Terapie lesem

Jakmile to jde, vyrážím do lesa. Potřebuji si ruch velkoměsta kompenzovat zpomalením a tichem. A nejsem sama. Dokonce existují i řízené pobyty v lese. Ale co nás na něm tolik přitahuje?

V každém ročním období má jinou vůni, jinou barvu, jinak „mluví“, jinak se v něm chodí. Ale jedno zůstává stejné. Člověk má v lese pocit, že svět je v pořádku. Je totiž nejlevnější a nejpřirozenější relaxací světa.

Pravděpodobně by se dost obtížně hledalo něco, co by se pobytu v lese dalo vytknout. Obecně totiž prospívá každému, kdo je mu nakloněn a v respektu prožívá relaxační zázemí, které lidem a zvířatům les nabízí. Každý nádech je provoněný paletou lesních vůní, uvolňující, ozdravující a plný energie. Každý výdech z člověka naopak odčerpává nahromaděný stres, starosti a očišťuje tělo. Pravidelný pobyt v lese odbourává vnitřní napětí i syndrom vyhoření. Má vliv na lidské zdraví a náladu, zejména proto, že přináší pocit štěstí a vnitřní pohody. Co se týče konkrétních zdravotních účinků, pak jde především o pozitivní působení na dýchací cesty a kardiovaskulární systém. Zvyšuje imunitu a zlepšuje spánek. Je zároveň velkým pomocníkem při duševních chorobách, jako jsou deprese nebo úzkosti. Velkou roli hraje všudypřítomná zelená barva, která má harmonizující a zklidňující účinky, navíc lahodí očím. Není náhodou, že zelená je barvou srdeční čakry.

Pozitivní účinky lesa na fyzickou a duševní pohodu jsou dokonce uchopeny do disciplíny a využity také k podnikatelským aktivitám. Šikovní Japonci, kteří zkrátka mají ve své povaze dát téměř všem činnostem hlubší význam, pozvedli zdánlivě obyčejné výlety do přírody na umění. Řízené pobyty v lese pojmenovali šinrin-joku neboli terapie lesem či lesní koupel. Napsali o tom také řadu knih, přičemž nejpopulárnějšími jsou autoři Qing Li a Yoshifumi Miyazaki. Terapie lesem probíhá jako placený program, při kterém vás průvodce uvede do tajemství lesního systému a zároveň navede na to, jak les vědomě a s úctou využívat ke své maximální relaxaci. Mezi základní techniky patří bosá chůze, objímání stromů či pozorování jejich korun v plném dýchání v poloze na zádech, ale i programy obohacené o uměleckou složku ve smyslu tance, kresby či poezie. Psychologové potvrzují, že takové zážitky jsou velmi prospěšné pro náš mozek, protože díky lesním zvukům, vůním a barvám se dokážeme naplno dostat do přítomného okamžiku a nechat odpočinout alespoň na chvíli odpočinout naší hlavě, která má tendenci stále na něco myslet.

Lesní ekosystém je fascinující. Čím více začnete pronikat do tajemství lesa, tím více si začnete uvědomovat jeho dokonalost. Jde o společenství, které spolu vzájemně komunikuje, upozorňuje se na nebezpečí a dokonce se vzájemně uzdravuje a pomáhá. Můžete si o tom přečíst řadu knih, kde se dozvíte například o mateřských stromech, které když vykácíte, může kvůli tomu vymizet celý les, který je na ně napojený nebo o nutnosti zachovat staré lesy jako nositele genů. Nejlepší však je vydat se celý tento unikátní lesní systém naživo pozorovat. Pravděpodobně ještě propracovanější je část, kterou nevidíme. V tajemném podzemí se ukrývá nekonečný systém sítí. Ať už to jsou stezky zvířat a hmyzu křížené s kořeny rostlin a stromů či tak zvané mykorhizní symbiózy, tedy vzájemná výživa rostlin a hub. Jde o nekonečně rozmanitý svět, který si řada z nás nedokáže vůbec představit. V případě, že je nějaký strom oslabený, pak mu ty ostatní pošlou skrze kořeny energii. Jsou spolu totiž v permanentním napojení. Opět příklad toho, že příroda je dokonalým systémem, kterým se můžeme inspirovat, v jejím objetí relaxovat a z jejích principů se donekonečna učit.

Připravila: Barbora Vojtová

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.