Nová koronavirová studie překvapila i experty

Profesor John Ioannidis ze Stanfordu patří v současné době k nejvíce citovaným kapacitám v souvislosti s koronavirovou infekcí. Profesor pro medicínu a pro epidemiologii provedl v meta studii průzkum úmrtnosti na Covid-19 s výsledkem, který je ohromující nejen pro experty, ale i pro WHO. Je nemoc způsobená koronavirem méně smrtelná, než se dříve myslelo?

Řečeno jednou větou, výsledky prokázaly, že v úmrtnosti jsou velké rozdíly. Jak dnes informuje portál Merkur.de, zdá se, že nemoc je smrtelná v méně případech, než se dříve předpokládalo. Autorovo poselství je jasné: jeho zjištění mohou být užitečná pro politická rozhodnutí, ale musí na ně být pohlíženo diferenciálně.

Profesor ve svém průzkumu vyhodnotil 61 prestižních studií lékařských kapacit z celého světa, které z testovaných vzorků protilátek vypočítaly skutečnou míru infekce v příslušné populaci. Ioannidis podrobil výsledky statistickým korekcím a dal je do vztahu k oficiálním úmrtím Covid-19 ve studovaných oblastech. Podle toho se průměrná úmrtnost ze všech hodnocených studií pohybovala kolem 0,23 procenta. To znamená, že v průměru 23 z 10 000 lidí, kteří byli infikováni koronavirem, zemřelo.

John Ioannidis, foto: Stanford University.

„Odhadovaná míra úmrtnosti na infekci Covid-19 měla tendenci být nižší než původní odhady,“ uzavřel Ioannidis. První údaje z Číny odhadovaly úmrtnost na infekci na 3,4 procenta. Současné matematické modely předpokládají úmrtnost přibližně jedno procento.

Zároveň Ioannidis ve studii uvádí, že úmrtnost závisí na různých faktorech, které se značně liší – v jednotlivých zemích, městech a někdy dokonce mezi čtvrtěmi ve městě. Vše závisí na podílu starších lidí v populaci, kvalitě zdravotního systému, hustotě obyvatelstva a zdrojích infekce, jako jsou plné dopravní prostředky. V této souvislosti německá studie dokazuje: pokud jsou starší lidé chráněni před infekcí, úmrtnost může být snížená na polovinu – aktuálně z 0,8 na 0,3 procenta.

Ioannidis vidí hlavní přínos studie v identifikaci regionálních rozdílů. Jejich znalost je důležitá, pokud jde o stanovení opatření, která mohou zvýšit úmrtnost v jiných oblastech. Ioannidis již na jaře varoval před negativními důsledky, jako je růst míry sebevražd s rostoucí nezaměstnaností v důsledcích lockdownu. Jeho průzkumy dokazují, že jedno procento zvýšení nezaměstnanosti přináší o jedno procento více sebevražd.

Ioannidis patří k nejvíce čteným vědcům současnosti. V roce 2005 vydal studii Why Most Publicated Research Findings are False, což je nejsledovanější odborná publikace v historii Public Library of Science; dosáhla 3 miliony přístupů. Doposud zveřejnil přes 400 recenzovaných publikací a byl/je členem redakce více než 18 recenzovaných časopisů.

Celou studii si můžete přečíst zde.

Připravila Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.