David Frej: Mysl formuje naše zdraví

Zabývá se systémem holistické medicíny zaměřené na léčbu chronických civilizačních nemocí, výživu, biologické rytmy a detoxikaci organismu. Věnuje se ozdravným pobytům, přednáškám, seminářům a také napsal úspěšné knihy o vlivu životosprávy na riziko nemocí. Praxi provozuje zejména v pražském centru, kde vyvíjí i receptury přírodních přípravků. Přinášíme vám rozhovor s doktorem Davidem Frejem.

Jaký je rozdíl mezi holistickou, funkční, přírodní a alternativní medicínou?

Myslím, že toto dělení není ideální. Ono i pojem alternativní medicína není správná, existuje jen medicína, která pomáhá nemocným lidem či v prevenci. V léčbě chronických nemocí a prevenci není konvenční medicína úspěšná, proto lidé vyhledávají jiné metody, které pomáhají na základě zkušeností, výzkumu i historických souvislostí… Například z dob Hippokrata.

Pracoval jste nejdříve jako lékař interního oddělení, jak to zpětně hodnotíte ve vztahu k vaší dosavadní praxi?

Překvapivě pozitivně, protože mi práce v nemocnici jako internistovi, kam jsem nastoupil po ukončení studia lékařské fakulty v Praze, ukázala směr, jakým jsem se nechtěl vydat, ale vyzkoušel jsem si ho. Díky tomu znám pohled školské, konvenční medicíny na chronické nemoci.

Na stáži v Londýně jste se nakonec rozhodl studovat holistickou a přírodní medicínu, co vás k tomu přimělo?

Můj zájem o lifestyle medicínu se projevil už během studentských let, ale protože u nás nebyla možnost ji studovat, rozhodl jsem se odjet do zahraničí, kde jsou možnosti poměrně široké. Získal jsem znalosti i východní medicíny, která zahrnuje mnoho důležitých principů, platných dodnes.

K tomu jste studoval také přírodní medicínu a výživu v Albuquerque v Novém Mexiku (USA), v Rakousku a v indické Puně. Odrážela se do studia v těchto třech různých zemích také mentalita daného národa?

Můj cíl byl získat dost znalostí pro to, abych mohl praktikovat holistickou medicínu v našem prostředí, nikoli systém specifický pro dané prostředí či populaci.

Léčíte hlavně civilizační nemoci chronické povahy, co do nich dnes převážně spadá?

Základním mechanismem v pozadí civilizačních nemocí je zánět. Zatímco akutní zánět nám zachraňuje život, chronický skrytý zánět nás může zabít. Vyvolává spoustu chronických potíží, i takových, které si vůbec nemusíme dávat do souvislosti. Například infarkt či mrtvice je vlastně důsledkem zánětu, nikoli zvýšeného cholesterolu, jak se tvrdí. Stejně tak cukrovka, obezita, alergie či pro mnoho lidí překvapivě deprese či psychické obtíže. Chronický zánět je zásadní faktor, který vede k různým chronickým poškozením a nemocem, i těm vážným, které nás ohrožují na životě, včetně například rakoviny. Mnohé nemoci podmíněné chronickým zánětem, jako je Alzheimerova demence či rakovina, začínají v poměrně mladém věku a projevují se příznaky, které rozpoznává současná konvenční medicína teprve až v době, kdy jsou obtížně léčitelné. Je tedy nutné zánět řešit, aby nám nehrozil tím, že se rozvine v nějakou chronickou nemoc. Víme třeba, že některé záněty ovlivňují i vzdálené orgány. Například krvácivý zánět dásní má přímou souvislost s rizikem infarktu. Propustné střevo je spojeno s autoimunitními nemocemi. Díky vědeckému výzkumu postupně objevujeme spojitost mezi chronickým zánětem a širokým spektrem chorob.

Jakou roli – podle vás – hraje genetika ve vztahu ke zdravotnímu stavu člověka a dokáže se člověk vůbec nějakým způsobem v rámci jednoho života „překódovat“?

Genetika hraje roli jen z 10 – 15%. To znamená, že nejsme odsouzeni k cukrovce či infakrtu, jen proto, že máme rodinnou zátěž. Například podle WHO 40% nádorů způsobuje obezita a životosprávou lze předejít 70% onkologických onemocnění.

Kde je problém a kudy se má člověk vydat, když už zkusil mnoho alternativních směrů, ale nic z nich ve skutečnosti nezabralo?

Jsme dost skeptičtí k názorům ve smyslu „zkusil jsem už všechno a nic nefunguje“. Většinou je problém v nevhodně zvolené terapii či nesprávné terapii nastavené terapeutem či chybějící disciplíně a nenásledování doporučení. Nutné je také intuitivně vnímat doporučení, nakolik mi vyhovují a dát jim čas, aby se projevily. Dobré je i všímat si čím jsou doporučení podložena – zkušenosti, výzkum apod.

Založil jste mezinárodní centrum vzdělávání v oblasti alternativní medicíny Advana, pro koho je určené a co nabízí?

Zaměřujeme se na semináře a dálkové studium, též ozdravné detoxikační pobyty u nás a v Nepálu. Více informací lze najít na Advana.cz.

Mezi vaše aktivity patří i publikační činnost, co si člověk má jako první přečíst, když by chtěl více proniknout do sféry, kterou se zabýváte?

V roce 2015 jsem napsal Zánět – skrytý zabiják, kde laickou formou vysvětluji vznik civilizačních nemocí a jaká opatření provádět v prevenci i léčbě nemocí jako je cukrovka, obezita či ekzémy. Poslední kniha Tvoje imunita zase slouží jako příručka k silné imunitě a zdraví.

Co byste v dnešní době doporučil lidem, aby si udrželi zdravou mysl a dobrou imunitu?

Kromě vyvážené stravy a životosprávy je zásadní mysl a emoce. Pokud propadáme skepsi, strachu či negativitě, sebelepší strava nám nepomůže. Bez technik proti stresu jako hluboké dýchání a meditace většinou nejsou doporučení 100% úspěšná. Naše mysl rozhoduje ve velké míře o tom, jak zdraví jsme.

Máte také novou tinkturu na posílení imunity, oč se jedná?

Tento přípravek je zahuštěný extrakt bylin, což je koncentrovanější forma bylinného macerátu a dávka, vzhledem k zahuštěné formě, je tak nižší než u běžných tinktur. Tinktura obsahuje byliny podložené výzkumem na posílení imunity – jako echinacea a černý bez, v dávkách a koncentraci, která brání nežádoucím účinkům. Některé přípravky na imunitu, které obsahují např černý bez, totiž způsobují ve vyšší dávce či koncentraci tak zvanou cytokinovou bouři, škodlivou zesílenou imunitní reakci.

Více na: dr.frej.cz

 

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.