SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY: Síla vnitřní ženy

Elina Beltyuková pochází z Uralu, ale již několik let žije v Česku, kde se zabývá tématem zdraví a krásy, ale jinak, než byste si mysleli. Toto je seriál, kde to poznáte. Tentokrát prostřednictvím tématu SÍLA VNITŘNÍ ŽENY. Budete překvapeni, jak silný vliv má na naše vztahy…

Co si člověk může představit pod pojmem „vnitřní žena“?

Pojmy „vnitřní žena“ a „vnitřní muž“ poprvé představil geniální psychoanalytik Carl Gustav Jung, který je nazval jako Anima a Animus – jako součásti naší psychiky. Každá žena má svou skrytou mužskou část (jako její představu o muži, obraz – Animus) a v muži je to zase naopak – má svoji vnitřní Animu. Souvisí to s obrazem a vlivem rodiče opačného pohlaví. Na fyziologické úrovni ovlivňuje náš stav a projev určitý podíl ženských a mužských pohlavních hormonů.

Takže každý má v sobě obě části – „vnitřní ženu“ i „vnitřního muže“?

Jistě. V nás jsou protiklady, které vytvářejí dynamické napětí ve snaze o jednotu. Vztah mezi mužem a ženou je obvykle výrazem procesů, které probíhají na vnitřní scéně. Různé části duše se mohou navzájem hádat, jít do konfliktu, bojovat a to vše uvnitř jedné osoby. Tento vnitřní konflikt se pak obvykle projeví i ve vztazích. Partner je vždy zrcadlem, pomocí pro sebeuvědomění. Přijmeme-li v sobě to mužské i to ženské v různých projevech, nastane spojení a vzájemné posílení těchto dvou principů. Buddha nazval tento celkový – harmonicky stav jako „dynamický mír/ klid.“

Z čeho pramení tyto dvě části v nás?

Jsou to archetypalní síly v našem nevědomí. Symbolem je Adam a Eva, kteří se opět spojili v Edenu a znovu získali svoji nevinu. Jedná se o vědomí, které nehledá viníka a neobviňuje se, nebrání se, přestává byt toxické a škodlivé pro okolí (jako zrcadla) i pro sebe sama. Nevinnost – čili být jako děti – je stav vědomí, který je podmínkou okolností, kdy se archetypální protiklady mohou spojit do jediné tvůrčí síly.

Jakou roli v tom hraje náš mozek?

Levá hemisféra mozku je zodpovědná za logiku, stanovení cílů, plánování a kontrolu (= mužská) a pravá hemisféra je naopak spojena s imaginativním a smyslovým vnímáním, intuicí (= ženská). Když jsou levá a pravá hemisféra stejně aktivní, mozek se přepne do jiného režimu, kterému se říká inspirace, kreativita, proud, tao… Například v józe existují metody, které vám umožní harmonizovat práci obou hemisfér, rozšířit rozsah člověka, rozšířit jeho vědomí a schopnosti.

Jaký je rozdíl mezi „vnitřní ženou“ a „ženskostí“?

Mužský a ženský princip, Jang a Jin, Nebe a Země, Duch a Hmota, Slunce a Luna, Svět a Tma, vnější a vnitřní, plus a mínus, jednička a nula, Logos a Eros (racionální a smyslné) – to jsou všechna symbolická označení dvou principů, dvou pólů – protikladů, mezi kterými vede proud života, jejich interakce určuje univerzální průběh události. Tytéž síly interagují v duši každého člověka. Ženský princip – „vnitřní žena“, jako název psychických kvalit – se připisuje takovým vlastnostem jako je vnímavost, smyslnost, měkkost, přijetí… A poté „ženskost“ – ta je vyjádřením a projevem těchto vlastností, což je způsob interakce se světem.

Byly ženy v minulosti vnitřně silnější?

Ano, dá se říct, že v minulosti byly ženy vnitřně silnější. A bylo to z důvodu vnímání své vlastní přirozenosti, byly spojeny se svými city a tělem, což znamenalo, že byly ve spojení s intuicí, silou a moudrostí přírody. Například ve smyslu lunární a sezónní cykličnosti či s různými silami přírody jako je oheň, voda, stromy, bylinky, kameny a další. A všechno toto napojení uměly používat ve svůj prospěch. Navíc ženy uměly dříve velmi dobře hospodařit se svojí energií. K tomu příspíval i fakt, že spolu ženy trávily dost času. Zejména ženy různých generací, kdy v podstatě jejich monotónní ruční práce, při kterých si povídaly, sdílely zážitky nebo zpívaly, byly vlastně takovou přirozenou ženskou meditací. Tím se navzájem čistily, posilovaly a podporovaly se navzájem. Ženský kruh je velká síla. Ale v tu dobu ženy neměly na vybranou, kam sílu investovat či lépe řečeno nasměrovat. Tradičně tedy mířila hlavně na posílení rodiny.

Proč je pro ženu tak důležitá její vnitřní síla?

Když je žena v spojení se sebou, svojí duší, citem a tělem, cítí harmonickou část Života. To je její vnitřní zdroj. Je plná a uvolněná, stabilní a harmonická. Takovým stavem pak vytváří příznivou atmosféru pro sebe i okolí.

Je pravdou, že na dnešní moderní ženu je kladeno – ve srovnání s minulostí – mnohem více povinností a zodpovědnosti, i mužského charakteru, a tím se vlastně oslabuje její vnitřní síla?

Pokud se to uvádí ve smyslu, že „na ženu je kladeno“, pak to i ona vnímá ve smyslu, že vlastně nemá možnost volby, že je obětí. Je to typická ženská role – pozice, která tady dlouho přetrvávala, ale dnes již vyšla z módy! Když žena žije jen tak zvaně „hlavou“ – jako muž – a nepoužívá své ženské stránky, oslabuje se. Pokud pochopí, jakou moc má ve smyslu, že její stav tvoří její život, pak se to vše může změnit. To, co vždy dostáváme, není podle toho, co chceme, ale podle toho, jakou energii vyzařujeme.

Jak a čím začít, když žena chce najít nebo rozvinout svoji vnitřní sílu?

Mít jako hlavní záměr sebe! Obraťte na sebe láskyplnou pozornost a sledujte, co vám dává pocit naplnění a inspirace. A trpělivě, kousek po kousku, vytvářejte podmínky pro rozšíření této zóny či zón ve svém životě. Když ženě něco nevyhovuje a stále se jí to nedaří změnit čili přijmout tak jak to je, musí se začít ptát sebe sama, nač jí to vlastně je a nikoli ve smyslu že to musí trpět a proč zrovna ona. Naopak, musí v tom začít hledat výhody. Jako chytrá horákyně dokáže žena jakoukoliv situaci ve skutečnosti obrátit ve svůj prospěch.

Co byste tedy doporučila ženě v dnešním rychlém světě k tomu, aby si onu vnitřní sílu dokázala udržet?

Pěstujte potěšení – od všeho, co dává život. Vnímejte nádheru přes všechny smysly a začněte si užívat a vychutnávat každý okamžik. A ten vás postupně začne naplňovat, sytit a motivovat…

Mnoho žen dnes žije bez muže, má to vliv na jejich vnitřní sílu nebo to zkrátka patří k evoluci a je potřeba v tom najít jen jinou formu „vnitřní síly“?

Ano, taková je realita a je to jistá fáze znečištění, kdy staré modely přestávají fungovat. Ženy hledají sebe a nové formy vztahů, už nechtějí snášet kompromisy. Bohužel často právě kvůli tomu pak nevědí, jak budovat harmonické vztahy. Vybudování harmonického vztahu se sebou samým je cestou k harmonickému partnerství. A to si vyžaduje projít obdobím samoty a objevovaním sebe sama, které může být uzdravující.

Má vnitřní síla ženy vliv na přitáhnutí si muže?

Když se žena bezpodmínečně přijme, je schopna přijmout muže. Když zná sama sebe, co ji naplňuje, baví a těší, dokáže to sdílet. Nemá iluzorní očekávání, že přijde pohádkový princ, který ji musí udělat šťastnou. Protože už šťastná je a užívá si života! Princ pak přichází v podobě ušlechtilého rytíře, protože nemá na vybranou. Mezi nimi pak vzniká silný vztah bez touhy druhého ovlivnit, vlastnit, dominiovat či kontrolovat. Vzniká síla, která je ve prospěch všech!

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – INTRO

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – ZNAMENÍ JE SYMBOLICKÝ JAZYK INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – PRAKTICKÉ RADY NA POSÍLENÍ INTUICE

SERIÁL ŠKOLA ZDRAVÍ A KRÁSY – JAK ODBLOKOVAT INTUICI

Připravila: Barbora Vojtová

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.