SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY: Jak čistit mysl od těžkých myšlenek?

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Velké množství informací, kterými jsme dnes zaplaveni, se akumulují v naší hlavě a mohou v kombinaci s minulými zkušenostmi vytvářet bloky. Jak tedy naši mysl pravidelně čistit od těžkých myšlenek a nefunkčních vzorců?

Dnešní svět si žádá, aby naše mysl byla v neustálém pozoru. Od rána do večera jsme zaplaveni informacemi v práci a z médií. Jaké to pro nás může mít v konečné fázi důsledky?

Mozek je energeticky nejnáročnějším orgánem. Mentální práce je mnohem náročnější na energii než ta fyzická. Pokud je hlava přetížena, mohou být všechny ostatní systémy oslabeny. Mozek analyzuje veškeré informace, které do něj vstupují. Stejně tak jako žaludek a střeva musí následně strávit všechno, co do sebe dostáváme. Představte si, co by se tak asi stalo, kdybychom jedli nepřetržitě? Trávicí systém by zkolaboval a dokonce i ty nejzdravější potraviny by mohly být pro nás smrtící. Mozek je součástí nervového systému, když je přepracovaný, může způsobit nervozitu, nespavost nebo/ a syndrom chronické únavy.

Takže je dnes určitě nutné udržovat si tak zvanou mentální hygienu, proč vlastně naši předkové nic takého nemuseli řešit?

Neměli internet.

Říká se, že spíše ženy si věci více berou osobně a drží je déle v mysli. Muži si věci tolik nepřipouští, je to tak a z čeho to pramení?

Pramení to z našeho základního přirozeného nastavení. Ženy v sobě mají od přírody „cykličnost“ a jsou více empatické – to souvisí s jejich mateřstvím. Když tedy všechno řeší víc hlavou – tedy „na mužský způsob“ – mohou pak uvíznout v mentálních schématech, které vyvolávají opakující se myšlenky a emoce. Stále dokola. Muži jsou od pradávna naopak lovci a vojáci, mají v sobě funkci živitele a ochránce a všechno podřizují efektivnímu dosažení cíle.

Existují tedy metody, jak pravidelně čistit mysl od těžkých myšlenek a jaké to jsou?

Například metoda „Jóga-Nidra.“ Jde o hlubokou relaxaci, která harmonizuje a regeneruje nervový systém. Odstraňuje bloky, které narušily přirozený tok energie. Jde o podobný princip jako je fáze hlubokého spánku, která je zásadním faktorem pro očistu a obnovu mozku.

Takové metody jsou většinou o píli, cviku a o trpělivosti, je to tak?

Naše psychika je postavena na principu potěšení. To, co děláme pro vlastní dobro, musí být příjemné, musí se nám líbit. Pak to chceme opakovat bez vynaloženého úsilí a v ideálním případě se to stává součástí našich každodenních rituálů, přičemž to nevnímáme jako dřinu. Pouze to, co se stane způsobem života, pro nás může fungovat, pouze to je skutečně účinné.

Dnes chtějí ale všichni všechno hned. Možná i proto existují i jiné způsoby, jak vyčistit jednoduše mysl  – sex, drogy, alkohol, kde je ale velmi tenká hranice k závislosti. A asi neexistuje moc lidí, co by občas tuto metodu nevyužili. Jak se k tomu postavit?

V dnešní době se považuje rychlý výsledek jako ukazatel účinnosti. Ale existují vlastně rychlé způsoby čištění mysli, které mají kýžený efekt? Podívejme se na to z pohledu nervového systému a energie. Vše, co nás obklopuje, jsou podněty, které přitahují pozornost naší mysli a stimulují nervový systém k reakci ve smyslu touhy „mít“. Na stejném principu fungují reklamy. Člověk se chytá na „rychlé způsoby“, kdy se akutně potřebuje zbavit napětí. Je to jako vysoké napětí v elektrické síti, které muže velmi jednoduše vyhodit pojistky a muže dojít ke zkratu. Kvůli ještě větší stimulaci a vzrušení nervového systému a mozku dochází k přetížení a prudkému uvolnění energie, po kterém dochází ke stejně rychlému poklesu. Je to taková krátká iluze úlevy. A jak se k tomu postavit? Ať si každý vybere sám na základě přístupu k sobě a svým blízkým a ke svým životním prioritám.

Řada lidí má právě díky zmíněné rychlé formě čištění mysli dost často následnou morální kocovinu. A ta člověku může v konečné fázi přinést ještě více temna do mysli, než měl předtím. Člověk je ale tvor, co chybuje a je neponaučitelný, co s tím?

Člověk dělá špatné věci sobě nebo ostatním vždy v situacích, když se sám cítí špatně. Obecně lze poradit, aby každý z dlouhodobého hlediska dělal více z toho, v čem se cítí dobře. Ale, pokud byl člověk v dětství například bitý nebo ponižovaný, pak jeho mozek jako úlevu od bolesti začne přijímat právě potěšení z bolesti (masochismus latentní nebo explicitní), tedy „syndrom poraženého“ atd. Jak se z toho vymanit? Je důležité si uvědomit, že za to nemohou jiný lidé (například rodiče). Může za to psychická nevědomost. I oni byli oběťmi obtížného dětství. Každý člověk má sílu tuto chybu napravit a nepřenášet ji do budoucnosti. Každý se může stát svým vlastním léčitelem nebo vyhledat odbornou pomoc. Existují i jednoduché a účinné metody svépomoci. Jednou z nejúčinnějších je již zmíněná Jóga-Nidra.

V této souvislosti lze mluvit také o síle vůle? Co je vlastně „síla vůle“ – není to něco, co nám na jednu stranu může přinášet řád a změny, ale za vysokou cenu ve smyslu že jdeme vlastně tak trochu proti sobě a deptáme sami sebe?

Síla vůle je nástrojem k dosažení cíle. Sílu vůle lze přirovnat k motoru v autě, kdy je energií benzín. Pokud se potřebuji někam dostat a půjdu pěšky, bude to trvat dlouho. Ale pokud mám silnou vůli a spoustu energie, pak jsem jako letadlo. Vůle pomáhá koncentraci a směrování energií, formuje schopnost vytvářet hierarchii hodnot – priorit a volit hodnoty vyššího řádu. Rozvinutá vůle pomáhá přeměnit jakékoli překážky na příležitosti.

Existuje nějaký způsob, jak posilovat naši vůli a můžete uvést nějaký konkrétní příklad?

Na začátku je to jako s malým dítětem nebo s výcvikem štěněte, musíte si postupně zvyknout na to, abyste si vybírali užitečné a vzdali se škodlivého. Pak si začnete všímat toho, že dokážete ovládat svou mysl, řídit ji. Mysl se stává soustředěnou a ze všech různých signálů si začíná vybírat to, co jsme stanovili jako hlavní záměr. Jedná se o realizaci svobodné volby, která rozšiřuje obzor, dává sílu a energie přestává být chaotická, stává se účelnou, formovanou a dochází k pocitu plynutí, k řádu, namísto náhodných akcí a automatických reakcí. To je pak schopnost ovládat se. Řízení je síla a zodpovědnost. Pokud ale člověk dokáže propojit podmíněné atributy „mužského charakteru“ – jako jsou cíl, hierarchie, síla vůle, priority, řízení, odpovědnost, schopnost ovládat – s těmi „ženskými“ – zejména intuicí, aby cíl nebyl zvolen výhradně hlavou, ale srdcem – pak se touha a účel shodnou a vzniká magnetická přitažlivost. To vede k výsledkům, o kterých jsme plně přesvědčeni srdcem i hlavou zároveň a to je pak krásný stav spokojenosti.

Příště se těšte na praktický návod na Nidra jógu.

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.