S Danuší Siering o ájurvédě a vzniku Ayurvedic Breakfast

Již před čtyřmi lety vznikl prostor, kde chceme sdílet vše o životní cestě plné energie a zdraví, jejíž nedílnou součástí je prevence a imunita. Projekt Ayurvedic Breakfast vznikl původně pro inspirativní ájurvédské snídaně, na kterých se setkávali lidé, aby se mohli svými myšlenkami a projekty vzájemně obohatit, propojit a inspirovat. Od té doby se mnohé změnilo, propojování a inspirace však zůstávají. O ájurvédě, zdraví i o Ayurvedic Breakfast jsme si povídali se zakladatelkou projektu Danuší Siering.

Ájurvéda říká, že člověk je malý vesmír. Jak vypadá ten váš vesmír?

Je velmi bohatý, různorodý a barevný. Ráda s ním diskutuji a často se ho ptám na radu.pro inspirativní ájurvédské snídaně, na kterých se setkávali lidé, aby se mohli svými myšlenkami a projekty vzájemně obohatit, propojit a inspirovat

Jaké bylo pro vás seznámení s ájurvédou?

Aha efekt. Bylo mi 40 let a přišla ta klasická ženská otázka — a to je všechno? Začala jsem hledat… a našla ájurvédu.

Co pro vás znamená ájurvéda osobně?

Hluboká studnice vědění. Zatím jsem nenašla jedinou věc, se kterou bych při čtení knih a starých spisů nesouhlasila. To pokládám za zázrak.

danuse-siering-ayurvedic-breakfast

Jaký je příběh ájurvédských snídaní, které pořádáte pravidelně v Černé labuti. Kdy a proč se z nich stala večeře?

S Tanjou Kovacs a Gary Wrightem jsme se domluvili, že pozveme pár přátel a připravíme pro ně ájurvédskou snídani, aby den mohli začít zdravě a s pozitivní energií. To datum si pamatuji dodnes, bylo to 23. 10. 2015. Tak vznikl název Ayurvedic Breakfast. Po určité době ale přicházelo stále více lidí a tak jsme se rozhodli přesunout setkání na Ájurvédskou večeři. Název už ale zůstal.

Je už tradicí, že na Ájurvédských večeřích máte vždy zajímavé hosty. Kdo byli přednášející během minulých akcí?

Přicházejí k nám lidé, kteří už ájurvédu znají nebo naopak zvědaví, kteří se chtějí dozvědět něco nového. Ale u nás nejde jenom o ájurvédu, ale o zdravý životní styl jako nedílnou součást dnešního uspěchaného života. A tak i témata našich hostů jsou velmi různorodá. Byla u nás např. Alexandra Bauschat, Qi Gong Mistryně z Berlina, z Prahy holistický lékař MUDr. David Frej, Michal Otipka mluvil o konopí z pohledu CBD a THC, Václav Dejčmar zase o ayahuasce, přednášelo se o biorezonanci i o kranio-sakrální terapii.  Hostem byla i Dr. Barbara Miller z Berlína, která měla velmi zajímavou přednášku na téma alternativní medicína, z Prahy Martina Procházková, zakladatelka Yoga Spirit Festivalu a z Indie přiletěla Zuzana Zwiebel, zakladatelka CK Ayurveda Trails.

Ájurvédským šéfkuchařem je Gary Wright, i ten má vždy zajímavého hosta. 

Gary Wright je podle mne nejlepší ájurvédský kuchař v Česku, ale i jeho speciální hosté jsou mistři ve svém oboru. Vařili u nás už takoví špičkoví kuchaři, jako např. Riccardo Lucque z La Collezione, Ari Munandar ze Sasazu, Jan Lobreis z Estrella a posledně Stephen Senewiratne z hotelu Mandarin.

danuse-siering-gary-wright-ajurvedska-vecere-s-prednaskou

Co připravujete v budoucnu v rámci ájurvédské večeře?

Na příští Ajurvečeři má mít přednášku Karel Voříšek na téma Cesta za ájurvédou – Žij teď. Ale kdy se toho dočkáme, sama nevím.

Věříte na osud? Jste spíše jak se říká „dítě štěstěny“ nebo spíše „self-made“ žena?

Existuje někdo, kdo na něj nevěří? Kombinace osudu a tvrdé práce je cestou k úspěchu.

Jak vnímáte pozici žen v ájurvédě?

Ájurvédští lékaři a léčitelé byli a jsou převážně muži. I první ájurvédské spisy pocházejí od mužů. Žena je ta, která udržuje rodinný oheň a s láskou připravuje pro rodinu jídlo tak, aby rodina lékaře nepotřebovala. Z tohoto pohledu je i žena léčitelka.

Jak vnímáte propojení mezi duší, tělem a myšlením?

To je ta největší životní výzva… možná právě proto jsme tady, abychom tuto hádanku luštili. Každý po svém.

Dr. George Eassey tvrdí, že základním předpokladem, aby se někdo vyléčil, je udělat ho šťastným. Karel Voříšek tvrdí, že štěstí se dá naučit. Souhlasíte s nimi? Co je to štěstí?

Co je to štěstí? Muška jenom zlatá… Myslím, že slůvku štěstí lidé přikládají moc velký význam.

Máte svou mantru pro štěstí?

Moje děti.

Podstoupili jste už ájurvédské léčení? Kdy, kde a jak na vás působilo?

Již 17 let absolvuji pravidelně pancha karmu. Je to životabudič. Zlomový okamžik na cestě k ájurvédě byla v roce 1993 moje první návštěva ájurvédského resortu Parkschlösschen v Traben-Trarbach. Tam jsem pochopila, že jsem objevila poklad. Od té doby pravidelně vyhledávám a zkouším healing resorts v Evropě i v Asii a píšu o nich.

jak-si-vybrat-ajurvedsky-resort-2

Vyzkoušela jste i jiné systémy léčení?

Ano, zkoušela jsem hodně. Ale když jsem objevila ájurvédu, přestala jsem vědomě vyhledávat další cesty. Což neznamená, že mě nové poznatky nezajímají. Když přijdou, velmi ráda se s nimi seznámím. Porovnání je cesta, ktera nás posouvá dále.

Opravdu jsme to, co jíme? Věříte, že kuchyň může být lékárnou?

Jednoznačně ano. S tím názorem souvisí i můj vztah k jídlu. Hodně si dávám pozor a vybírám, co jím. Centrem našeho zdraví je žaludek.

ajurvedska-vecere-s-prednaskou-6

Ájurvéda rozeznává 6 základních chutí. Jak chutná váš život?

Když všech 6 chuti v jídle nemám, tělo se za chvíli ozve a tu chybějící chuť vyžaduje. Takže se snažím žít život všech chutí.
Nejpálivější – miluji ostré jídlo. Právě jsem snědla papriku martinez. Manžel se na mne nemohl ani dívat.
Nejkyselejší – je paradoxem, že kyselý citron je vlastně zásaditý.
Nejtrpčí, nejvíc hořká – globální pěstovatelé tyto chutě ze zeleniny vyloučili, protože lidem nechutnají. Jeden z důvodů, proč dnes lidé trpí tolika nemocemi.
Nejslanější – můj tatínek říkával: Nesol tolik, nepropadneš roštem 🙂
Nejsladší – pořad stále, a ještě mezi tím

S energií pracuje i Vastu shastra (indické Feng shui). Věříte, že takové stavitelské systémy mohou ovlivnit léčení, ale i štěstí?

Určitě ano. Vastu shastra, teda nauka o bydlení, zaručeně vliv na léčení má. Vždyť není jedno, kde dům či daný objekt stojí. Pravda je, že tyto znalosti hrály v historii roli v mnoha podobách. V Číně Feng shui a v Indii Vastu shastra mají společnou nauku o pěti elementech. V Evropě se soustředila pozornost hlavně místům, kde se stavěly sakrální budovy. Kostely i kláštery měly velmi dopodrobna zpracované, kdy a kam se má nova stavba postavit, jaké bude mít řazení místnosti. Dnes se lidé spíš zabývají problematikou elektrosmogu, tekutých kamenů, pramenů, nevhodných materiálu apod.

Když mluvíme o energiích — Praha je alchymistické město. Jak ji vnímáte z pohledu Černé labutě, kde se konají Ájurvédské večeře?

Já věřím na genius loci a také na místa s dobrou energií. Věřím, že Dům Černá Labuť je místo, kde energie proudí tím správným směrem. Ale vím a cítím, že existují i místa, která dobrou energii nemají. Starodávné čistící rituály mají i v dnešní době své velké opodstatnění.

Co je pro vás kámen mudrců? Hledáte ho?

Nehledám, každý ho nosí v sobě.

Jakou roli hraje umění ve vašem životě?

Od deseti let hraji na klavír, ale také na jiné hudební nástroje, 20 let mám galerii, k mému nejbližšímu kruhu přátel patří hodně umělců. Největší umění je ale život sám.

Jaké máte zkušenosti s ájurvédou v Čechách a na Slovensku?

Lidé o ní ví velmi málo.

Dá se ájurvéda praktikovat i v Evropě?

Určitě ano, evropskou ájurvédu pokládám dokonce za velmi dobrou alternativu k indické, pro některé lidi dokonce za jedinou možnost.

ajurveda-sonnhof-8

Jak vidíte budoucnost ájurvédy v Evropě?

Evropská ájurvéda mě do hloubky zajímá, ale je třeba ji ještě řádně studovat. A také konzultovat s lidmi, kteří se na jedné straně vyznají velmi dobře v indické ájurvédě a její historii, avšak zároveň znají klimatické podmínky, bylinky, koření, ovoce a zeleninu v Evropě. Nejen to — měli by také rozumět naší filosofii, znát naše nemoci. Jsem přesvědčena, že snoubení indické ájurvédy a evropské prevenční medicíny může být správný směr. V poslední době vidíme, jak vše kolem nás je křehké a lehce zranitelné. Téma zdraví a imunity je navýsost aktuální.

Připravila Zuzana Zwiebel

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.