Připravte si ájurvédské zlaté mléko

Kurkuma je jedna z mála léčivek, kterou používám pravidelně, téměř každý den. Buď v čaji se zázvorem a kardamomem nebo ve zlatém mléce. Patří do rodiny zázvoru a podobně jako u něj se používá hlavně kořen – nejen jako koření, ale také jako léčivo.

Kurkuma slibuje hojivé účinky, podporu trávení, má přímý vliv na žlučovou funkci, prokazatelně snižuje záněty v těle a posiluje imunitu. Existují studie, které dokazují, že kurkumin zabraňuje i růstu metastáz, obzvláště v prsou. Ano, kurkuma léčí, ale může i poškodit zdraví. Všechno má dvě strany mince… I muchomůrka může léčit a kurkuma škodit. Vše závisí na množství a způsobu použití. Než Vám prozradím recept na výborné ZLATÉ MLÉKO, podívejme se, na co si dát u kurkumy pozor.

Vysoké dávkování může být jedem

Navzdory pozitivním zažívacím účinkům může mít příliš vysoká dávka negativní vliv na žaludek. Pokud konzumujete více než 1 000 mg denně, mohou nastat různé vedlejší účinky, jako např. gastrointestinální problémy, nevolnost, zvracení, průjem nebo bolest žaludku. Pokud však nepřekročíte denní dávku okolo 200-250 mg, nemusíte se bát žádných problémů.

Kurkuma a aspirin nejsou kompatibilní

Buďte opatrní, abyste nepoužili kurkumu s aspirinem současně. Tato kombinace totiž může vést ke zvýšenému krvácení např. v době periody nebo když se poraníte. Podobné problémy mohou nastat i u kombinace s tabletkami na ředění krve, proto je vždy třeba dodržovat odstup při použití minimálně jednu hodinu.

Žádná kurkuma při zánětu jater nebo žlučníku

I když má kurkuma pozitivní vliv na žlučovou funkci, neměla by se používat v případě akutního zánětu jater nebo žlučníku a už vůbec ne v případě žlučových kamenů.

Kurkumin snižuje hladinu cukru v krvi

To je dobrá zpráva pro prevenci. Ale diabetici by se měli používání kurkumy raději vyhnout. Může totiž snížit hladinu cukru v krvi natolik, až by to pro ně mohlo být nebezpečné.

A teď slíbený recept na oblíbené ZLATÉ MLÉKO, které ohřívá zevnitř a je plné dobrých látek. Zlaté mléko je mnohem víc než jen módní nápoj! Kurkuma latté pochází ze starověké indické ájurvédy a kromě kurkumy obsahuje také čerstvý zázvor, kokosový olej a černý pepř. Tato kombinace je ideální, aby se všechny látky dostaly do těla tam, kam mají.

Latte z kurkumy

Na 2 hrníčky ZLATÉHO MLÉKA potřebujete:

1 lžičku mleté kurkumy
1/2 lžičky skořice
1 špetku mletého černého pepře
1 špetku mletého kardamomu
1 špetku mletého muškátového oříšku
1 lžičku kokosového oleje
10 gramů strouhaného zázvoru
120 ml studené vody
300 ml rostlinného mléka (užívám mandlové)
sladidlo dle vašeho výběru

Všechna suchá koření smíchejte v misce. V malém hrnci zahřejte kokosový olej, přidejte strouhaný zázvor, vmíchejte koření z misky a ihned přidejte vodu. Vařte pár minut na mírném stupni, dokud nevznikne lehce krémová pasta. Nyní přidejte rostlinné mléko a ruční metličkou nebo mixérem rozmíchejte. Podle potřeby oslaďte, já používám med. Chcete-li mít nápoj obzvlášť jemný, prolijte jemným sítkem. Je to jedna z nejzdravějších ájurvédských pochoutek, které znám.

Latte z kurkumy a zazvoru

Připravila Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.