Nedostatek sportu v době korony přináší alarmující čísla

Na skupinové sporty můžeme v současné době pod tíhnou vládních nařízení zapomenout. Mnoho sportovních studií sice přesunulo kvůli pandemii své aktivity ven, ale další zpřísnění zahubilo i tuto variantu. Sportoviště a fitness centra začínají krachovat, lidé lenivějí a na jejich tělech je to postupně vidět. Pokud bude tento stav dlouhodobý, bude mít vážné následky na naše celkové zdraví.

Lockdown nás poškozuje nejen z psychického hlediska, ale také z toho fyzického. Nedostatek pohybu má totiž řadu nežádoucích vedlejších účinků. Tím nejhorším je únava. Kvůli home officu řada lidí zůstává doma, a jak je prokázáno, chodí a cvičí méně, ale jedí více. Pravda, i před koronou existovala část obyvatelstva, která neholdovala ani pohybu, ani sportu, ale jejich počet v posledních měsících signifikantně stoupl. Podle německé studie Robert Koch Institutu, kde bylo tázáno 23 000 účastníků, přibralo na váze v době prvního lockdownu 30 % obyvatelstva. Dá se předpokládat, že současné uzavření kvůli zimě a svátkům způsobí přibírání na váze až u 50 % lidí.

Nárůst váhy a následná obezita vedou k celkovému zpomalení tělesné aktivity, což má přímý dopad na náš pohybový aparát a velmi často způsobuje problémy se zády. To je začátek nekonečného kolotoče. Bolesti jdou ruku v ruce s nespavostí, ta způsobuje frustraci až depresi. Následuje vyšší spotřeba různých medikamentů a pití většího množství alkoholu. Jak je známo, během koronavirového období podstatně stoupla spotřeba alkoholu. A lékaři hlásí i rapidní nárůst závislých. Počet klasických sportovních zranění se sice snížil, ale účinky na naši psychiku a fyzično nabývají vážných rozměrů.

O alarmujícím vývoji v této době se mluví také v souvislosti s dětmi a mládeží. Méně se pohybují a tráví podstatně více času před obrazovkami. V boji proti koronové pandemii zůstaly organizované klubové sporty uzavřené, stejně jako tělocvičny ve škole. Studie ve Fakultní nemocnici v Münsteru ukázala, že počet dětí a dospívajících, kteří se během pandemie téměř přestali sportovně pohybovat, vzrostl přibližně na 25 %. Zároveň se výrazně zvýšil čas strávený v online světě. Přibližně 45 % mladých lidí tráví u obrazovky, včetně televize, počítače a smartphonu, více než osm hodin denně. Před pandemií tomu tak bylo u přibližně 20 % mladých lidí.

Z různých studií víme, jak tělesná výchova a klubový sport velmi významně přispívají k podpoře rozvoje dětí a mládeže v době dospívání. Jedná se nejen o aspekty fyzického a duševního zdraví, ale také o mezilidské vztahy, jako je řešení vítězství a porážky, udržování přátelství, řešení konfliktů a ovládání impulzů. Všechny tyto aspekty jsou pro budoucí život nezbytné.

Připravila Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.