Očistná kúra

Lékařská praxe na Koenigssee v zeleném srdci Berlína s výhledem na jezero se vymyká klasickým představám o ordinaci. Její duše, holistická lékařka Barbara Miller, dokáže odhalit příčinu potíží dříve, než pacient začne být skutečně vážně nemocný.

Barbara Miller, doktorka alternativní medicíny s atestací chirurga a diplomem z fyziky, absolvovala desítky kurzů a přečetla stovky knih, na základě nichž si vytváří vlastní metody. Věnuje svým pacientům to nejvzácnější – hodně času a své zkušenosti. K léčení využívá mimo jiné i rostlinnou stravu s ájurvédskými prvky.

barbaramiller

Barbara Miller

V její ordinaci vás svým vševědoucím výrazem přivítá starý bronzový Buddha. Všechno je tady tak zvláštně osobní. Domeček pro panenky a klec s ptáčky, které postavil Barbařin dědeček v roce 1930 pro její maminku, historická váha i planá jablka rostoucí na terase.

ordinace

Jak jste se dostala k medicíně?
Začala jsem studiem fyziky. Když jsem si potřebovala během studií vydělat peníze, absolvovala jsem kurz a stala se pomocnicí ošetřovatele. Dělala jsem noční směny na pohotovosti a když nebyla práce, tak jsem si četla v chorobopisech a rozčilovalo mě, že úplně všemu nerozumím. Tehdy mě napadlo přihlásit se na medicínu. Zázrakem hned tentýž rok jsem se tam dostala, ale při zápisu mi řekli, že nemohu studovat dva tak náročné obory zároveň. Bylo potřeba oficiálně fyziku opustit. Dál jsem ale chodila na všechny přednášky a nakonec se mi podařilo vybojovat oba diplomy skoro současně.

Kdy vám konvenční medicína přestala stačit?
Prvopočátek mého zájmu o alternativní metody léčení má také kořeny v době studií, kdy jsem trpěla strašnými migrénami a nic mi nepomáhalo. Vyzkoušela jsem všechny dostupné prostředky klasické medicíny, zkoušela na sobě dokonce i úplně nové léky a vůbec mi nevadilo, že měly spoustu vedlejších účinků. Až jednou při praxi na operačním sále mi kolega lékař nabídl, že mi udělá akupunkturu. Považovala jsem to sice za nesmysl, ale řekla jsem si, že horší už to nebude. Večer mi u sebe doma v kuchyni napíchal do uší, rukou a zad jehličky a opravdu mi to tenkrát pomohlo. Od té doby migrénami netrpím.

Jak jste se na ten fakt, že vám pomohlo pár jehliček dívala z pohledu fyzika?
Já jsem takový typ, co na všechno potřebuje mít logické vysvětlení a to skoro vždy existuje. Dělám například energetickou terapii, která stojí právě na filozofii akupunktury. Na začátku byly pro mne ty výsledky naprosto neuvěřitelné. Stimuluji různé body, nechám člověka opakovat afirmace a dokážu ho zbavit velmi rychle například i fobie, kterou má celý život. V roce 1998 jsem se tuto metodu naučila v Americe; tehdy ji uměli v Evropě jen další dva lidé. Paní v Anglii a pán ve Švýcarsku.

V současné době je už tato metoda hodně rozšířená. Jak se na výsledky v praxi dívají psychologové a psychiatři?
Ignorují je, i když úspěch vidíte skutečně okamžitě. Například posttraumatického syndromu se můžete často zbavit během jediného sezení.

Jací lidé k vám do ordinace přicházejí nejčastěji?
To je velmi různorodé. Často se starám o děti, které se ještě nenarodily, ale mám i téměř stoleté pacienty. Přicházejí za mnou lidé, kteří chtějí omládnout, nebo zhubnout, ale také pacienti s rakovinou nebo roztroušenou sklerózou. Mnoho lidí přichází poté, co prošli sérií klasických vyšetření a testů, které vyšly negativně. Konvenční medicína říká, že jim nic není, ale mají chronické potíže, se kterými si nikdo neví rady.

A přicházejí za mnou také lidé, kteří chtějí zůstat zdraví. Rozkřiklo se, že jsem specialista na raw stravu. Protože není moc lékařů, kteří se v tomto oboru dobře vyznají, je mezi mými pacienty hodně veganů a lidí na raw stravě. Po určité době veganství se jim však nedaří dobře a chtějí, abych vyladila jejich jídelníček a řekla jim, kde vidím problém.

Co dělají podle Vás špatně vegani a vyznavači raw stravy?
Občas přicházejí vegani s tučnými játry a velkými zažívacími potížemi a diví se, že strava, která je zpočátku zbavila nadváhy a vyléčila z různých neduhů, najednou přestává fungovat. Problém bývá v nadměrné konzumaci ovoce, kde je moc fruktózy a dextrózy. Měla jsem pacienta, který snědl 12 kg sladkého ovoce za týden a to je opravdu příliš. Druhým problémem je nadměrná konzumace ořechů, které mají špatný poměr omega 6k Omega 3, což zapříčiňuje záněty. Často jim také chybějí bílkoviny, protože nejedí dost zelených listů a živočišné tuky a mají úplně vyčerpaný organismus.

Slyšela jsem, že doporučujete i veganům, aby občas snědli jeden vaječný žloutek.
Okolo toho tématu se strhla velmi bouřlivá debata a nevěřila by jste, jaký v tomto světě vládne fanatismus. Bylo to jen mé osobní doporučení, protože jsem přesvědčena, že naše tělo potřebuje živočišné tuky. Ne živočišné bílkoviny jako jsou maso, vejce a mléčné výrobky, ale ty správné tuky potřebné pro fungování našich orgánů. Tím myslím máslo, ghee, smetanu, žloutky a samozřejmě zdravé rostlinné tuky jako jsou avokádo, olivy, nebo argan. Velkým hitem v Německu je v současné době i vývar z kostí bez masa. Já si dělám z vý- varu doplněného o superfoods koktejl, který popíjím během dne.

Jak dlouho vám trvá ty příčiny potíží odhalit? A jaké jsou vaše diagnostické metody?
Většinou se mi to daří velice rychle. A přitom jsem hodně staromódní. Nemám ultrazvuk ani žádné moderní přístroje. Pracuji se stetoskopem, prohmatávám břicho, odebírám krev, moč a sliny a vzorky posílám do laboratoře. Pomáhá mi také čínská diagnostika podle obličeje, díky níž vidím signály jednotlivých orgánů a poznám, co je v těle nepořádku. Klasická medicína je zvyklá reagovat až na to, když je někdo manifestně nemocný. Nevěnuje pozornost signálům, které tělo vysílá dlouho předtím, než nemoc propukne. Pokud mi tedy donesete své laboratorní výsledky, podle kterých jste zcela v pořádku, tak vám můžu vysvětlit, kde vidím varovný signál.

K léčení využíváte mimo jiné i rostlinnou stravu s ájuvédskými prvky.
Lidé mívají deficit minerálů a vitamínů, esenciálních mastných a bílkovinných kyselin, i když se docela zdravě stravují, protože jejich střeva často nejsou v pořádku a nedokážou absorbovat živiny. Nejprve je nutné střeva vyčistit a uzdravit. Kromě práce v ordinaci pořádám v různých hotelích týdenní a čtrnáctidenní očistné kůry, které vás nejen zbaví škodlivin, ale pitím zelených superfoods šťáv a pomocí infuzí s vitamíny a minerály vám dodají mnohem více živin, než by bylo možné v domácích podmínkách. Tím začne proces uzdravování a hojení. A to bez hladu!

Jak probíhá taková očista?
Nejde o klasický půst. Snažím se o to, aby i při krátkodobém vyloučení pevné stravy střeva nepřestala pracovat. Proto během kůry účastníci dostávají denně „směs tří kartáčků“, která se pije s ovocnou šťávou a člověk má pocit, že je najezený. Tato směs přivede střeva k usilovné práci, což je dobré cvičení svalů v břiše a vyčistí se tím stěny střev. Nedělám žádné klystýry, ty vám vypláchnou poslední zdravé bakterie z tlustého střeva. Mám pečlivě vypracovaný systém, který má několik fází během kůry a pokračovat pak můžete i doma. Po vyčištění je totiž potřeba, aby vaše střeva osídlily ty správné bakterie. Pracujis nálevem, který obsahuje 80 těchto kmenů. Jde o výsledek dlouhodobé práce japonského vědce profesora Higa z Univerzity Okinawa a možná vás rozesměje, že ten přípravek vyvinul původně jako hnojivo. Já sama ten nálev piji pravidelně a také jím zalévám své růže a planá jablka, která jsou tak obsypaná plody, že jim musím podpírat větve.

Jídlo nám kromě živin, ale přináší i radost.
Já dávám jen návod, jak se stravovat a občas zhřešit, je naprosto normální a ani mně to není cizí. Když se cítíte dobře, tak není potřeba tolik věcí měnit. A pokud půjdete na svačinu k anglické královně, tak si tam určitě nandejte sušenek a sendvičů, co se do vás vejde a to mléko v čaji vás také pro jednou nezabije.

Dr. Barbara Miller bude 16. 4. našim hostem na jarní Ájurvédské večeři a můžete se tak těšit na přednášku na téma Prevence z pohledu lékaře a léčitele.

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.