Když už dochází síly, pomohou lázně

České lázně i spa pobyty jsou přesně to, za čím k nám už v minulosti zavítaly tisíce turistů, a my zase jezdívali za těmito pobyty na Slovensko, do Maďarska nebo Slovinska. Podzim je pro lázeňské i wellness pobyty jako stvořený, tak je nezmeškejte a zavčasu si nějaké zarezervujte!

Hojný výskyt léčivých pramenů po celém území Česka byl důvodem, proč tu vzniklo tolik skvělých lázní, které jsou každoročně velkým lákadlem pro různé skupiny turistů. Péče o zdraví vedla k rozpuku lázeňství především v období 19. a 20. století, kdy byl rozvoj lázeňských měst nejdynamičtější. Do lázeňství v té době investovaly především šlechtické rody, ale byly s ním už tehdy spojeny i významné osobnosti kulturní i politické scény. Pobyt v lázních byl důležitou společenskou událostí, na které se lidé setkávali a mnohdy i uzavírali obchody. Všeobecně to byla ale hlavně kratochvíle mocnějších společenských vrstev. I v posledních letech zažívá lázeňský sektor rozpuk. Velký vliv na tom má především rozvoj infrastruktury, modernizace i nabídka nových procedur či zajímavých akčních pobytových balíčků. Lázeňská města se navíc mohou pochlubit atraktivním okolím, romantickými parky i krajinou, která se právě na podzim zbarví do pestrého kabátu. Byla by tedy škoda, kdybyste nenavštívili i okolní turistická lákadla.

Jaké procedury v lázních i wellness vedou?

Do lázeňských měst Češi jezdí prakticky celoročně, ale každé období je specifické zcela jinými požadavky. Zatímco v létě sem jezdí i mladé rodiny s dětmi, které preferují akční pobyty s možností návštěv dalších turistických cílů, na podzim pestrou nabídku využívají hlavně jednotlivci či senioři. Mezi celoročně nejoblíbenější procedury patří jednoznačně klasická částečná nebo celotělová masáž, parafínové zábaly, perličková a uhličitá koupel nebo aromatické masáže. Češi jsou ve výběru stále ještě konzervativní a vsází na klasiku, zatímco novinkám se poddávají jen pozvolna. Pobyty v lázních i ve spa se v některých znacích liší. Zatímco v tradičních lázních vyhledáváme většinou týdenní až dvoutýdenní léčebné pobyty s větším množstvím procedur, do spa na wellness pobyty nejen do lázeňských měst jezdíme většinou na kratší dobu. Oblíbené jsou například čtyřdenní nebo v podobě prodloužených víkendů. Využívají je hlavně mladé páry, rodiny s dětmi, senioři nebo také unavené maminky, které si potřebují odpočinout od každodenního zápřahu. Hotely a penziony zaměřené na nabídku spa turistiky nabízejí zvýhodněné jedno- i vícedenní balíčky. V posledních letech se kromě jiných skupin zaměřily hlavně na ženy nebo seniory.

Tipy na výlety

Lázně Kostelec u Zlína

Do těchto lázní jezdí především pacienti s kožními problémy a obtížemi spojenými s pohybovým aparátem, ale zajet sem můžete i tehdy, když si potřebujete prostě jen odpočinout. K aktivnímu odpočinku tu využijete i golfový areál. Ten je propojen s lázeňským areálem, a kromě sportovního vyžití pod širým nebem nabízí i největší indoor golf ve Zlínském kraji. Místní prameny bohaté na sirovodík byly objeveny už v 18. století a ocení je hlavně pacienti trpící Bechtěrevovou chorobou, bolestivými syndromy šlach či bolestmi kosterních svalů či kloubů. Z nabízených balíčků si můžete vybrat jedno- i vícedenní pobyty. Hřejivé objetí, Speciál pro seniory, Konopné mámení, Babiččino tajemství či Zadáno pro ženy jsou jen malou ukázkou toho, co vás tu nejen na podzim čeká.

V Libverdě vás dostanou do kondice

Tyto severočeské lázně leží v okrese Liberec v Jizerských horách. Léčivé prameny tu byly objeveny už ve 14. století, ale největší rozkvět nastal až za známého rodu Clam-Gallasů o čtyři století později. Nabízené léčebné procedury jsou vhodné pro pacienty s problémy s pohybovým aparátem, srdcem a cévním systémem. Z pobytových balíčků si určitě vyberete. Kromě Seniorského pobytu nad 60 let jsou do nabídky zařazeny balíčky Podpora plodnosti, Lázně na zkoušku, ale v kombinaci s dalším balíčkem můžete využít i Předoperační přípravu.

Za minerální vodou do Teplic nad Bečvou

Při cestě z Lipníku do Valašského Meziříčí se určitě zastavte také v lázeňském městečku Teplice nad Bečvou. Základním léčebným prostředkem je minerální voda bohatá na oxid uhličitý, která má stálou teplotu 22,5 °C. Léčivá voda vyvěrá z Kropáčova a Jurikova pramene a pomůže hlavně při léčbě cévního systému a srdce, ale procedury jsou sestaveny i tak, abyste si při nich perfektně odpočinuli a nabrali nové síly. Kromě kardiovaskulárních chorob se tu navíc léčí i nemoci onkologické, i obtíže spojené s pohybovým aparátem či nervovou soustavou. Z akčních balíčků můžete využít například Teplické láznění, Lázeňskou harmonii nebo Zadáno ženám.

Poukazy na lázeňské pobyty podpořily lázeňský sektor

Pro zájemce o lázeňské pobyty letos ministerstvo vyhlásilo vydávání poukazů pro podporu lázeňského sektoru. Díky neskutečnému zájmu široké veřejnosti byly kapacity zvláště pro letní pobyty během chvíle vyčerpány. Stejně rychle se čerpaly také vouchery pro podzimní i zimní pobyty. A o co se v tomto programu přesně jednalo? Zájemci o pobyty mohli ušetřit až 4000 Kč na osobu při pobytu v délce šesti nocí a absolvování pěti procedur. Již v prvním týdnu vypsání programu svůj pobyt rezervovalo několik tisíc lidí.

Deset důvodů, proč jet na dovolenou do lázní

Pobyt v lázních není určen jen nemocným, je to také ideální řešení pro vyčerpané třicátníky. Právě tato věková kategorie odpočinek potřebuje a podzim je často obdobím, kdy je v jejich případě pracovní zátěž nejvyšší a stres si i na nich vybírá daň. Na krátkou dovolenou sem ale jezdí i mladé maminky, které nechají děti na hlídání babičce nebo tatínkovi a samy nebo s kamarádkami si jedou odpočinout a probrat důležitá témata, aniž by je někdo neustále vyrušoval. A jaké důvody pro cestu do lázní jsou těmi nejčastějšími?

1 Zdravotní obtíže

2 Stres a pracovní vypětí

3 Potřeba změnit prostředí

4 Možnost setkání s přáteli, se kterými se jinak nemáte čas vidět

5 Kvůli nevšední atmosféře, která je pro lázně typická

6 Zklidnění životního tempa

7 Gastronomie

8 Sportovní vyžití

9 Možný start pro zdravý životní styl

10 Touha poznat nejen lázně, ale i širší okolí

Připravila Lucie Peukertová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.