Bagan z balonu

Jednou, a to už bylo dávno, žil v Baganu král, který neměl strach z války nebo z nemoci, ale bál se tygrů, létajících veverek, divočáků, ptáků a hlavně dýní.

Ty totiž rostly tak rychle, že zaplavily již téměř celou jeho zemi, a navíc byly bohatou potravou pro zvířata. Když přišel odvážný muž jménem Pyusawhti a všech „pět nebezpečí“ úspěšně porazil, dostal za manželku dceru Thammoddarits a později celé království.
Jako poděkování nechal Pyusawhti postavit v Baganu pět pagod. V této tradici pak pokračovali nejen další králové, ale dodnes je postavení pagody důležitější status než drahé auto nebo dům. Z původních 10 000 pagod stále stojí něco přes 2200 staveb a 3000 ruin. Bagan se stal největším archeologickým místem v Asii a vedle Angkor Vatu v Kambodži určitě i tím nejzajímavějším.

barma-1

Historie Baganu, rozloženého na březích řeky Irrawaddy, sahá do 10. století. V době největší slávy bylo město větší než již tehdy významný Londýn. Na ploše 40 km2 žilo přes 400 000 lidí, včetně nejlepších stavebníků, řemeslníků a architektů té doby. Jeho rozkvět však trval pouhých 240 let. Když v roce 1287 mongolská vojska město dobyla, skončil mýtus Baganu jako mostu mezi nebem a zemí. Relikvie minulosti však zůstávají zachované doposud.
Pagody byly totiž stavěné z kvalitních cihel, které byly pálené přímo ve městě. Pouze pět z nich bylo postavených z pískovce, vzdáleného 20 kilometrů. A jak se dopravil kámen na místo stavby? „Pomocí lidského řetězu,“ říká náš průvodce a ukazuje přitom na umělecky vysekané reliéfy na fasádě. Také nám vysvětluje, co přesně znamená slovo pagoda. „Pagoda je společný název pro stupy a chrámy. Rozdíl je v tom, že stupa je dutá, zatímco do chrámu můžeme vstoupit… a nejčastěji v něm najdeme sochu Buddhy.“
Navštívit můžeme pagody v jakékoliv denní i noční hodině; zatím jsou všechny přístupné. Možností je několik. Hodně lidí jezdí na e-motorkách nebo kolech, někteří v rikšách nebo na koňském povozu. Ale největším zážitkem je vidět pagody z výšky – z balonu.

barma-4

barma-5

barma-6

barma-7

barma-2

„Historie balooning over Bagan začala v roce 1999,“ říká Steve, anglický pilot našeho balonu. Létal už ve 30 zemích světa, nad Brazílií, Argentinou, Ruskem, Namibií, Keňou, Austrálií i Antarktidou. Dokonce i ve výšce 8000 metrů! „Ale létat tady, v Baganu, to je pro mě největší zážitek. Pět let jsem každoročně dával žádost, vždy bez odpovědi. Ale to čekání se jednoznačně vyplatilo,“ povídá a přitom nás v předepsané minimální výšce 90 metrů vznáší nad pagodami. V němém úžasu pozoruji, jak ranní sluneční paprsky začínají objímat vrcholky chrámů. Dá se tento okamžik přeměnit na věčnost?

barma-3

barma-9

barma-10

barma-11

barma-12

barma-13

„Máme zde celkem 21 balonů, pro 8 a 16 osob a vždy jsou všechna místa vyprodaná. Zájemců je tolik, že bychom uživili i dvojnásobný počet balonů, ale restrikce vlády jsou stále vetší a vetší…“
Proto máte-li v plánu do Baganu jet a balonem letět, bookujte si místa již dlouho před odletem! Ale moc nejezte. Cena na osobu je 300 dolarů, kdo má ale přes 125 kg, platí dvojnásobek.
Rudyard Kipling v roce 1889 napsal v Letters from the East, Dopisech z  Východu, kultovní větu: „Toto je Barma, je tak odlišná od jakékoli jiné země, kterou znáte…“ Můžu jen souhlasit se slovy českého velvyslance v Barmě Jaroslava Dolečka, který
čtenářům Esence vzkazuje: „Jestli chcete jet do Barmy, jeďte TEĎ!“

Danuše Siering (zakladatelka Ayurvedic Breakfast ) pro časopis Esence

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.