozastavení:   1. VŠEHOMÍRA

Začíná nový rok. S ním bilancujeme ten uplynulý a s nadějí na nové začátky, životní změny a výzvy upínáme naši mysl k budoucnosti. Máme pro vás pět novoročních pozastavení z pohledu ájurvédy, která by pro vás mohla být inspirací pro otevření roku 2021. Zde je první – VŠEHOMÍRA.

Všehomíra čili stvoření-vesmíru a života. Vše povstalo z neprojeveného bytí. To je pro mnohé z nás mimo naši představu, protože naše představa je pro nás tou realitou, kterou skutečně vnímáme a prožíváme.

Všehomíra je naprostá vše obsahující jednota, kterou lidé nazývají mnoha názvy např. bůh, Brahma… Izraelité věřili, že Jehova má tisíce jmen, takže se nedá konkrétně pojmenovat. V čínském taoismu, tedy ještě před buddhismem, se uvádí, že „bezejmenné“ je prapočátkem a „pojmenované“ je matkou všech stvoření. V buddhismu je to Sunja, PRÁZDNOTA, ze které vše pochází a do které se vše vrací. V pravidelných hlubokých meditacích je možné se do toho stavu dostat a dosáhnout potřebného poznání, které se ovšem slovy nedá popsat.

Zvukem všech zvuků je „Ohm“, je vyjádřením velkého třesku, je vibrací, (v evangeliu se praví, že na počátku bylo slovo, to slovo bylo od Boha, to slovo bylo „Bůh“), kdy povstává z neprojeveného projevené, vytváří se vesmír a projevují se tedy všechny atributy jako je čas, jméno, prostor, směr. Zároveň vznikají dvě polarity: mužská a ženská energie, které když se setkají na časové ose, se okamžitě spojí v jeden celek a jsou počátkem existence života. Uvědomování si takového celku je v podstatě uvědomování si sama sebe, tedy toho, čím je tvořeno i naše já (ego). Vnímání existence je v takové souvislosti vnímáno jako počátek.

Tento koloběh setkávání a odcházení je věčný – tedy bez začátku a bez konce. I vesmír jednou zanikne, aby mohl znova vzniknout. Jde o cyklický průběh okolností v nás i kolem nás, protože to, co vnímáme kolem je ve skutečnosti to, co si sami tvoříme.

Jen to neprojevené bytí zůstává a je nad vším. Z něho vše vzniká a vše se tam opět vrací. Proto je dle ájurvédy tak důležité, aby člověk dokázal rozpoznat, v jaké roli na ose času se právě nachází.

TIP DO 2021: Přijměte fakt, že vše, co se děje, je v jednotě. Ať vám to třeba v dané situaci nedává smysl, patří to však do celku, který se časem projeví jako dokonalý. Každý střípek – i sebeostřejší – totiž hraje v životě svoji roli.

Druhé novoroční pozastavení – MORÁLNÍ KODEX

Třetí novoroční pozastavení – ŠTĚSTÍ

Čtvrté novoroční pozastavení – ODPUŠTĚNÍ

Páté novoroční pozastavení – MEZILIDSKÉ VZTAHY

Text: Vladimír Mazal: www.ajurv.cz, Připravila: Barbora Vojtová

1 Komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.