SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY: Jak odblokovat intuici?

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Co blokuje naši intuici a jakou roli v tom hraje mysl? Platí totiž, že to, co hledáme, si přitahujeme a v konečné fázi i nacházíme.

V předchozích dílech jsme se bavili o intuici a také si uvedli praktické příklady, jak ji posilovat, možná by bylo třeba zmínit i to, co ji dokáže blokovat a co s tím lze dělat?

V našem mozku přicházejí signály z pěti hlavních smyslů, které vědomě používáme – čich, chuť, zrak, hmat a sluch. Rozvinutá smyslová sféra je přímá cesta k rozvinuté intuici, která se často nazývá „šestým smyslem“. Pak se mysl stává vnímavou, živou, otevřenou všemu novému, co přichází. Začíná vidět ve všem příležitosti – čili nové možnosti – namísto problémů. Intuici blokuje život v automatickém režimu – čili stav, kdy nevnímáme a tedy ani necítíme to, co děláme.

Můžete prosím uvést nějaký konkrétní příklad z praxe?

Například, když si člověk ve spěchu automaticky objednává jídlo, které pak rychle u počítače sní. Není naladěn sám na sebe a tím pádem ani na to, co jí. Chybí mu zamyšlení se nad tím, zda to, co jí, je opravdu to, co aktuálně jíst chce. Ať už ve smyslu sezóny nebo chutí a živin, které tělo potřebuje. Přitom každý z nás dokáže využívat svoji smyslovou sféru pro to, aby si uvědomil, co jeho tělo ve skutečnosti žádá, co mu chybí. Většina lidí signály od těla nevnímá, popřípadě řeší kofeinem a rychlými cukry, které samozřejmě okamžitě zapůsobí na narůst energie, ale mají stejně tak rychlý pokles. Mozek byl sice „ošálen“, ale ve skutečnosti neobdržel potřebné. Pokud k tomu dochází pravidelně, může přijít vnitřní úzkost, která dál roste a v konečné fázi se muže proměnit v neustálý pocit nespokojenosti. Mysl se pak stává neklidnou, protože neustále hledá „něco“, co ji chybí a co nenachází. Poté místo pomoci vznikají problémy.

Proč člověk tolik dá na to, co si o něm myslí druzí, jaké chování je společensky vhodné a dle toho se i ve většině případů řídí?

To je velmi hluboká otázka. Pokud jsme totiž v dětství nedostali dostatek lásky, chvály a podpory, pak můžeme být velmi závislí na názorech a postojích druhých v očekávání souhlasu a uznání. To jsou ale potřeby dětské části naší duše, které si musíme uvědomit a naplnit. Například se umět pochválit a budovat láskyplný postoj sami k sobě. Pak začíná mizet závislost na mínění ostatních, protože naše osobnost tím dospívá a stává se sama sobě rodičem i nejlepším kamarádem. Ano, dospělý člověk samozřejmě více či méně vnímá určité konvence ve smyslu „jaké chování je společensky vhodné“ a podle toho poté vědomě vybírá optimální způsob komunikace. Schopnost spolupráce, umění vyjednávat a základní zdvořilost pomáhají efektivitě týmové práce. Ale zralý člověk se nepřizpůsobuje ostatním na úkor sebe, místo toho vědomě volí způsob interakce pro komfort a úspěch společné věci.

Žijeme v mediální době, která diktuje, jaké jsou trendy, co nosit na sebe, co si koupit atd. Když to člověk nereflektuje, je považován za „divného“. Čím je to způsobené a lze s tím něco dělat?

Doba se mění velmi rychle a často nepředvídaně. Například právě teď není tak důležité to, co nosit na sobě, když to vlastně není kam nosit. Navíc člověku se během života investiční priority mění. Obecně ale lidé nyní – na pozadí aktuální situace – chtějí více investovat spíše do svého zdraví a osobního rozvoje, než do značkového oblečení. Ale je samozřejmě nutné dodat, že krásné a pohodlné oblečení dokáže posílit smyslnou sféru uvnitř nás a tím pádem i v našem okolí. Na úrovni kolektivního podvědomí existuje určitý program související s tím, že vystoupit z davu, odlišit se od ostatních a nebýt jako všichni je vlastně nebezpečné a tím pádem to nebudeme dělat. Ve skutečnosti lidé, kteří posunuli evoluci vpřed, byli vždy považováni za „divné“ a mnoho z nich v minulosti ve skutečnosti skončilo opravdu špatně. Dnes se to ale mění a lidé, kteří si dovolí nebýt jako všichni ostatní, se stávají populárními a bohatými.

Jedním ze současných „trendů“ je i návrat k přírodě, ale spíše v takovém „umělém“ a neupřímném slova smyslu. Co by měl onen „návrat k přírodě“ podle vás ve skutečnosti znamenat?

Podle mě je to spíše maskovaná touha po návratu ke své vlastní podstatě. Každý má totiž „boží jiskru“ – vlastnost, schopnost, talent, mimořádnost ve smyslu toho, v čem je jiný, odlišný a možná i trochu „divný“. Přijmout to v sobě a vytvořit podmínky pro rozvoj tohoto svého „daru“ je ohromně důležité pro spokojený život. A jestli je podmínkou takového rozvoje návrat k přírodě, pak je to naprosto v pořádku. Ale příroda by neměla být únikem od rozporu života – čili od stresu a problému, které neumíme vyřešit. Naopak, ale pokud lépe umožní najít řešení, pak je to skvělá cesta.

Myšlenky do značné míry formují náš život. Často mohou člověka dohnat i k šílenství. Může se je člověk naučit ovládat a můžete prosím uvést několik konkrétních příkladů?

Hlavní funkcí mozku je za každou cenu přežít! Chce nás chránit a za tímto účelem ukládá všechny informace, které do něj vstupují, zejména ty situace, které byly nebo se zdály být nebezpečné. Jak bylo již zmíněno – informační signály jsou do mozku zapisovány přes pět smyslových kanálů. A pokud situace jakýmkoli způsobem připomíná něco, co kdysi způsobilo bolest nebo strach, pak v mysli vyvstane reakce sebeobrany – čili „bojuj nebo utíkej“ – která je často zcela neadekvátní skutečnému okamžiku. Samozřejmě to ve většině případů „doslova“ neuděláme, ale namísto toho potlačíme tuto tělesnou reakci v sobě, přičemž stresové hormony (adrenalin, kortizol) vstupují do krevního řečiště. Neprojevená agresivita se tak obrátí vůči nám samotným. Jde o takovou tendenci k sebedestrukci, která se může projevovat v podobě alkoholu, drog či psychických problémů, ale také přes agresivní komunikaci, ale například i extrémní sporty. Člověk se tu vnitřně potlačenou agresivitu snaží zkrátka dostat ze sebe ven různými nepřirozenými kanály.

Do jaké míry tedy má naše mysl vliv na naše zdraví a náladu?

Mozek je nástroj – něco jako počítač – a mysl je jako internetový vyhledávač. Vše, co tam napíšeme – potřeby, záměry – nám najde. Pokud ale proplouváme tímto „internetem“ bez cílů, bude nám naskakovat cokoliv. Proto je důležité mít záměr, protože to, co hledáme, to přitahujeme, nacházíme. Opakující se myšlenky podvědomě bere jako něco důležitého. Opakující myšlenky ve spojení s emocemi vyvolávají hormonální reakce a to má potom přímý vliv na náš stav, náladu, projev, činy, zkrátka na náš život!

Můžeme tedy naší myslí změnit i náš zdravotní stav?

Naše mysl je nástroj, náš pomocník. Je sekretářem, nikoli ředitelem. Naše mysl je nástrojem k dosažení cíle. Najde nám všechny možnosti, které jsou na „internetu“ a pro to, co tam není, hledá řešení ve spojení s intuicí. Nicméně když je naším záměrem zlepšit zdravotní stav, pomůže nám i s tím. Každý nástroj ale potřebuje včasný a pravidelný servis, aby dobře fungoval v náš prospěch. Navíc, naše mysl pracuje i ve spánku, takže je extrémně vytížená. Pro dobré fungování potřebuje kvalitní palivo a to pro ni získáváme přes všechny naše smysly. Přes čich ji lze pozitivně podpořit například prostřednictvím aromaterapie, přes chuť prostřednictvím labužnického vychutnávání jídla, přes zrak prostřednictvím barev, kterými se obklopujeme či výstavami, na které chodíme, přes hmat prostřednictvím tělesných citů a přes sluch prostřednictvím zvuků přírody, ticha či harmonizujicí a klasické hudby. Dle toho, co si vybíráme, ovlivňujeme dopad na naše zdraví. V dnešním světě navíc přijímáme zbytečně nadbytek informací a můžeme v sobě pak akumulovat spoustu zastaralých a nefunkčních programů, které mohou aktivovat vznik bloků, takže i proto musíme náš systém pravidelně čistit. Může to být například prostřednictvím jógy, meditace a dalších možností, ale o tom více až v příštím díle.

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – SÍLA VNITŘNÍ ŽENY

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.