Ájurvédské lázně pod magickými Troskami

Vladimír Mazal svůj život jednoho dne „přepnul“ do ájurvédy. Začal ji studovat a dnes provozuje v Českém ráji rodinné ájurvédské lázně. Ájurvéda pro něj znamená všechno. Poznáte to i z rozsáhlých informací na jeho webových stránkách a z ájurvédského eshopu, který provozuje.

Co Vás přivedlo k ájurvédě?

Touha po poznání, které by mi pomohlo vzít zdravotní letité problémy do svých rukou, skrze poznání sebe sama a účinnosti léčby životosprávou a bylin z pohledu ájurvédy. Protože ájurvéda, jako jediný komplexní systém, zahrnující i lékařskou medicínu, toto poskytuje.

Kdy vznikl nápad vytvořit ájurvédské rodinné lázně?

Inspirací byly každoroční stáže během studia ájurvédy v mezinárodním centru ve Francii.

Co je v nich možné podstoupit a co je nejžádanější?

Při organizaci regeneračních pobytů, mě byly inspirací metody v renomovaných ájurvédských lázních v Indii. Tedy individuální přístup ke každému, dvě cca hodinové procedury denně pro každého, ranní hodinové cvičení, podvečerní meditace nebo jiné relaxační techniky a večerní satsangy, čili rozpravy. Kvalita vegetariánského jídla, které má být lákavé i na pohled, tedy nejen chuťově a připravované s láskou, aby dodalo patřičnou energii. Abych mohl dodržet všechny tyto požadavky v našich omezených podmínkách, pracuji na pobytu pouze maximálně se 4 osobami, které se znají a přijedou společně. Proto název rodinné lázně. A díky tomu mohu svou péči individuálně přizpůsobit každému na pobytu. Lidé se cítí lépe než doma, protože zde mají absolutní soukromí. A to je to, co dnes většina potřebuje. Proto máme též cca na rok dopředu obsazeno.

Čím si myslíte, že současná společnost nejvíc (dobrovolně) trpí?

Svým neukotvením v realitě, dané časem a prostorem. Tedy když to přeženu – neví jak se sebou naložit. A tím, že konzumují jak po tělesné tak duševní stránce více než jsou schopni strávit.

V čem je třeba ájurvédský životní styl praktikovaný v České republice přizpůsobit či upravit, na rozdíl od Indie?

– strava musí být jemnější a každý si dokoření, kořenící směsi dle své potřeby,
– na rozdíl od Indie jsme svázáni časem a proto je důležitá pravidelnost časového rozvrhu,
– musíme též přihlédnout a upravit životosprávu dle klimatických změn, které jsou u nás daleko větší a pro organismus náročnější než v Indii,
– ájurvédské bylinné léky podávané v Indii jsou zpravidla daleko silnější k přihlédnutí k etnografickým podmínkám, včetně doporučeních životosprávy platících pro místní podmínky,
– Indové na rozdíl od nás nemají takový problém s egem, nic též dopředu neřeší a ani se nezabývají tím již uplynulým a bezvýhradně věří svým autoritám. Toto my musíme neustále překonávat, řešením je naučit se věřit sami sobě.

Co si myslíte, že by prospělo dnešní společnosti, aby žila víc v rovnováze?

Ono to bylo trochu naznačeno již výše. Naučit se žít v pokoře a v pozornosti k sobě i k druhým a dělat smysluplnou práci, bez ohledu na to jak Vás hodnotí Vaše okolí.

Existuje nějaký univerzální ájurvédský lék na všechny lidské problémy?

Řekl bych že poznání sebe sama. Proto se též říká, že poznáš-li sám sebe, poznáš Ájurvédu.

Co pro Vás osobně znamená ájurvéda, kdybyste to měl vyjádřit jednou větou?

Všechno.

Více na: www.ajurv.eu a také na: www.ajurveda.top

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.