SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY: Co v nás způsobuje láska?

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Jaké jsou podoby lásky a existuje k ní klíč? Nejen o tom, že evoluce lásky je vlastně evolucí duše a také co je oním „koktejlem lásky“ si přečtete v následujícím rozhovoru.

Může se člověk zamilovat stejně tak intenzivně ve dvaceti jako ve čtyřiceti nebo v šedesáti?

Určitě. Jenom první láska může být intenzivní a naivní touha po dokonalém štěstí jako v pohádce, ale život je spíš o zkouškách, které ji prověřují. Pokud to nepochopíme, pak může být naše očekávání jen jedním velkým zklamáním. Zralá láska je ale jiná. Ve vyšším věku člověk dokáže přijímat lásku jako dar, ať už má jakoukoli podobu. I protože ví, že má pro něj největší hodnotu. A jaký je klíč k lásce? Milovat!

Jak se mění podoba „lásky“ v průběhu toho, jak stárneme?

Evoluce lásky v každém člověku je vlastně takovou evolucí duše. Čím dál tím víc může být láska přijetím všeho tak jak je, bez snahy něco měnit či zdokonalovat. V takovém případě pak člověk ví, že partner je jeho zrcadlem a když se líbí odraz, tak je to krásné! S přibývajícím věkem můžeme vyrůstat v lásce k ještě větší lásce. Ale často lidé jenom hromadí starosti, frustrace a zklamaní, uzavírá se a může se stát, že místo lásky prožívají jen její klam.

Co se v nás vlastně děje, když se zamilujeme? Jde ve skutečnosti „pouze“ o nějaký výjimečný „chemický koktejl“?

Ano, stav zamilovanosti je hormonální koktejl, který tvoří naše tělo. A co jej spouští? Je to vůně, kterou člověk na úrovni podvědomí řeší. Je to náš hormonální stav, který je přímým projevem emocionálního. Člověk totiž dokáže „vonět“ strachem, úzkostí nebo naopak radostí, potěšením atd. Vůně je signál, který jde přes lymbický systém, tedy mimo vědomou kontroly mozku. Možná proto ženy používaly od pradávna éterické oleje, vůně, parfémy. Vždy byly také populární tance, kdy tančili muž a žena, při pohybu se zapotili a mohli si k sobě přivonět a rozhodnout se o vztahu. Jde o instinkt, který dokáže rozhodnout.

Jaké jsou ingredience „koktejlu lásky“?

Jde to koktejl z tak zvaných „hormonů štěstí“. Když vzniká zájem o druhého, zapíná se okamžitě hormon dopamin, který odpovídá za cílevědomost, soustředění se na cíl a touhu mít/ dosáhnout/ vlastnit. Také přináší pocít uspokojení a potěšení. Ale pokud se tak nestane, tak hladina hormonu a s ním i motivace klesá. Dalším je serotonin, který zlepšuje náladu a dává pocit radosti. Jeho nízká hladina může vést k hluboké depresi. Tento hormon aktivuje části mozku, které jsou odpovědné za kognitivní proces (chceme lépe poznat předmět našeho zájmu) a je také zodpovědný za svalový tonus. Svou roli hraje také adrenalin. Ano, jde o hormon stresu, ale toho pozitivního. Také aktivuje svalstvo a dodává sílu jít za svým přes všechny překážky. Dává pocit „všemohoucnosti“. Dalšími jsou endorfiny – hormony štěstí, které se produkují fyzickým kontaktem, vyvolávají euforii. Přestávají být tvořeny s věkem, ale jejich produkci stimulují sex, těhotenství, fyzická aktivita nebo i hořká čokoláda. Určitě je potřeba zmínit také oxtocin a vazotropin, což jsou hormony citlivosti, nežnosti, jemnosti, stálosti, přijetí. Jsou také zodpovědné za sociální adaptaci, která dává pocit, že někam patříme. Celý tento koktejl samozřejmě zahrnuje produkci mužských a ženských pohlavních hormonů – testosteronu a estrogenu. Hormony jsou emoce, emoce jsou hormony. Hormonální koktejl zamilovanosti je vlastně takovým příslibem štěstí od přírody, protože hlavním cílem naší biologie je pokračování.

Říká se, že člověk dokáže někoho skutečně milovat jen tehdy, když miluje sám sebe, co si o tom myslíte?

Myslim si, že je to pravda. Jinak pod tímto názvem „skutečně milovat“ může být emocionální závislost (nespokojenost sám sebou/ vnitřní prázdnota), neuspokojené potřeby a touhy a očekávání, že ten druhý je musí naplnit atd.

Proč řada lidí zaměňuje sebelásku se sobeckostí a tím pádem si ji odmítá dovolit?

Protože sebeláska je o zodpovědnosti za sebe, svůj stav, náladu, zdraví. V takovém případě je člověk spokojený sám se sebou a vyrovnaný, naplněný, a proto je i štědrý. Sobeckost je vnitřní hlad, duševní prázdnota.

Jaké jsou vlastně podoby lásky?

Vztahy mohou být naplněním různých potřeb navzájem. Ve vztazích prožíváme různé role a různé podoby lásky jako jsou například děti, sourozenci, kamarádi, partneři, rodiče…

Proč je láska spojována s majetnictvím, je to kvůli strachu, že o ni lze velmi snadno přijít?

Když jsme v dětství měli oblíbenou hračku a někdo přišel a vzal nám ji, byli jsme nešťastní. Když nám jiný člověk dává potěšení, dodává sebejistotu, tak přirozeně máme strach z toho, že bychom tyto hezké pocity mohli ztratit. Jde vlastně o dětský pocit bezmoci a nebezpečí, že o něco můžeme přijít. Naše ego nenávidí pocit bezmoci. Bohužel toho, čeho se bojíme, to přitahujeme. Naopak přát si štěstí pro svého milovaného víc než pro sebe, je požehnání, to je pak dospělá láska.

Co je bezpodmínečná láska a co je jejím předpokladem?

Dávat a děkovat za přijetí. Když dáváme to, co máme rádi. Blíží se Vánoce a všichni tento pocit známe, když naši blízcí rozbalují dárky. Očekávání jejich radosti je pro nás často silnější radost, než když sami dostáváme dárek.

Neměla by mít i bezpodmínečná láska v partnerském vztahu nějaké hranice?

Partnerský vztah je vždy o komunikaci, zdravých kompromisech a umění domluvit se. Musíme znát své hranice. Pokud něco pravidelně způsobuje nepohodlí, pak je čas přestat mlčet, je potřeba vysvětlit své city. Je důležité vysvětlovat a opakovat to. Lidé nejsou telepatičti, nerozumí mlčení. Umění pochopit, přijmout a vysvětlit své hranice je prvním krokem k bezpodmínečné lásce – k sobě i ve vztahu.

Proč lze (a mnohokrát tak bylo učiněno) z lásky i zabít?

Muž může zabít ze žárlivosti, ve stavu vášně, když je ovládání jeho mysli deaktivováno a nekontroluje se. To je zvířecí instinkt. Ženy v oblasti druhé čakry (lůna) mají vestavěnou funkci sebeobrany – to, co dává život může dát smrt pro zachranu života (také transformační funkce, kterou je vždy smrt starého kvůli zrození nového – toto zosobňuje bohyně Kalí, archetyp Amazonky atd). Je to také moc bránit své hranice, svůj prostor před cizími. Vyplývá to z minulosti, kdy všichni muži odešli na lov nebo do války a žena musela a dokázala okamžitě a bez váhání zabíjet v případě útoku. Proto se stává, že tento hluboký vztek v nás roste, když se nám zdá, že někdo narušuje naše hranice. V člověku je tolik sil, ale my je blokujeme, odmítáme, bojíme se, protože nevíme, jak je nasměrovat ve svůj prospěch. Mistr Osho řekl: „Láska je sexualita zaměřena na Duchovnost“.

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ČISTIT MYSL OD TĚŽKÝCH MYŠLENEK

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – NIDRA JÓGA

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.